تولید محصولات گواهی شده در راستای سلامت غذا و جامعه است

قزوین - ایرنا - مسوول دفتر محیط زیست و سلامت غذا جهادکشاورزی استان قزوین گفت : تولید محصولات گواهی‌شده در کشور در راستای سلامت غذا و جامعه است.

محمد پیله فروش روز چهارشنبه در جلسه هم اندیشی گلخانهداران و مدیران کنترل کیفی محصولات کشاورزی افزود: تولید کنندگان محصولات گواهی شده باید حمایت شوند. 

به گفته وی محصول گواهی‌شده محصولی است که در آن باقیمانده سموم، آفت‌کش‌ها و عناصر سنگین و آلاینده از حد مجاز پایین‌تر می باشد و از نظر تغذیه‌ای به اندازه کافی حاوی عناصر غذایی برای سلامت انسان و دام است.

پیله فروش بابیان اینکه تولید محصول گواهی شده امروز یک ضرورت است، یادآورشد: با تشکیل شرکت هلدینگ و عضویت تولیدکنندگان محصولات گواهی شده استان قزوین می توان زمینه صادرات این محصولات کشاورزی را فراهم کرد.

به گفته مسوول دفتر محیط زیست و سلامت غذا جهاد کشاورزی قزوین ، بازارهای منطقه ای برای عرضه محصولات گواهی شده، بازار بسیار مناسبی است.

مدیرکل دفتر محیط زیست و سلامت غذا وزارت جهاد کشاورزی نیز ابتدای سالجاری استفاده از محصولات گواهی شده را راهکاری برای افزایش تولید کیفی و سالم اعلام کرده و گفته بود که باقیمانده آفتکش و سموم در این محصولات وجود ندارد و میزان دیگر آلاینده ها و نیترات نیز مطابق با استاندارد یا کمتر از حد مجاز است.

«سعید سلامت» در مراسم رونمایی از سامانه «صدور نشان حد مجاز آلاینده ها در محصولات کشاورزی» افزوده بود که برنامه تولید محصولات گواهی شده در مرحله اول برای محصولات زراعی و باغی با اولویت هشت محصول مانند گوجه فرنگی مزرعه ای و گلخانه ای، خیار، پیاز، سیب زمینی، پرتقال و سیب درختی انجام می شود.
وی یادآوری کرد این برنامه به طور آزمایشی در پنج استان کشور مانند خوزستان، اصفهان و زنجان اجرا شده است و امسال در کل استان های کشور پیاده می شود.
این مسوول گفت: متقاضیان می توانند برای تولید محصولات گواهی شده به پایگاه اطلاع رسانی محصولات گواهی شده و ارگانیک در سامانه وزارت جهاد کشاورزی به نشانی cerganic-ma.ir مراجعه و به طور الکترونیکی ثبت نام کنند.
وی تصریح کرد: پروانه نشان حد مجاز آلاینده ها برای متقاضیان در مدت هفت روز از سوی سازمان ملی استاندارد ایران صادر می شود.
به گفته وی، محصولات کشاورزی از طریق کد شناسایی 9 رقمی که به آنها تعلق می گیرد، قابل ردیابی است. این کد بیش از 50 رکورد اطلاعاتی را ارایه می دهد؛ مانند اینکه محصول گواهی شده توسط چه کسی، در کدام منطقه و با استفاده از چه نوع سم و کودی تولید شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =