مردم جمهوری چک خواستار کناره‌گیری نخست‌وزیر شدند

تهران – ایرنا – ده‌ها هزار شهروند جمهوری چک شب گذشته با برپایی تظاهرات در خیابان‌های پراگ، آندری بابیش نخست وزیر این کشور شرق اروپا را به فساد مالی متهم کردن و خواستار کناره گیری وی شدند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس از پراگ، این اعتراض در پی دو راهپیمایی گسترده در ماه های گذشته برپا شد که در آنها حدود 250 هزار تن در بزرگ ترین تظاهرات از هنگام انقلاب ضد کمونیستی مخملین 1989 خواستار کناره گیری نخست وزیر شده بودند.

اقدام دادستان کل چک در باره لغو تصمیم چند روز پیش برای رد اتهامات وارد شده به بابیش در باره اختلاس و فسادمالی مرتبط با یارانه های اتحادیه اروپا، به اعتراض های اخیر دامن زد.

همچنین گزارشی که در روزهای اخیر منتشر شده، نتیجه گرفته است که شاید بابیش به خاطر کسب و کار بزرگ پیشین خود با یارانه های اتحادیه اروپا، تضاد منافع داشته است. اتحادیه اروپا به علت تکمیل نشدن تحقیقات در این باره، هنوز نتیجه آن را منتشر نکرده است.

بابیش میلیاردری با سیاست های عوامگرایانه که اغلب با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مقایسه می شود، با رد هرگونه خلافکاری، بارها گفته است که قصد ترک مقام خود را ندارد.

شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ نیز در 10 تیر ماه گزارش داد که نخست وزیر جمهوری چک همزمان با ادامه بحران سیاسی در کشورش از احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی خبر داد.

همزمان با ادامه بحران سیاسی که در پی برگزاری اعتراض‌های خیابانی یک ماه گذشته تشدید شده، بابیش اعلام کرد، در صورتی که احزاب همراه دولت او بخواهند از دولت ائتلافی خارج شوند احتمال دارد نسبت به برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور اقدام کند.

 انتخابات آتی در جمهوری چک مطابق برنامه، قرار بود در اواخر سال ۲۰۲۱ میلادی برگزار شود. با این وجود با شدت‌گیری اعتراض‌های خیابانی در روز پنجشنبه گذشته، دولت ائتلافی حداقلی بابیش با کاهش مشروعیت بالایی مواجه شده است.

اعتراض‌ها پس از آن شدت گرفت که سوسیال دموکرات‌ها نیز در واکنش به رد گزینه پیشنهادی آنها برای تصدی سمت وزارت فرهنگ توسط «میلوش زِمان» رئیس جمهوری، تهدید به کناره‌گیری از دولت کردند و به صف معترضان پیوستند.

بابیش هم با رد درخواست ملاقات با سران سوسیال دموکرات‌ها تاکید کرد که همچنان از وزیر فعلی فرهنگ حمایت می‌کند.

از سوی دیگر، در هفته‌های گذشته، هزاران نفر از مردم جمهوری چک با تظاهرات علیه نخست وزیر، بزرگترین اعتراضات ضددولتی پس از فروپاشی کمونیسم را برگزار کردند.

نخست وزیر جمهوری چک به کلاهبرداری و فساد مالی متهم است و طی هفته‌های اخیر تظاهرات و اعتراض‌های گسترده‌ای علیه وی صورت گرفته است. بابیش اتهامات علیه خود را رد کرده است.

 بابیش به کلاهبرداری و سوءاستفاده از یارانه‌های اتحادیه اروپا در راستای تلاش برای ساخت یک هتل و یک سالن کنفرانس متهم است. این موضوع به یک دهه پیش بازمی‌گردد و پلیس خواستار تحقیق در این باره شده است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =