لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها پس از ۳۷ سال در مجلس رسیدگی می‌شود

تهران- ایرنا- معاون وزیر و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با بیان اینکه لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پس از ٣٧ سال در مجلس در حال بررسی است، گفت: تاکنون ۱۰ ماده آن مصوب و بقیه آن تا هفته آینده تصویب می‌شود.

مهدی جمالی نژاد روز چهارشنبه در جلسه هم اندیشی دهیاران استان تهران در سالن همایش های استانداری توضیح داد: همچنین در زمینه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز اقدامات خوبی انجام شده است و از سوی دیگر هم می توان به تصویب لایحه کمک به پسماندهای عادی با مشارکت بخش خصوصی برای اولین بار اشاره کرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش بررسی آیین نامه استخدامی دهیاری ها را نیز اقدام مهم در افزایش امنیت شغلی دهیاران عنوان کرد و گفت: یکی از اقداماتی که دنبال می شود تقویت این نهاد قانونی است تا دهیاران همچون شهرداری ها در روستاها حاکمیت داشته باشند.
جمالی نژاد به افزایش سهم دهیارها از ارزش سوخت از ۲۰ به ۳۵ درصد اشاره کرد و گفت: سرانه روستایی از ۴۷ هزار تومان به ۴۳۰ هزار تومان در سال ۹۶رسیده است که اقدام ارزشمندی است.
وی ادامه داد: برای ترویج کارآفرینی در مناطق روستایی نیز موضوعاتی پیگیری می‌شود تا به سمت روستاهای کارآفرین و فن آفرین حرکت کنیم و بر این اساس المپیاد در حوزه کارآفرینی در حوزه روستاها برگزار می شود.
معاون وزیر کشور همچنین از راه اندازی سامانه اطلاعات دهیاری ها خبر داد.
وی با اشاره به اینکه خاکریز اول خدمت دهیاران هستند و به همین سبب خانواده وزارت کشور در حوزه نرم افزاری نقش پررنگی دارند، افزود: حوزه معاونت عمرانی وزارت کشور حلقه واسط دستگاه های دولتی و غیردولتی است و از این رو دهیاران و شهرداران باید ارتباط تنگاتنگی با مردم داشته باشند و به مطالبات آنها بپردازند.
جمالی نژاد با اشاره به دیگر اقدامات در حوزه دهیاری ها افزود: پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به دهیاری ها، گسترش حضور بانوان در عرصه مدیریت روستایی که هم اکنون ۲ هزار و ۵۷۶ دهیار خانم در کشور داریم و تجهیز دهیاری ها به ماشین آلات عمرانی از دیگر اقدامات موثر دولت در حوزه دهیاری ها است.
وی با بیان اینکه امسال شرایط دهیاری ها برغم انقباضی بودن بودجه خوب است تصریح کرد: کمک به ارتقا وضعیت مدیریت بحران در روستاها ضروری است.
معان وزیر کشور بیان کرد: ۱۲۰ هزار عضو شورای شهر، یک هزار و ۳۰۰ شهردار و ۳۷ هزار دهیار داریم که قاطبه آنها زحمتکش و سختکوش هستند و اگر با میزان اندک فساد برخورد کنیم سبب واکسینه شدن سیستم می شود از اینرو دهیاران جهت سالم سازی محیط خود ورود پیدا کنند.
جمالی نژادخاطرنشان کرد: تجهیز دهیاری ها به تجهیزات آتشنشانی و همچنین زیرساخت های گردشگری جهت ایجاد محیط بانشاط، پویا و سرزنده باید مورد توجه جدی قرار گیرد، ضمن اینکه ایجاد سامانه اطلاعات دهیاری ها از دیگر اقدامات مهم است تا نظارت ها را سیستماتیک کند.

بررسی آسیب شناسی آشوب های اخیر با حضور رئیس جمهور

جمالی نژاد با اشاره به اغتشاشات اخیر در برخی مناطق کشور گفت: در این راستا دیروز در جلسه با رئیس جمهور آسیب شناسی آشوب های اخیر انجام و مسائل مربوط به آن بررسی شد.
وی تاکید کرد: امنیت ملی کشور فقط ناشی از تجهیزات نظامی و انتظامی، موشک و غیره نیست و هر چند موضوعات سخت افزاری بسیار مهم است اما قدرت نرم اهمیت بیشتری دارد.
به گفته معاون وزیر کشور، در قدرت نرم عنوان می شود مانایی امنیت کشور از امنیت اجتماعی سرچشمه می گیرد و لازمه آن، بالا بودن سرمایه اجتماعی، رفاه، انسجام مردم و حس تعلق به روستا و شهرها است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =