لاوروف بر حق ایران در استفاده صلح آمیز هسته‌ای تاکید کرد

نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه روسیه مذاکرات با همتای آمریکایی خود را مثبت ارزیابی کرد و گفت در این مذاکرات بر حق ایران در استفاده صلح آمیز هسته‌ای تاکید شد.

سرگئی لاوروف بعدازظهر سه‌شنبه به وقت محلی در نشست خبری مشترک با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا افزود: ما درباه ثبات و مسایل استراتژیک و تسلیحاتی به صورت صادقانه با هم صحبت کردیم.
وی با تاکید بر اینکه مذاکره همیشه خوب است و البته نمی توان یک شبه تمام مسایل را حل و فصل کرد، اظهار داشت: باید با گفت وگو و مذاکره به راه حل دست یافت و این حرکت از هرگونه درگیری ما را برحذر می‌دارد.
وزیر خارجه روسیه با تاکید بر اینکه تداوم اختلاف میان این دو کشور به نفع هیچ کسی نیست، ادامه داد: بنابراین ما به گفت وگوی دو جانبه ادامه می‌دهیم تا بتوانیم روابط را عادی سازیم. می‌دانیم گاهی همکاری ما به خاطر موجی از شک و شبهه مخدوش می‌شود.
لاوروف با اشاره به اتهام دخالت در انتخابات آمریکا، یادآور شد: می‌گویند ما در انتخابات آمریکا دخالت کردیم اما هیچ شواهدی وجود ندارد. ما بارها خواستار این شده‌ایم که شرکای آمریکایی ما فرصت برخورد با شک و شبهه در انتخابات را بدهند.
وی خاطرنشان کرد: بعد از مراسم تحلیف رییس جمهوری ترامپ هم اعلام آمادگی کردیم که با استفاده از کانال‌ها، تمام مسایل را بررسی کنیم و باز هم آمادگی داریم که این کار را انجام دهیم و تمام مذاکرات را منتشر سازیم.
وزیر خارجه روسیه موضوع توافق هسته‌ای ایران موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک را از دیگر موارد مطرح شده در این دیدار اعلام کرد و گفت: باید هرکاری که لازم باشد را برای حفظ برجام انجام دهیم تا ایران بتواند استفاده صلح آمیز هسته‌ای داشته باشد.
لاوروف افزود: با توجه به حساسیتی که در خلیج فارس وجود دارد از همه کشورها خواست تا به پیشنهاد روسیه برای آزادی کشتیرانی در خلیج فارس بپیوندند.
وی همچنین به ونزوئلا اشاره کرد و ادامه داد: مردم این کشور باید بتوانند سرنوشت خود را تعیین کنند و از نظر ما ایده ای که مخالفان و دولت را دور یک میز بنشاند منجر به حل بحران در این کشور خواهد شد.
وزیر خارجه روسیه درباره کره شمالی هم اضافه کرد: روابط روسیه و آمریکا در این زمینه بسیار مهم است و در حال هماهنگ کردن دیدگاه‌های خود با چین هستیم و امیدواریم آمریکا هم مواضع خود را در این زمینه روشن کند و لازم است با تدابیر لازم و به صورت متقابل انجام شود.
لاوروف به سوریه هم اشاره کرد و گفت قطعنامه درباره این کشور باید کاملا فراگیر باشد و بر همکاری همه کشورها در مبارزه و حذف تروریسم از این کشور تاکید کردیم. در نهایت این سوری‌ها هستند که باید برای آینده کشور خود تصمیم بگیرند.
وی همچنین لیبی و یمن را دیگر موضوع این دیدار برشمرد و افزود مساله فلسطین و اسرائیل هم بسیار مهم است و باید به صورت جدی به آن پرداخت.
وزیر خارجه روسیه از انتخاب جان سالیوان به عنوان سفیر آمریکا در روسیه استقبال و ابراز امیدواری کرد که سفیر روسیه در آمریکا هم از این حمایت‌ها بهره‌مند شود.
لاوروف با انتقاد از تحریم‌های وضع شده از سوی آمریکا علیه روسیه گفت تحریم‌ها به نفع هیچ کسی نیست. ما راه‌هایی برای برطرف کردن برخی نگرانی‌های دو جانبه، صدور ویزا و همین طور املاک دیپلماتیک برگزیدیم و تاکید کردیم که نمایندگی‌های دو کشور درباره تمام این مسایل مذاکره کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =