افزایش آمار نامزدهای انتخاباتی دارای سابقه جنایی در انتخابات هند

دهلی نو-ایرنا- کمیته اصلاحات دموکراتیک و انتخابات ملی هند که بر روند انتخابات این کشور نظارت می کند با انتشار گزارش جدیدی اعلام کرد: بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ تعداد کاندیداهای انتخابات پارلمانی هند با سابقه جنایی حدود ۲۳۱ درصد افزایش یافته است.

شبکه خبری " ایندیا تودی" روز چهارشنبه دراین زمینه نوشت: در این گزارش همچنین اشاره شده است که تعداد قانون گذاران هندی که علیه آنها پرونده های ثبت شده خشونت علیه زنان وجود دارد تا ۸۵۰ درصد افزایش یافته است.

در این گزارش آمده است : تعداد کاندیدای انتخابات پارلمانی هند با سابقه جنایی از ۳۸ نفر در سال ۲۰۰۹ به ۱۲۶ نفر در سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است.

طبق این گزارش ۷۵۹ نماینده پارلمان و ۴ هزار و ۶۳ قانون گذار ایالتی در هند دارای سابقه جنایی  بوده اند. از این میان ۵۷۲ کاندید با وجود پرونده های ثبت شده جنایی علیه آنها در انتخابات سراسری پارلمانی هند شرکت کرده اند.

حزب حاکم بهارتیا جانتا پارتی(بی جی پی) در میان احزاب شناخته شده سیاسی هند، با ۲۱ قانون گذار، بیشترین نماینده پارلمان با سابقه جنایی و خشونت علیه زنان را داشته است.

پس از حزب بی جی پی، حزب کنگره (۱۶ عضو پارلمان با سابقه جنایی) و "وای اس آر کنگره" (۷ عضو پارلمان با سابقه جنایی) به ترتیب در جایگاه دوم و سوم دراین زمینه قرار دارند.

بر اساس این گزارش، شانس پیروزی یک کاندیدای دارای سابقه جنایی در انتخابات پارلمانی هند ۱۵.۵ درصد است درحالی که شانس پیروزی  یک نامزد شرکت در انتخابات بدون  هیچ سابقه کیفری  حدود ۴.۷ درصد برآورد شده است.

پیش از این دادگاه عالی هند اعلام کرده بود که سیاستمدارانی که دارای سابقه جنایی هستند برای همیشه  از شرکت در امور سیاسی محروم خواهند شد.

به گفته مقامات هندی از سال ۲۰۰۷ تاکنون بیش از ۳ هزار پرونده جنایی علیه سیاستمداران این کشور تشکیل شده است.

طبق قانون اساسی هند، داشتن سابقه کیفری مانند تحمل حبس بیش از دو سال مانعی برای حضور در رقابت های سیاسی و انتخاب  افراد به عنوان کاندیدا در انتخابات عمومی و پارلمانی نخواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =