نظرات دانشجویان چراغ راه اداره دانشگاه است

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: تحقق اهداف دانشگاه بدون بهره گیری از نظرات دانشجویان ممکن نیست چرا که دیدگاه‌ها و نقدهای سازنده آنان چراغ راهی برای اداره دانشگاه است.

علیرضا زالی در مراسم روز دانشجو که در تالار امام خمینی (ره) دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، دانشجویان بصیر را پیشرانان توسعه دانشگاه توصیف کرد و اظهارداشت: دانشجویان ما را به آینده امیدوارتر می کنند؛ آنها مدیران شایسته آینده خواهند بود.

وی با بیان اینکه حضور در جمع دانشجویان توفیقی بود که با پذیرفتن مسئولیت ریاست دانشگاه نصیبم شد، افزود: استراتژی هیات رییسه این دانشگاه، تقویت کانون ها و انجمن های دانشجویی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: فصل مشترک تمام جلسات باوجود همه کاستی ها، بدنه دانشجویی آگاه، مطلع و با عرق است.

زالی یادآور شد: برگزاری این مراسم توسط بدنه دانشجویی گواه این است که میدان دادن به دانشجویان همواره باعث ایجاد فرصت های خوبی می شود.

وی با بیان اینکه فضای دانشگاه به عنوان فضای علمی و آکادمیک باید از سایر فضاها متفاوت باشد، تاکید کرد: در دانشگاه باید سطح بالاتری از دانش سیاسی، اجتماعی و صنفی را شاهد باشیم زیرا در آینده مدیران ارشد کشور از همین دانشجویان انتخاب خواهند شد.

وی با تاکید بر این که شهدای دانشجو در روز ۱۶ آذر با شهادت خود فضای بسته و اختناق را شکستند، خطاب به دانشجویان گفت: با توجه به نقش تاثیرگذار دانشجویان، از شما می خواهم در فضای جدید به کمک دانشگاه بیایید.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه تحقق اهداف دانشگاه بدون بهره گیری از نظرات دانشجویان ممکن نیست، افزود: دانشجو یک عنصر زلال و آینده نگر است؛ دانشجو شجاعت ذاتی دارد و نظرات و نقدهای سازنده وی چراغ راهی برای اداره دانشگاه است.

زالی ضمن تاکید بر اهمیت پویش های خودجوش دانشجویی همچون دو پویش بزرگ دلخند و اطلاع رسانی در مورد ایدز افزود: این پویش ها نشان دهنده ظرفیت بالقوه در بدنه دانشجویی است.

وی همچنین به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و یادآور شد: کلیدواژه این بیانیه جوانان، علم و خردورزی است؛ امیدوارم با تلاش و همراهی شما، دانشگاه را بهتر اداره کنیم.

دانشجویان مطالبه گر و نخبه باشند

در بخش دیگری از این مراسم سیما لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ما انتظار داریم که دانشجویان مطالبه گران و نخبگانی باشند که زودتر از مردم جامعه دردها را ببینند و برای آن چاره اندیشی کنند.

وی با بیان اینکه انتظار می رود نخبه مسائل جامعه را نقد کرده، به زبان آورده و برای آن ها چاره اندیشی کند ادامه داد: این افتخار ماست که دانشجویان ایرانی دانشجویانی مطالبه گر اند، نقد منصافه می کنند و نسبت به مسائل سیاسی فرهنگی و اجتماعی جامعه خود بی تفاوت نیستند.

لاری افزود: نکته ای که این روزها ذهن همه ما را درگیر خود کرده این است که انتظار داریم این نقدها منصفانه باشد و اخلاق هم در آن ها در نظر گرفته شود.

وی توجه بیشتر به بحث اخلاق را ضروری عنوان کرد و گفت: فضای مجازی امکانی را فراهم کرده است که وقتی دردهای جامعه را می بینید می توانید این دردها را در آن انعکاس دهید، اما از طرفی ممکن است افرادی به شکل غیرمنطقی، سودجویانه و مغرضانه از این فضا برای تهمت، دروغ  و افترا استفاده کنند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت تاکید کرد: انتظار می رود دانشجویان پیشرو با توجهی به آگاهی هایی که دارند مسائل را تجزیه و تحلیل کرده و  آنچه را که درست است، در اذهان مردم جای دهند.

لاری با تاکید بر ضرورت حفظ استقلال در دانشگاه ها، یادآور شد: دانشجویان پیشرو نباید پیاده نظام احزاب و گروه های سیاسی داخلی و خارجی باشند.

وی به برگزاری انتخابات در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: شرایط به شکلی است که ممکن است افراد سودجو از قشر دانشجو برای تحقق اهداف خود استفاده کنند، بنابر این دانشجویان ما باید آگاه باشند، مسائل را تجزیه تحلیل کرده و خود نتیجه گیری کنند.

در ادامه این مراسم نمایندگان تشکل ها، انجمن ها و کانون های دانشجویی به بیان نظرات، چالش ها و مسائل دانشجویی پرداختند و هیات رییسه دانشگاه ضمن بررسی درخواست ها و پیشنهادها با آنان گفت و گو کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =