تورهای ورزشی چهارمحال و بختیاری ساماندهی می‌شود

شهرکرد- ایرنا- سرپرست گردشگری و سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری از ساماندهی تورهای ورزشی در محدوده این استان خبر داد و گفت: هیات‌های ورزشی از برگزاری تورهای فاقد مجوز خودداری کنند.

فرجام سمیعی روز چهارشنبه در نشست ساماندهی تورهای گردشگری چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: به منظور توسعه همکاری‌های مشترک بین ورزش و جوانان استان در دو حوزه گردشگری ورزشی و ماجراجویانه مقرر شد، زمینه انعقاد تفاهمنامه مشترک بین وزارتخانه‌های ورزش و جوانان با میراث فرهنگی فراهم شود.
چهارمحال و بختیاری در زمینه های قایقرانی در آب های خروشان، پیست اسکی چلگرد، سنگ نوردی آب‌های عمیق یا دیپ واتر (Deep Water)، بانجی جامپینگ، پاراگلایدر، اسکی و کوهنوری امکان برگزاری تورهای ورزشی و ماجراجویانه را دارد.
وی افزود: با توجه به مشکلات پیش‌آمده و ورود دادستان عمومی و انقلاب مرکز چهارمحال و بختیاری به موضوع برگزاری تورهای ورزشی غیرمجاز قرار شد هیات‌های ورزشی از برگزاری تورهای ورزشی خودداری کنند.
سمیعی تصریح کرد: در همین راستا اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری باید فهرست دفاتر و آژانس‌های مسافرتی و گردشگری مجاز به برگزاری تورهای ورزشی را در اختیار ادارات کل ورزش و جوانان و حمل و نقل و پایانه‌های استان قرار دهد.
وی یادآور شد: دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری چهارمحال و بختیاری موظفند تورهای گردشگری، طبیعت‌گردی و ورزشی را قبل از حرکت به پایانه‌های مسافربری استان اعلام تا اداره کل مزبور نسبت به ارائه صورت‌حساب اقدام کند.
سرپرست معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: زمینه و نحوه صدور و تمدید پروانه باشگاه‌های ورزشی مرتبط با فعالیت‌های گردشگری باید از وزارت خانه متبوع استعلام شود.
وی گفت: در همین راستا مقرر شد محدوده جغرافیایی دقیق فعالیت باشگاه‌های ورزشی در پروانه بهره‌برداری باشگاه‌داران لحاظ شود.
سمیعی تاکید کرد: همچنین به منظور توسعه گردشگری ورزشی در چهارمحال و بختیاری قرار شد اداره کل ورزش و جوانان استان، آمار مربوط به مسابقات ورزشی ملی به میزبانی این استان را در اطلاعیه‌های رسمی به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اعلام کند.
وی افزود:در همین راستا مقرر شد اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری توزیع اقلام تبلیغاتی و برگزاری نمایشگاه‌های اطلاع‌رسانی گردشگری در مکان‌های ورزشی را انجام دهد.
سرپرست معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: به همین منظور مقرر شد، فعالیت تورهای گردشگری به صورت مستمر به اداره نظارت بر اماکن عمومی اطلاع داده شود.
وی یادآور شد: در صورت تخلف احتمالی، راننده متخلف از طریق اداره کل حمل و نقل و پایانه‌های چهارمحال و بختیاری به اداره نظارت بر اماکن عمومی استان معرفی می‌شود.
 چهارمحال و بختیاری با توجه به وجود کوهستان‌های مرتفع و جاده‌های دسترسی مناسب، ظرفیت گسترش ورزش‌های هوایی را دارد و می‌تواند بعنوان یکی از نقاط گردشگری ورزشی به همراه سایر رشته‌ها در کشور معرفی شود.
۲ سایت پروازی گردنه رخ و دو پلان چهارمحال و بختیاری مورد توجه خلبانان رشته پاراگلایدر در کشور است.
سایت گردنه رخ در چهارمحال و بختیاری با ارتفاع پایه ۲ هزار و ۸۰۰ متر و ریج لاین شمالی و جنوبی که امکان پرش در هر دو سمت غربی و شرقی را فراهم میکند، یکی از بهترین سایت های پرواز ایران است.
بلندترین سکوی طبیعی بانجی جامپینگ کشور در روستای دوپلان شهرستان کیار قرار دارد و سکوی آن ۵۵ متر ارتفاع دارد که این سکوی پرش مشرف به رودخانه کارون و در مجاورت ایل راه، عشایری تاریخی دز پارت و در مناطق حفاظت شده سبزکوه و هلن، دره عمیق، پل سیمی و اثر ملی جاده لینچ قرار دارد.
اکنون چهارمحال و بختیاری به دلیل داشتن دریاچه سد کارون ۴ و صخره های سخت و کوه‌های بلند یکی از استانهای مستعد رشته دیپ واتر در ایران است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =