۲۰ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۰
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83590617
۰ نفر

برچسب‌ها

هند ۱۰ ماهواره را به فضا پرتاب کرد

دهلی نو-ایرنا- سازمان تحقیقات هوا و فضای هند(ایسرو) روز چهارشنبه با موفقیت یک ماهواره نظارتی و ۹ ماهواره خارجی را به فضا پرتاب کرد.

نشریه " تایمز او ایندیا" امروز در گزارشی  نوشت: موشک پی اس ال وی ساخت هند در پنجاهمین پرتاب خود در ۲۶ سال گذشته با موفقیت ۱۰ ماهواره را در مدار زمین قرار داد.

 "ریسات-۲" پیشرفته ترین ماهواره نظارتی هند است که می تواند تصاویر با کیفیت بالا را از زمین تهیه کند.به گفته مقامات نظامی، این ماهواره ارتش هند را قادر خواهد ساخت تا اهداف مختلف بر روی زمین را تا فاصله ۳۵ متری از یکدیگر شناسایی کند.

این ماهواره همچنین می تواند در زمینه نظامی نیز مورد استفاده قرار گیرد. دوربین های نصب شده بر روی آن می توانند حتی در شرایط آسمان ابری، اشیاء کوچک پنهان شده بر روی زمین را شناسایی کنند.

 سازمان تحقیقات فضایی هند (ایسرو) ماه گذشته نیز  موشک سنگین پی اس ال وی- سی ۴۷ به همراه ۱۴ ماهواره  را از مرکز ساتیش باهاوان در ایالت اندرا پرادش با موفقیت به فضا پرتاب کرد.

این مرکز به دنبال توسعه تکنولوژی بومی برای استفاده دوباره از موشک های استفاده شده است. سازمان تحقیقات هوا و فضای هند(ایسرو) در سال گذشته  با ثبت رکود بی سابقه پرتاب 104 ماهواره با یک موشک به فضا از جزیره کوچک 'سریهاریکوتا' در جنوب هند با پشت سرگذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریکا،تاریخ ساز شد.

جزیره کوچک 'سریهاریکوتا'  درصنعت فضایی هند ،حکم دماغه 'کاناورال' در ایالت فلوریدای امریکا را دارد که تاکنون موشک های فضایی وماهواره های بسیاری از این جزیره به فضا پرتاب شده است.

سکوی پرتاب موشک جزیره 'سریهاریکوتا' تاکنون با پرتاب بیش از 200 ماهواره از کشورهای مختلف ،میزبان برنامه های جاه طلبانه فضایی هند است.

هزینه های پرتاب از این سکو به حدی پایین است که حتی رقیبان پرقدرت هند هم قادر به رقابت با این هزینه ها نیستند؛ برای مثال این کشور قادر است کاوشگر مریخ خود را با هزینه ای به مراتب پایین تر از بودجه ای که هالیوود به ساخت فیلم های فضایی تخصیص می دهد، به سیاره سرخ ارسال کند.

طبق این گزارش ،در بیشتر سفرهای فضایی و پرتاب فضاپیماها از مبدا هند از راکت خوش سابقه پی اس ال وی ( Polar Satellite Launch Vehicle) استفاده شده است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =