آجرهای رخ‌بام با کاربرد معماری سنتی در سبزوار تولید شد

سبزوار- ایرنا- اولین آجرهای رخ‌بام در طرح‌های مختلف با کاربرد معماری سنتی در سبزوار تولید شد که علاوه بر احیای عناصر معماری منسوخ شده زمینه اشتغال را فراهم می‌کند.

رییس پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: منطقه‌ای از این شهرستان دارای خاک رس مرغوب است لذا برای احیای آجرهای رخ‌بام پس از آزمایش چند نوع خاک بهترین نوع آن انتخاب شد.
محسن برآبادی افزود: رخ‌بام‌ها یکی از عناصر زیبا و پرکاربرد معماری سنتی است که در لبه بام‌ها به صورت نقوش آجری به کار می‌رفته و نمایانگر وضع تمول و جایگاه اجتماعی و اعتقادی مالکان بنا بوده است.
وی ادامه داد: نقوش مورد استفاده در رخ‌بام‌ها می‌تواند نقوش پیشنهادی پایگاه میراث‌ فرهنگی یا سازندگان بنا باشد که باید نقش و جنس آن مورد تایید پایگاه میراث‌ فرهنگی قرار گیرد.
وی گفت: با تولید رخ‌بام‌ها علاوه بر احیای عناصر معماری منسوخ شده و زیباسازی نما اشتغال‌زایی در کارگاه‌های تولید نیز فراهم می‌شود.
برآبادی افزود: شهر سبزوار با معماری درونگرا و مصالح بومی خشتی و آجری در حاشیه کویر قرار دارد و بافت تاریخی آن نیز با ۵۰ اثر تاریخی ثبتی و ۱۰۰ اثر شناسایی شده شامل مسجد جامع، بازار و محلات مسکونی ۱۸۰ هکتار وسعت دارد.
۹۵۰ اثر تاریخی، فرهنگی طبیعی و معنوی در سبزوار وجود دارد که تاکنون ۱۶۰ اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =