سمپوزیوم ملی کاربرد سلول‌های بنیادی در اورولوژی در اهواز برگزار شد

اهواز – ایرنا - چهارمین سمپوزیوم ملی کاربرد سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در اورولوژی و نفرولوژی در دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار شد.

به گزارش ایرنا این سمپوزیوم برای چهارمین بار به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در چهار محور متفاوت با حضور دانشجویان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.

در این نشست فرهاد ابول نژادیان رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز ضمن قدردانی از زحمات بنیانگذاران این سمپوزیوم گفت: عملیات اجرایی مرکز جامع سلول های بنیادی در دانشگاه از ۲ سال پیش شروع شده است که نیاز به تجهیزاتی خاص دارد.

وی افزود: محورهای سمپوزیوم شامل سلول درمانی در بیماری های حاد، مزمن و ارثی کلیه، پزشکی بازساختی و مهندسی بافت در کلیه و مجاری ادرار، سلول های بنیادی در درمان اختلالات تولید مثلی، تجاری‌سازی محصولات مبتنی بر سلول و پزشکی بازساختی می باشد، همچنین این سمپوزیوم ملی دارای امتیاز بازآموزی ویژه اساتید و دانشجویان رشته های آموزشی اورولوژی و نفرولوژی نیز خواهد بود.

ابول نژادیان افزود: نیاز است که درمان های نوینی در زمینه های نفرولوژی و اورولوژی شناخته شود و اساتید دانشگاه تجربیات خود را به اشتراک گذاشته و آشنایی بیشتری بین فعالان این حوزه در سطح کشوری در زمینه تبادل اطلاعات و ارتباطات صورت گیرد. اگرچه تبادل علم و دانش سلول‌های بنیادی میان اساتید و دانشجویان این دانشگاه و سایر مراکز علمی و آموزشی از طریق این سمپوزیوم انجام می شود.

وی با  اشاره به مسابقه ایده برتر و تجلیل از مقام دکتر کجباف زاده افزود: مسابقه ایده برتر با هدف تشویق دانشجویان و علاقمندان به تفکر و ارتباط با اساتید و همچنین پیشرفت علمی آنها از دیگر برنامه های این سمپوزیوم است که شرکت کنندکان می توانند با ارائه ایده‌های خود در زمینه نفرولوژی و اورولوژی ارتباط بیشتری با اساتید برقرار کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: مرکز سلول های بنیادی در حال طراحی و شکل گیری است و از همه علاقه مندان، ایده پردازان و همچنین شرکت‌های دانش بنیان دعوت می شود در ایجاد و پیشبرد اهداف این مرکز سهیم باشند. 

در ادامه حجت اله شهبازیان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: به رغم پیشرفت‌های شگرف در پزشکی استاندارد هنوز برای برخی بیماری‌های مزمن و صعب العلاج درمان مناسبی ارائه نشده، به همین دلیل شاخه جدیدی در علم پزشکی در راستای جستجوی راهکارهای درمانی نوین به نام " پزشکی بازساختی" ایجاد شد.

وی عنوان کرد: در رشته‌های مختلف طب با وجود پیشرفت علم در دهه‌های گذشته، برخی بیماری‌ها هنوز درمان قطعی ندارد و این موجب پیشرفت بیماری و ایجاد یک معضل بهداشتی و اقتصادی برای جامعه است که باید آن را درمان کند. با وجود اینکه در رشته بیماری‌های نفرولوژی پیشرفت‌های بسیار چشمگیر ایجاد و جان میلیون‌ها انسان نجات داده شد ولی عملاً بیماریهایی دراین حوزه هنوز  به طور کامل درمان نشده است.

این متخصص نفرولوژی با اشاره به تحولات چشمگیر علم پزشکی افزود: تحول بزرگی همچون دیالیز باعث شده که میلیون‌ها انسان بتوانند با بیماری کلیوی خود سالها دست و پنجه نرم کرده و سال‌ها زندگی کنند. بیمارانی  در خوزستان هستند که ۲۵ سال مشغول انجام دیالیز هستند.

شهبازیان در خصوص تحولی دیگر در رشته نفرولوژی یاد آور شد: تحول بزرگ دیگری در رشته نفرولوژی انجام پیوند کلیه بوده است که طول عمر بیماران را افزایش داده و کیفیت زندگی را بهتر کرده هر چند دارای نواقص و و معایبی است که خاص این بیماری است.

وی افزود: درمان دارویی کمک کرده روند بسیاری از بیماری‌ها کم شود ولی نهایتا بیماری‌ها پیشرفت و به جایی رسیده که نیازمند درمان جایگزین است از این بابت محققین معتقدند باید استراتژی های جدید درمانی ابداع شود تا بتوان بسیاری از این بیماری های سختعلاج را درمان کند و یکی از ایده‌هایی که در حال حاضر روی آن کار می‌شود، طب بازساختی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در خصوص روش های مختلف در طب بازساختی گفت: ۲ جنبه مهم از طب بازساختی، سلول‌درمانی و ژن‌درمانی است. در فرایند سلول‌درمانی، از سلول‌های مختلفی شامل سلول‌های بنیادی جنینی استفاده می شود که از طریق آن می‌توان سلول‌های تازه‌ای با کارکرد طبیعی ایجاد کرد. یک مثال رایج از سلول‌درمانی، پیوند سلول‌های مغز استخوان برای بیماری‌های خونی است.

شهبازیان با بیان این که طب بازساختی دریچه جدیدی برای ایجاد تغییرات در حوزه‌ مراقبت‌های بهداشتی و سلامت است، گفت: طب بازساختی با کمک علوم دیگر مانند مهندسی بافت، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، ژنتیک و… جهت بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده و جایگزین کردن سلول‌های از دست‌رفته عمل می‌کند.

وی افزود: در این سمپوزیوم ملی انواع میوپاتی‌های ارثی، روش‌های تشخیص زودرس و راهنماهای توانبخشی و دارودرمانی‌های رایج، همراه با روش‌های جدیدتر شامل سلول‌های بنیادی، ژن‌درمانی، آنزیم‌درمانی و مهندسی بافتی توسط متخصصین، پزشکان و اعضای هیات علمی رشته‌های طب فیزیکی و توانبخشی، نورولوژی، روماتولوژی و ژنتیک مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه گفت: ۱۵ درصد مطالعات بالینی در زمینه نفرولوژی و اورولوژی انجام می‌شود که رقم بسیار بالایی است و امیدواریم این میزان در سال های آینده کاهش یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =