آغوش دانشگاه تربیت مدرس به روی مسعود سلیمانی گشوده می‌شود

تهران- ایرنا- مسعود سلیمانی پژوهشگر دانشگاه تربیت مدرس روز یکشنبه ۲۴ آذرماه با استقبال دانشگاهیان بار دیگر به آغوش درس و پژوهش دانشگاه باز می‌گردد.

مسعود سلیمانی استادتمام خون‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس روز شنبه ۱۶ آذرماه جاری بعد از ۱۴ ماه اسارت از بند زندان های آمریکا آزاد شد؛ محمدجواد ظریف برای استقبال از او به زوریخ سفر کرد و در راه بازگشت به ایران با سلیمانی همسفر شد.

قرار بود روز یکشنبه ۱۷ آذرماه نیز مراسم استقبال از این دانشمند ایرانی با حضور منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شود اما یک عامل مانع برگزاری مراسم بازگشت او به آغوش دانشگاه شد.
در روزهایی که سلیمانی در بازداشت به سر می برد، مادر او به علت عارضه سکته فوت کرد و در بی خبری فرزند در اسارتش، چهره در نقاب خاک کشید.
در طول این مدت، پژوهشگر برگزیده دانشگاه تربیت مدرس از فوت مادر بی خبر بود و حتی تا زمانی که به وطن بازگشت از این اتفاق غم انگیز اطلاعی نداشت.
به محض شنیدن این خبر، مراسم استقبال نیز به خاطر شرایط روحی وی لغو و به روز دیگری موکول شد چرا که سلیمانی باید به استان اصفهان سفر می کرد و بر سر آرامگاه مادر حاضر می شد.
امروز چهارشنبه دانشگاه تربیت مدرس که به نظر می رسد مراسم ویژه ای برای استقبال از این استاد در نظر دارد، با طراحی پوستری خبر از برگزاری این مراسم در روز یکشنبه ۲۴ آذرماه داد.

پیگیری های خبرنگار ایرنا حاکی از آن است که سلیمانی از همان روز موظفی خود را در این دانشگاه آغاز می کند.دانشگاه تربیت مدرس در اطلاعیه ای اعلام کرد که مراسم پیشواز ساعت ۱۳ یکشنبه از محل سر در دانشگاه آغاز و ادامه مراسم با حضور مسوولان دانشگاه و برخی از مقامات کشوری در سالن شهید چمران پیگیری می شود.

بر اساس برنامه در نظر گرفته شده، یکی از مهمانان این مراسم عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه است؛ همچنین پیگیری خبرنگار ایرنا حاکی از آن است که احتمالاً وزیر علوم نیز در این مراسم حاضر شود.
با تلاش‌ها و پیگیری‌های وزارت امور خارجه و همکاری نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران و در یک فرایند دیپلماتیک با همکاری دولت سوئیس، مسعود سلیمانی استاد دانشگاه‌ تربیت مدرس که به اتهام واهی دور زدن تحریم‌های غیرقانونی آمریکا بازداشت و بیش از یکسال در آمریکا زندانی بود، آزاد شد.
در این روند همچنین با تصویب شورای عالی امنیت ملی و همکاری و موافقت نهادهای قضایی و امنیتی "ژئو وانگ" شهروند آمریکایی که به جرم جاسوسی در حال گذراندن دوران محکومیت خود در ایران بود با رافت اسلامی آزاد و تحویل مقامات سوئیسی برای بازگشت به آمریکا شد.
سلیمانی پژوهشگر حوزه سلول‌های بنیادی و استاد دانشگاه تربیت مدرس، جزء یک درصد دانشمندان برتر جهان از حیث استنادهای علمی در مجلات معتبر علمی شناخته می‌شود.
این دانشمند ایرانی که در رشته خون‌شناسی (هماتولوژی) و سلول‌های بنیادی تحقیق می‌کند، با روادید رسمی تحقیقاتی و با هماهنگی دانشگاه تربیت مدرس ۱۵ مهرماه ۹۷ وارد فرودگاه شیکاگوی آمریکا شد، اما آمریکا در اقدامی غیرقانونی و با زیرپاگذاشتن پروتکل‌های دانشگاهی و تحقیقاتی، پیش از ورود دکتر سلیمانی به خاک آمریکا، وی را بازداشت و به زندان منتقل کرد./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =