۲۰ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۳
کد خبرنگار: 2082
کد خبر: 83590065
۰ نفر

برچسب‌ها

تروریست ها تسلیحات شیمیایی را به جنوب ادلب منتقل کردند

تهران - ایرنا - منابع محلی اعلام کردند که تروریست های "جبهه النصره" (تحریر الشام) اخیرا تسلیحات شیمیایی را به قسمت های جنوبی استان "ادلب" در شمال سوریه منتقل کرده اند.

خبرگزاری "اسپوتنیک" روز چهارشنبه در این ارتباط نوشت: گروه تروریستی جبهه النصره با کمک "کلاه سفیدها" چندین کپسول گاز "کلر" را به استان ادلب به ویژه منطقه "معرة النعمان" و شهر "سراقب" در شرق ادلب منتقل کرده اند.

«کلاه سفیدها» گروهی که ظاهرا بین‌المللی است، فعالیت خود را از سال ۲۰۱۳ در سوریه شروع کرد.   این گروه از سوی جیمز لا مژرار کارمند سابق اداره اطلاعات نظامی و کارشناس امنیتی انگلیس با کمک واشنگتن در ترکیه تأسیس شد.

حوزه کاری این سازمان از همان ابتدا مناطق تحت تسلط گروه های تروریستی تعیین شد.

بسیاری از اسناد یافت شده توسط ارتش سوریه در مناطق آزاد شده نشان داد که کلاه سفیدها عضو گروه های تروریستی بوده و فرآیند بکارگیری تسلیحات شیمیایی علیه غیر نظامیان توسط تحریر الشام (جبهه النصره سابق) را فراهم کردند.

اکنون استان ادلب آخرین سنگر گروههای تروریستی مورد حمایت کشورهای غربی و عربی است. مذاکرات به منظور حل مسالمت آمیز خروج تروریست ها از استان ادلب تاکنون بدون نتیجه بوده و گروه های تروریستی از این  استان بارها به استانهای همجوار حمله کرده و یا عملیات تروریستی و  انتحاری انجام داده اند. دولت سوریه بارها نسبت به تحرکات مشکوک گروه های تروریستی در استان ادلب هشدار داده است.

به گزارش اسپوتنیک، این گازهای سمی توسط خودروهای متعلق به کلاه سفیدها به دو شهر استان ادلب ارسال شده است. همچنین محموله های مشکوک دیگری به مراکز فرماندهی گروه تروریستی "تحریر الشام" منتقل شدند.

در جریان بیش از ۹ سال درگیری در سوریه بین تروریست های مورد حمایت کشورهای غربی، عربی و رژیم صهیونیستی تاکنون ۲۰۰ بار گزارش هایی از سوی طرف های مختلف مبنی بر استفاده از سلاح های شیمیایی علیه یکدیگر منتشر شده، ولی هیچ گزارش روشنی در ارتباط با طرف استفاده کننده از این سلاح ها تاکنون از سوی مجامع بین المللی با وجود تحقیقات انجام شده منتشر نشده است.

تیم ارزیابی سازمان منع سلاح های شیمیایی برای تکمیل فرایند تحقیقات در خصوص استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه،   از ۱۴ تا ۲۳ اکتبر ۲۰۱۹ (۲۲ مهر ماه تا اول آبان) به این کشور سفر کرد و نتیجه نهایی این تحقیقات در ماه مارس ۲۰۲۰ به شورای اجرایی سازمان منع سلاح های شیمیایی گزارش می شود.  

دبیر کل سازمان منع سلاح شیمیایی در نامه ای اعلام کرده که دبیرخانه فنی این سازمان در حال انجام تجزیه و تحلیل توضیحات ارائه شده توسط دولت سوریه در ۷ نوامبر (۲۸ آبان) در مورد مواد شیمیایی کشف شده در این کشور است.

روسیه و سوریه اعلام کرده اند که گروه کلاه سفید ها با همکاری تروریست ها در مقاطع مختلف به خصوص شکست آنان در جریان مقابله با عملیات ارتش سوریه، دست به اجرای سناریوی حملات شیمیایی می زنند تا غرب را وارد صحنه درگیری های سوریه کنند.

روسیه تاکنون بارها از وجود تحرکاتی در بین تروریست ها در شمال سوریه به خصوص در استان ادلب که از سال ۱۳۹۴ در اشغال آنان است، برای جابجایی سلاح های شیمیایی خبر داده است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha