۱۹ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۳۱
کد خبرنگار: 892
کد خبر: 83589287
۰ نفر

برچسب‌ها

برترین‌های جشنواره کتاب رشد معرفی شدند

تهران- ایرنا - هفدهمین جشنواره کتاب رشد به عنوان یکی از مهمترین جشنواره ها در حوزه کتاب های آموزشی وزارت آموزش و پرورش با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.

مسعود فیاضی دبیر هفدهمین جشنواره کتاب رشد روز سه شنبه در مراسم اختتامیه این جشنواره گفت: امسال میزان ورودی کتاب ها به جشنواره حدود چهار هزار و ٢۶٣ کتاب بود که دو هزار و ٢۶٣ کتاب مناسب بود و ٩۵٩ کتاب به عنوان درجه یک و درجه دو در ٢٧ گروه دسته بندی شدند.
وی اضافه کرد: ٨١ گروه داوری ارزیابی این کتاب ها را به عهده دارند و ١٢٠ عنوان کتاب به عنوان نامزد برای برگزیده یا شایسته تقدیر مشخص شدند. در مجموع ۶۴ ناشر این کتاب ها را تولید کرده اند.
فیاضی با بیان اینکه تعداد کتاب های برگزیده  امسال ١۴ عنوان است و ٣٨ عنوان نیز کتاب قابل تقدیر است، گفت: امسال به جز نویسندگان از ناشران هم تقدیر شد. برنامه خاصی برای کتاب های برگزیده در جشنواره خواهیم داشت؛ چون این کتاب ها در مجلات رشد چاپ می شود.
وی با بیان اینکه ماموریت این جشنواره شناسایی و تقدیر از کتاب های مناسب نظام تعلیم و تربیت کشور است، خاطر نشان کرد: حوزه های این جشنواره متنوع است و در سال جاری ٢٧ گروه علمی با طبقه بندی کتاب وجود دارد.
فیاضی ادامه داد: گروه داستان و رمان حوزه کودک با بیشترین عنوان ۵٧٧ ، گروه آداب و مهارت های زندگی با ٢٨٨ عنوان کتاب، داستان و رمان نوجوانان با ٢۵۶ عنوان کتاب، گروه بینش اسلامی ١٣٧ عنوان کتاب و گروه کار و فناوری و شاخه معماری با ٩ کتاب کمترین عناوین کتاب ها را دارند.
وی افزود: این جشنواره نقطه پایانی یک فرایند یک ساله است. ناشران کتاب های خود را به سامانه این طرح وارد می کنند و در فرایند ارزیابی قرار می گیرند. این طرح از سال ١٣٧٨ کلید خورد، سال های اول ١١٠ ناشر بودند، اما امسال یک هزار و ١٣٠ ناشر شرکت کردند.
وی ملاک انتخاب و داوری کتاب ها را استانداردها عنوان کرد و گفت: راهنمای تولید کتاب آموزش تاریخی به عنوان یکی از استانداردها تولید شده  است. براساس این استاندارد ناشر کتاب را تولید می کند و سنجش می شود، البته از زمان طراحی استانداردها، درصد کتاب های مناسب افزایش یافته است. امسال ۶٠ درصد کتاب های ما مناسب است.
مدیر کل انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش گفت: همچنین برای حمایت از ناشران کتاب ها بازاریابی می شود و در تجهیز کتابخانه های مدارس نیز به کار خواهند رفت.
وی در ادامه با بیان اینکه باید بازار تولید استاندارد کتاب ایجاد شود، تصریح کرد: باید به گونه ای پیش برویم که فقط کتاب های خوب و مناسب به فروش برسند و کتاب بد فروش نداشته باشند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =