کاهش بیش از ۱۵ درصدی بودجه پژوهشگاه میراث فرهنگی

تهران - ایرنا- رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از کاهش بیش از ۱۵ درصدی بودجه این مرکز خبر داد و گفت: در حالی که بودجه پژوهشگاه در سال جاری تنها ۴۵ میلیارد تومان بود که این رقم در سال آینده به ۳۷ میلیارد تومان کاهش یافته است.

بهروز عمرانی روز چهارشنبه در نشستی که به مناسبت هفته پژوهش در ساختمان این پژوهشگاه برگزار شد، با انتقاد از کاهش بودجه  این مرکز برای سال آینده گفت: در حالی بودجه پژوهشگاه در سال جاری تنها ۴۵ میلیارد تومان بود که این رقم در سال آینده به ۳۷ میلیارد توممان کاهش یافته است که نشان از کاهش ۱۶ درصدی بودجه است.

وی افزود: در سال جاری نیز  تنها ۷۰ درصد بودجه اختصاص یافته محقق ‌می‌شود و به نظر می‌رسد در سال آینده نیز همان ۷۰ درصد بودجه محقق شود که برای ما مشکل ساز است. زیرا در سالی که بودجه تمام مراکز فرهنگی افزایش یافته چرا ودجه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری که مرکزی فرهنگی است کاهش یافته است؟. حال که با وجود افزایش ۱۵ درصدی هزینه‌های عمومی، بودجه پژوهشگاه این میزان  درصد کاهش یافته، می‌توان گفت در سال آینده تنها کاری که می توان انجام داد،  پرداخت حقوق کارمندان است اینگونه به نظر می‌رسد که سال آینده پمپ بنزین بدون بنزین خواهیم بود.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری درباره  پژوهشکده مردم‌شناسی، گفت: در حال آماده‌سازی اطلس غذایی بومی هستیم تا بتوانیم مطالعاتی برای واحدهای بومگردی تهیه شود. در عین حال طرح ملی اطلس زبانی ایران مطرح شده و مطالعات زبان‌شناسی در جریان است و ۱۱ هزار رکورد از آبادی‌های دارای بیش از ۱۰ خانوار تهیه شده تا گویش‌های محلی تهیه شوند چراکه این روزها با توجه به خشکسالی شاهد افزایش مهاجرت‌ها وجود دارد و خطر از بین رفتن گویش‌های محلی احساس می‌شود.

وی با بیان این که در حوزه آموزش و احیای هنرهای سنتی نیز ورود شده است، اضافه کرد:  در این مدت دو هنر سنتی زری‌بافی و مخمل‌بافی  احیا شده است و توانستیم دستگاه مخمل‌بافی‌ای درست کنیم که به جای سه نفر، یک نفر می‌تواند با آن کار کند و اندازه دستگاه نیز کوچک شده است. مخمل تولید شده به جای دو رنگ، پنج رنگ خواهد بود. نباید فراموش کرد که هر متر مربع مخمل ایتالیا ۵۰۰۰ یورو است و اگر ما بتوانیم با دستگاه جدید مخمل‌های خوب تولید کنیم، در اقتصاد روستا موثر خواهد بود.

عمرانی در ادامه به بحث کاوش‌های باستان‌شناسی و حفاظت اشاره کرد و گفت: اگر حفاظت‌ها به درستی انجام شود می‌توانیم شرایطی برای فعالیت سایت موزه‌ها ایجاد کنیم. در حال حاضر نیز بیش از ۶۰۰ موزه در کشور فعال هستند و حفاظت پیشگیرانه و حفاظت مرمتی در خصوص آنها در جریان است؛ چنانکه ۱۸ آزمایشگاه و کارگاه حفاظت و مرمت در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری فعال هستند. ثبت میراث طبیعی در فهرست جهانی و توجه به حساب‌های اقماری گردشگری از دیگر برنامه‌های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری است؛ چنانکه به گفته عمرانی انعقاد قرارداد در مرکز آمار در خصوص بحث حساب‌های اقماری رو به اتمام است.

عمرانی در ادامه به برگزاری آیین نوروز  و شب یلدا اشاره کرد و گفت: همزمانی نوروز ۹۹ با ماه شعبان سبب شد تا ظرفیت‌های خوبی برای پیوند ایران اسلامی داشته باشیم و تاکنون ۲۷۰۰ رکورد در سراسر کشور مرتبط با آیین نوروز به ثبت رسیده است.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگریگفت: در قانون ذکر شده تا پروژه‌های بزرگ عمرانی باید در آغاز فاز صفر موضوع امکان‌سنجی و پیوست‌های محیط زیستی و میراث فرهنگی را اعمال کنند.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر این که چند درصد پروژه های کشور تاییدیه ابتدایی را از شما دریافت می  کنند، ‌ گفت: هرچند ممکن است در تفسیر طرح‌های بزرگ نیازمند اصلاح باشیم اما ۵۰ درصد پروژه‌هایی که از ظن ما پروژه بزرگ هستند، این مهم را محقق می‌کنند. در حال حاضر نیز ۳۰۰ پروژه سدسازی در دستور کار قرار دارد.

عمرانی درمورد آخرین وضعیت احداث زیرگذر در محوطه تاریخی شوش گفت: هرچند در گذشته روگذر طراحی شده بود اما به دلایل ناشناخته برچیده شد. در این میان علاوه بر توجه به عرصه و حریم ملی و جهانی شوش باید به مسائل اجتماعی مردم نیز توجه شود. هفته گذشته جلساتی داشتیم و پیشنهاداتی در خصوص احداث روگذر شوش- دزفول و زیرگذر داده شد که در نهایت تاکنون با طرح روگذر شوش- دزفول که در حریم قرار دارد و از عرصه خارج شده است، موافقت شد.

وی با اعلام این که طی سال گذشته ۱۸۱ فعالیت عمده در حوزه باستان‌شناسی، فعالیت‌های میدانی، تعیین عرصه و حریم و کاوش‌ها در قالب نجاتبخشی و پرسش‌محور انجام شد، گفت: از جمله پروژه‌های کاوش‌های باستان‌شناسی می‌توان به شهر سوخته اشاره کرد که روند تطور زندگی تاریخی و تاثیر آن در جریان فرهنگی را نشان می‌دهد.

عمرانی در ادامه به حضور باستان‌شناسان آلمانی، اتریشی، فرانسوی، ایتالیایی و چینی در حوزه‌های باستان‌شناسی ایران اشاره کرد و گفت: چندی پیش نیز این باستان‌شناسان در استان‌های مختلف و محوطه‌هایی مانند ری‌وی، ربع رشیدیه و غیره فعال هستند و چندی پیش نیز شاهد حضور مرمتگران بدون مرز در تخت جمشید بودیم و این فعالیت‌ها ادامه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: در فصل‌های بعد قراردادهایی با کشورهای ارمنستان و گرجستان نیز منعقد خواهد شد تا کاوش‌های دوطرفه داشته باشیم و محدودیت‌هایی برای عقد چنین تفاهم‌هایی در حوزه باستان‌شناسی و میراث فرهنگی با کشورهای همسایه وجود ندارد.

عمرانی در بخشی دیگر از سخنانش در خصوص تهیه نقشه باستان‌شناسی گفت: هرچند بیش از ۴۰ سال از تهیه نقشه باستان‌شناسی و طرح مدل‌های داده‌های آن می‌گذرد اما حدود دو سال است که مدل‌ها را تغییر داده‌ شده  و امیدوار هستیم با تامین اعتبارات لازم طی ۱۰ سال آیند نقشه باستان‌شناسی را تکمیل شود.

به گفته وی در حال حاضر بیش از ۱۰۰ هزار رکورد ثبت شده است اما امیدواریم، شمارگان آن را به بیش از یک میلیون برسد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =