راهبرد اساسی قوه قضاییه در کاهش جرایم انتخاباتی، توجیه و ارشاد است

زاهدان- ایرنا- معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری سیستان و بلوچستان و رئیس دادگستری زاهدان گفت: راهبرد اصلی قوه قضاییه در کاهش و کنترل جرایم انتخاباتی توجیه، ارشاد و اقناع همگان اعم از مسوولان و عموم مردم است.

محمدعلی حمیدیان روز چهارشنبه در نشست کمیته حمایت از مشارکت حداکثری انتخابات و تنویر مصادیق جرایم و تخلفات انتخاباتی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: پیش بینی به موقع، پیشگیری به هنگام و برخورد قانونی سریع و خارج از نوبت به عنوان اصول اولویت‌دار و مهم ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی است.

وی ادامه داد: قوه قضاییه پیش شرط‌های لازم را در انتخابات در نظر گرفته و محتوای لازم آن قانون است.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری سیستان و بلوچستان مشکل اصلی در انتخابات و دیگر مسائل را رعایت نکردن قانون عنوان کرد و افزود: وظیفه این ستاد اطلاع رسانی قوانین و ضوابط قانونی است و در این زمینه به دنبال موازی کاری نیست.

وی تاکید کرد: همه مسئولان و اصحاب رسانه باید تلاش کنند تا سیاست ها در زمینه انتخابات به درستی اجرایی شود.

حمیدیان با بیان اینکه هم اینک سه هزار دیده بان پیشگیری از وقوع جرم با سامانه سجام (سیستم جامع اطلاعات مردمی ) در سیستان و بلوچستان همکاری دارند، افزود: این سامانه که در نوع خود جزو قدرتمندترین سامانه ها برای پیگیری و پیشگیری از وقوع جرم محسوب می شود می تواند با بهره مندی از ظرفیت های مردمی در کشف جرائم انتخاباتی استان کمک قابل توجه ای کند.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: این نهاد بنا دارد در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز  از ظرفیت دیده‌بانان اجتماعی برای کشف تخلفات احتمالی بهره گیرد.

وی بیان کرد: انتقادات و پیشنهادات نباید ما را از رسالت اصلی عقب بیاندازد و ملاک اصلی در اقدامات انجام کار درست بر مبنای قانون است.

حمیدیان از رسانه ها خواست این شورا را در پیشگیری از وقوع جرائم از طریق اطلاع رسانی قوانین و ایجاد شور و نشاط انتخاباتی همراهی کنند و افزود: رسانه‌ها در انتخابات نقش سنگینی دارند و در راستای مشارکت حداکثری و سالم‌سازی فضای انتخاباتی کمک حال دست‌اندرکاران خواهند بود.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری سیستان و بلوچستان اظهار داشت: مجموعه قضایی استان با اتخاذ تدابیر لازم برای سلامت انتخابات مجلس شورای اسلامی تلاش کرده و در این راستا هرگونه تحرک و اقدام غیرقانونی نامزدهای انتخابات رصد شده و با آن برخورد می‌شود.

 حمیدیان با بیان اینکه رویکرد ما پیشگیری از تخلفات انتخاباتی است، افزود: نگاه‌ها در انتخابات باید پیشگیرانه باشد تا شاهد یک انتخابات سالم و رقابتی باشیم.

وی گفت: تلفنی برای ثبت مصادیق جرائم انتخاباتی پیش بینی شده است که تا هفته آینده در سیستان و بلوچستان راه اندازی و شماره آن اعلام خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =