۲۰ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۵۲
کد خبرنگار: 1913
کد خبر: 83590831
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نشست پاریس کمک به لبنان را به اجرای اصلاحات اقتصادی مشروط کرد

بیروت – ایرنا – نشست موسوم به «گروه بین المللی حامی لبنان» در پاریس امروز (چهارشنبه) هر گونه کمک مالی خود و نهادهای مالی بین المللی مانند بانک جهانی را به اجرای اصلاحات بنیادین در لبنان مشروط کرد.

به گزارش رسانه های مکتوب و تصویری لبنان نشست یک روزه ی پاریس عصر امروز با صدور بیانیه ای پایان یافت و در این بیانیه از آن چه این روزها بر لبنان می گذرد و آن را گرفتار بحران کرده و در معرض هرج و مرج و بی ثباتی اقتصادی قرار داده ابراز نگرانی شده است.

در بیانیه نشست پاریس آمده است: به منظور جلوگیری از فروپاشی اقتصادی و بازگشت اعتماد ملت به دولت و رویارویی با چالش های اقتصادی و اجتماعی  ضرورت دارد که اصلاحات بنیادین، مستمر و مطمئن در ساختار مالی و اداری لبنان روی دهد؛ اصلاحاتی که خواسته ی مردم معترض از ۲۵ مهر تا کنون است.

در این بیانیه با اشاره به استعفای «سعد حریری» از سمتِ نخست وزیری در هفتم آبان ۹۸  خاطر نشان شده است: اکنون لبنان بدون دولت است و شرکت کنندگان در نشست پاریس اصرار دارند که با هدف حفظ ثبات، وحدت ملی، امنیت و استقلال لبنان، باید در سریع ترین زمان ممکن دولت قوی که مورد رضایت معترضان و قادر به «اصلاحات بنیادین» و دور نگه داشتن این کشور از تنش ها و بحران های منطقه ای باشد، تشکیل شود.

در بیانیه پایانی نشست پاریس، مقام های عالی رتبه ی لبنان ملزم به اجرای اصلاحات ساختاری مطابق یک جدول زمانی مشخص شده اند و از مجلس این کشور خواسته شده بودجه ی سراسری سال ۲۰۲۰ میلادی در اولین هفته پس از تشکیل دولت جدید تصویب شود؛ بودجه ای که هدف و نتیجه ی آن حفظ  امنیت اجتماعی و رسیدن به ثبات اقتصادی باشد.

مبارزه با فساد مالی و اداری، وضع قوانین تازه به این منظور و حل مشکل سوخت ، برق و آب در ۶ ماه نخست پس از تشکیل دولت جدید، از دیگر درخواست های کشورهای غربی شرکت کننده در نشست پاریس، از جمله آمریکا، انگلیس، فرانسه و نیز سازمان ملل است.

نمایندگان این کشورها در بیانیه خود وعده دادند که در تحقق موارد بالا به مقام های لبنان کمک کنند و سازمان ملل و بانک جهانی را نیز به اعطای کمک تشویق نمایند.

در بند پایانی بیانیه گفته شده که مصوبات کنفرانس بین المللی «سدره» در صورتی که لبنان پایبند به ارایه و اجرای طرح های اقتصادی و سرمایه گذاری باشد به قوت خود باقی است.

در آن کنفرانس که در ششم آوریل ۲۰۱۸ میلادی (فروردین ۱۳۹۷ خورشیدی) در پاریس برگزار شد، فرانسه شماری از کشورهای اروپایی و بانک جهانی را برای پرداخت ۱۱ میلیارد دلار وام به لبنان برای طرح های زیر ساختی متعهد کرد.

متن و محتوای بیانیه نشست پاریس به طور رسمی به اعضای هیات اعزامی لبنان به فرانسه ابلاغ شد.

این هیات متشکل از تعدادی مدیرکل وزارت امور خارجه ، وزارت دارایی و بخش بین الملل ریاست جمهوری لبنان برای شرکت در نشست یاد شده سه شنبه شب بیروت را به مقصد پاریس ترک کرد.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =