بررسی ۴۸ پرونده کشورها در کمیته میراث ناملموس یونسکو

تهران - ایرنا- معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری، گفت: ۴۸ پرونده از کشورهای مختلف که در اجلاس کمیته میراث بشری ناملموس یونسکو در بوگوتا پایتخت کلمبیا برگزار می‌شود، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

محمدحسن طالبیان گفت: در این اجلاس۶ پرونده نیازمند پاسداری فوری و ٤٢ پرونده در فهرست معرفی از کشورهای مختلف مورد ارزیابی قرار می گیرد و پرونده مهارت‌های سنتی ساختن و نواختن دوتار به عنوان یک پرونده ملی شامگاه چهارشنبه ۲۰ آذر یا پنجشنبه  ۲۱ آذر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

او افزود: ساز دوتار از قدیمی‌ترین سازهای سنتی ایرانی است که به طور معمول با مضراب نواخته نمی‌شود بلکه با انگشتان دست بر آن زخمه می‌زنند. این ساز در موسیقی مقامی و فولکوریک ایران نقش بسیار مهمی دارد.

محمدحسن طالبیان، مصطفی پورعلی مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث‌ معنوی و طبیعی و احمد جلالی سفیر ایران در یونسکو در این اجلاس حضور دارند.

میراث فرهنگی ناملموس، توسط یونسکو به عنوان همتای میراث جهانی یونسکو ترویج می‌شود و تمرکز عمده آن بر جنبه‌های ناملموس فرهنگ است. یونسکو در سال ۲۰۰۱ با انجام تحقیقی در میان کشورها و سازمان‌های مردم‌نهاد تلاش کرد تا توافق آنان برای ارائه تعریفی از میراث ناملموس و بستن پیمان‌نامه‌ای در این زمینه را به دست آورد که نتیجه آن کنوانسیون پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس بود که در سال ۲۰۰۳ به تصویب رسید.

میراث فرهنگی ناملموس به تولیدات و فرایندهای فرهنگی گفته می‌شود که با گذشت زمان و از نسل‌های پیشین باقی مانده‌اند. بخشی از دارایی‌های فرهنگی، محصولاتی ملموس مانند ساختمان‌ها یا کارهای هنری هستند. با این حال بخش‌های زیادی از فرهنگ به‌شکل ناملموس است مانند ترانه،  موسیقی،  رقص،  درام،  توانمندی، آشپزی، هنر صنایع دستی و جشنواره‌های گوناگون. اینها شکل‌هایی از فرهنگ به‌شمار می‌روند که که قابل ثبت و ضبط هستند ولی ملموس نبوده و قابلیت ذخیره در محل فیزیکی مانند موزه را ندارند ولی از طریق ابزارها و وسایلی که در آن‌ها به‌کار رفته‌اند قابل تجربه‌کردن هستند. این وسایل فرهنگی توسط سازمان ملل متحد گنجینه‌های بشری نامیده شده‌است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =