۲۰ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۸
کد خبرنگار: 2170
کد خبر: 83590367
۰ نفر

برچسب‌ها

صرفه‌جویی ۱۰ برابری آب در کشت گلخانه‌ای

ارومیه- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه کشت گلخانه‌ای جایگزین مناسبی برای کشت سنتی و مقابله با خشکسالی است، گفت: با کشت گلخانه‌ای تا ۱۰ برابر در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.

«رسول جلیلی» روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران بیان کرد: آموزش و ترویج کشت گلخانه‌ای، پرداخت تسهیلات بانکی برای احداث گلخانه، اصلاح و نوسازی گلخانه‌ها و تسهیل در دریافت پروانه تاسیس گلخانه‌ها بدون محدودیت از جمله اقدامات سازمان جهاد کشاورزی در راستای توسعه کشت گلخانه‌ای در استان است.

وی با اشاره به اشتغال نزدیک به یک‌هزار نفر در گلخانه‌های آذربایجان‌غربی، اظهار داشت: مساحت گلخانه‌های استان نزدیک به ۵۰ هکتار است که طی سال جاری برنامه احداث ۵۰ هکتار دیگر در دست اجراست.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون تعداد ۱۵۲ گلخانه در آذربایجان‌غربی فعال است، اضافه کرد: مجوز احداث ۵۰ فقره گلخانه دیگر نیز صادر شده‌است که با این حساب تعداد گلخانه‌های استان به بیش ۲۰۲ واحد افزایش می‌یابد.

«جلیلی» در رابطه با محصولات تولیدی در گلخانه‌های آذربایجان‌غربی، گفت: در این گلخانه‌ها انواع سبزی و صیفی، توت‌فرنگی، گل‌گلدانی و گل شاخه بریده، نهال پایه رویشی، نشاء گیاهان دارویی‌، نشاء مکانیزه و گیاهان دارویی تولید می‌شود.

وی ادامه داد: طی ۶ ماه نخست سال جاری در گلخانه‌های استان پنج هزار و ۶۰۷ تن سبزی و صیفی، ۱۸۷ تن توت فرنگی، ۲میلیون و ۳۰۰هزار گل گلدانی، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار شاخه گل بریده، سه میلیون اصله نهال و ۱۴۶ تن گیاهان دارویی کشت و تولید شده‌است.

به گزارش ایرنا کشت گلخانه‌ای در آذربایجان‌غربی و حوضه آبریز دریاچه ارومیه یکی از اقدامات موثر در کاهش مصرف آب و احیای این دریاچه به شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =