کتابخانه مدرسه باید به یک محل شلوغ برای دانش آموزان تبدیل شود

تهران - ایرنا - رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ترغیب دانش آموزان به خواندن کتاب به عنوان یک وظیفه برای همه است، گفت: باید کتابخانه مدرسه به یک محل شلوغ و پر مشتری تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین علی ذوعلم عصر سه شنبه در مراسم اختتامیه هفدهمین جشنواره کتاب رشد در مدرسه دارالفنون افزود: امیدواریم این جشنواره آغازی برای احیای کتابخانه‌های مدارس باشد، اما برای ترغیب بیشتر آنان به کتابخوانی، باید ارتباط با کتابخانه عمومی دانش آموزان را نیز افزایش دهیم چرا که معتقدم دانش‌آموزان باید کتابخوان شوند.
ذوعلم گفت: اگر بچه ها علاقه مند به کتاب شوند نیمی از جامعه می‌توانند با کتاب ارتباط برقرار کنند و می توانیم برای تشویق بیشتر آنان به کتابخوانی، کتاب هدیه بدهیم.
وی در ادامه درباره فرآیند داوری ها در جشنواره‌ای مانند جشنواره کتاب رشد نیز گفت: ما در فرایند داوری ها باید بتوانیم یک منطق و چارچوب کاملاً روشن شفاف و مستند داشته باشیم تصور بر این که در انتخاب‌ها اعمال نظر خلاف معیار باشد نیز نباید وجود داشته باشد.
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش گفت: باید برای حل بهتر این موضوع گفت وگوهایی در این مسیر شکل بگیرد البته در درجه اول ما نیاز به رشد فکری و خلاقیت، رشد ایمان و باور عمیق در نسل جوان داریم به همین جهت رشد روحیه کار و تلاش و فعالیت در نوجوانان نیز بسیار ضروری است.
وی خاطرنشان کرد: برخی از آثار به جشنواره کتاب رشد با همین نگاه ها بوده است، البته معتقدیم کتاب‌ها صرفاً برای رشد فکری نیست بلکه برای انگیزه بخشی و ورود نوجوانان و جوانان به عرصه تاثیرگذاری هم هست.
ذوعلم تصریح کرد: اگر در گام دوم انقلاب دنبال تمدن‌سازی نوین اسلامی هستیم بدون یک نسل جوان، پویا،   خلاق، مطالبه گر و خود باور ممکن نیست پس باید در این زمینه نیز از ظرفیت جوانان هم استفاده کرد.
وی از ناشران و نویسندگان این جشنواره تقدیر کرد و گفت: ناشران باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشند که حتماً در کنار کتاب درسی باید به کتاب‌های غیردرسی اهمیت داده شود تا دانش‌آموزان بیشتر با این مباحث آشنا شوند.
وی ضمن تشکر از دست اندرکاران و بنیان گذاران جشنواره کتاب رشد ادامه داد:  باید توانمندی و کیفیت جشنواره رشد مسیر تعالی را طی کند باید یک سلسله فعالیت‌ها حول کتاب برای دانش‌آموزان تعریف کنیم.
هفدهمین جشنواره کتاب رشد امروز سه شنبه ١٩ آذرماه به عنوان یکی از مهمترین جشنواره ها در حوزه کتاب های آموزشی وزارت آموزش و پرورش با معرفی نفرات برتر در مدرسه دارالفنون برگزار شد.
امسال میزان ورودی کتاب ها به جشنواره حدود چهار هزار و ٢۶٣ کتاب بود که دو هزار و ٢۶٣ کتاب مناسب مناسب بود که ٩۵٩ کتاب به عنوان درجه یک و دو در ٢٧ گروه دسته بندی شد.
٨١ گروه داوری ارزیابی این کتاب ها را به عهده دارند و ١٢٠ عنوان کتاب به عنوان کاندید برای برگزیده یا شایسته تقدیر مشخص شد.
در مجموع ۶۴ ناشر این کتاب ها را تولید کرده اند.
در پایان این جشنواره از ١۴ عنوان کتاب برگزیده و ٣٨ عنوان نیز تحت عنوان کتاب قابل تقدیر، مورد قدردانی قرار گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha