۱۹ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۷
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83589308
۰ نفر

برچسب‌ها

ماهاتیر قدرت را واگذار می‌کند
چپ: «ماهاتیر محمد» راست: «انورابراهیم»

تهران – ایرنا – ماهاتیر محمد نخست‌وزیر مالزی امروز سه‌شنبه متعهد شد قدرت را به انور ابراهیم واگذار کند.

وی که ۹۴ سال سن دارد و کهن‌سال‌ترین نخست وزیر جهان است، در مصاحبه ای گفت که تا زمان برگزاری اجلاس ‌سازمان همکاری اقتصادی آسیا – پاسیفیک (آپک) که مالزی میزبانی آن را در ماه نوامبر سال آینده میلادی برعهده دارد، ‌ در راس قدرت باقی می ماند اما پس از آن آماده خداحافظی با نخست وزیری است.

ماهاتیر گفت: قول دادم که (قدرت) را واگذار کنم و این کار را انجام خواهم داد، اما تصور می کنم که تغییری فوری قبل از اجلاس آپک، مخرب خواهد بود.۹۱۰۹  

وی افزود: تا آنجا که به من مربوط می شود، از قدرت کناره گیری می کنم و قدرت را به وی (انور ابراهیم) تحویل می دهم. اگر مردم او را نمی خواهند، به خودشان مربوط است، ‌ اما من به رغم هر اتهامی، سر قولم می مانم.

ماهاتیر در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است واگذاری قدرت در ماه دسامبر ۲۰۲۰ انجام شود، ‌گفت: هنگامی که زمانش برسد، ‌آن را بررسی می کنیم.

ماهاتیر در سال ۲۰۱۸ به عنوان رئیس دولتی ائتلافی که انور ابراهیم رهبری بزرگترین حزبش را برعهده دارد، انتخاب شد. ابراهیم به اتهام فساد مالی و اخلاقی، دو بار به زندان افتاد، ‌ اتهام هایی که خود آن را سیاسی می داند.  

ماهاتیر ابتدا از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۳ به مدت ۲۲ سال نخست وزیر مالزی بود. این دومین دوره نخست وزیر وی بر این کشور است. انور نیز از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸ معاون ماهاتیر بود.

ماهاتیر محمد در ادامه مصاحبه رویترز با وی گفت که به رغم سن بالا، احساس خستگی نمی کنم، ‌ زیرا از کارم راضی هستم.

وی افزود: کمی ورزش می کنم و همواره وزنم را ثابت نگه می دارم. طی ۳۰ یا ۴۰ سال گذشته، ۶۲ کیلو وزن داشته ام و پرخوری نمی کنم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =