برگزاری بین‌المللی؛ چشم انداز نمایشگاه کتاب دفاع مقدس

تهران- ایرنا- عضو شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس با اشاره به برگزاری نشست‌های تخصصی نهضت ترجمه در دهمین دوره این رویداد گفت: این نمایشگاه در آینده قرار است به شکلی بین‌المللی برگزار شود از این‌رو ترجمه آثار که در حوزه مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس تعریف‌شده‌اند، مورد توجه است.

نشست خبری دهمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس با حضور سردار احمد حق‌طلب رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج، قادر آشنا مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و حسین صفری، عضو شورای سیاست‌گذاری دهمین نمایشگاه کتاب دفاع مقدس در محل سالن اجتماعات موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران (سالن زنده‌یاد عاشوری) برگزار شد.

آسیب شناسی و برگزاری سیار نمایشگاه در تمام استان‌ها

حسین صفری عضو شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس در این نشست گفت: کمک به ایجاد ویترین برای ناشران، ارائه تازه‌های نشر دفاع مقدس، تقویت ناشران دفاع مقدس و همچنین نشر فرهنگ ایثار و مقاومت از اهداف برگزاری دهمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس است.

وی ضمن اشاره به سیاست‌گذاری‌های نمایشگاه‌ گفت: ۹ دوره برگزار و این نمایشگاه آسیب‌شناسی شده و قرار است این نمایشگاه‌ها به‌صورت گردشی و سیار در تمامی استان‌های کشور دایر شود. سپاه امام سجاد استان هرمزگان، سازمان حفظ و نشر آثار دفاع مقدس، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در برگزاری این دوره در کنار دو تشکل انقلابی یعنی مجمع ناشران انقلاب و دفاع مقدس نمایشگاه در برگزاری این نمایشگاه همکاری می‌کنند.

صفری گفت: دبیرخانه دائمی این نمایشگاه هم فعال‌شده و آیین‌نامه مشخصی را تدوین کرده و بر این اساس نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس در تقویم نمایشگاه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران قرارگرفته است.

وی اعلام کرد: برای این نمایشگاه مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بن کارت یارانه‌ای خرید کتاب در نظر گرفته‌شده که سهم پرداخت خریدار کتاب  ۸۰ درصد و سهم بخش دولتی ۲۰  درصد است؛ این مبالغ سطح‌بندی شده و به خانواده شهدا و ایثارگران و مؤسساتی که کار فرهنگی می‌کنند ۵۰، ۱۰۰ و ۵۰۰ هزار تومان کارت یارانه‌ای تخصیص می‌یابد.

صفری گفت: ما در این نمایشگاه ۵۴ اثری که تقریظ رهبر انقلاب بر آن‌ها نوشته‌شده عرضه خواهیم کرد. این نمایشگاه در فضایی به مساحت ۳ هزار مترمربع برگزار خواهد شد و در روز اختتامیه ناشر، غرفه برگزیده و فعالان برگزیده استان تقدیر می‌شوند.

وی افزود: در این نمایشگاه قرار است نشست‌های علمی و تخصصی و بحث در مورد موضوع نهضت ترجمه مورد توجه باشد. چرا که این نمایشگاه در آینده قرار است به شکلی بین‌المللی برگزار شود از این‌رو ترجمه آثار که در حوزه مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس تعریف‌شده‌اند مورد توجه قرار گرفته است.

حضور یکصد ناشر در نمایشگاه 

احمد حق‌طلب، رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج اظهار داشت: ابتدای کار تصمیم ما براین بود تا این نمایشگاه در تهران برگزار شود اما پس از چند جلسه برگزاری نمایشگاه در استان تهران به این نتیجه رسیدیم که باید عدالت اجتماعی در سایر گستره‌های جغرافیایی نیز اجرا شود و فضایی فراهم کنیم تا مردم در سراسر کشور امکان این را داشته باشند تا از مزایای برگزاری این نمایشگاه بهره‌مند شوند.

وی گفت: از این‌رو طی سالیان گذشته و به بهانه‌های مختلف سعی شد تمرکززدایی صورت گیرد و استان‌هایی به‌عنوان میزبان این نمایشگاه معرفی و نمایشگاه را در آنجا برگزار کنیم. طی دو سال اخیر هم از فضای کنگره‌های ملی شهدای دفاع مقدس در استان‌ها استفاده شد و در دوره گذشته نهمین دوره نمایشگاه را به‌واسطه همین کنگره‌ها در کرمان برگزار کردیم.

رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج عنوان کرد: دهمین دوره این نمایشگاه از (۲۳ تا ۲۹ آذرماه) هم‌زمان با ایام کنگره یک‌هزار و ۵۰۰ شهید استان هرمزگان در بندرعباس و مصلای بزرگ این شهر برگزار خواهد شد. نمایشگاه دهم با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران برگزار می‌شود و تخفیف‌های خوبی برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است. از این‌رو ۱۰۰ ناشر در این نمایشگاه شرکت خواهند داشت و بالغ‌بر ۱۰ هزار و ۹۰۰ عنوان کتاب در نمایشگاه ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: بخشی از این کتاب‌ها آثار جدیدی هستند که به‌تازگی از سوی نویسندگان به تحریر درآمده‌اند، ما قصد داریم نشست‌های تخصصی نیز در حوزه دفاع مقدس و رونمایی‌هایی از این آثار در نمایشگاه‌ها داشته باشیم. خصوصاً در حاشیه برگزاری نمایشگاه توجه ویژه‌ای به بخش کودک و نوجوان خواهیم داشت و با همکاری سپاه استان فعالیت‌های فرهنگی متناسب با کنگره و نمایشگاه ملی دفاع مقدس را اجرا خواهیم کرد.

وی به این برنامه‌ها اشاره کرد و افزود: برنامه‌های نقاشی، هنری و مسابقات برای اقشار مختلف و برگزاری شب‌شعر و دیگر برنامه‌های جذاب پیش‌بینی‌شده است. ما می‌توانیم بهترین و پرتیراژترین کتاب‌هایی که در طول سال نشر یافته به بازدیدکنندگان عرضه کنیم در این رابطه یک تکلیف بزرگ از سوی رهبر انقلاب بر گردن ما قرار داده‌شده است.

سردار حق طلب گفت: ما در این نمایشگاه فعالیت‌هایی ازجمله آموزش نویسندگی برای نوقلمان و علاقه‌مندان به نوشتن ترتیب داده‌ایم و تا امروز در این حوزه بیش از ۷۰۰ نفر آموزش دیدند. کمک‌هایی نیز برای انتشارات در نظر گرفته شده است تا تولیدات فرهنگی طبق فرموده رهبر معظم انقلاب صد برابر شود.

حوزه انقلاب و دفاع مقدس مورد تأکید ماست

قادر آشنا، مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران نیز در ادامه این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: ما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس رسالت‌هایی که داریم به حوزه انقلاب، دفاع مقدس و مقاومت تأکید داشته و آن را در صدر فعالیت‌ها و برنامه‌های خود قرار داده‌ایم،‌ بر این اساس مکلفیم بر اساس برنامه ششم توسعه به حوزه دفاع مقدس، ارزش‌های انقلاب و تبلیغ اندیشه امام بپردازیم. در تمام نمایشگاه‌های کتاب به این مسئله توجه داریم و نمایشگاه ملی دفاع مقدس که از آن سخن به میان آمد ما در کنار بسیج و سپاه خواهیم بود تا این نمایشگاه برپا شود.

مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران همچنین بابیان اینکه گام دوم انقلاب یکی از موضوعات جدی است که به آن توجه خاص داریم،‌ گفت: ما در نمایشگاه‌ها و فعالیت‌های خود این مسئله را مورد تأکید قرار داده‌ایم و مورد استقبال مخاطبین نیز قرارگرفته است.

دهمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس از ۲۳ تا ۲۹ آذرماه در مسجد جامع بندرعباس با حضور ۱۰۰ ناشر و ۱۰ هزار و ۹۰۰ عنوان کتاب برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =