۱۹ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۲
کد خبرنگار: 2843
کد خبر: 83589271
۰ نفر

برچسب‌ها

رفع خطر از گنبد مرکزی کاخ جهانی ساسان سروستان

شیراز-ایرنا-مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس گفت: با انجام اقدامات لازم مرمتی، از تخریب گنبد مرکزی کاخ جهانی ساسان سروستان جلوگیری و خطر از این بنای جهانی رفع شد.

مصیب امیری، سه شنبه بیان داشت: عملیات اجرایی مرمت بنای یاد شده در قالب تثبیت، مرمت و استحکام بخشی این گنبد با هدف رفع خطر از گنبد مرکزی این کاخ جهانی تا نیمه نخست آذرماه ۹۸ انجام شد و مرحله بعدی مرمت پس از تخصیص اعتبار لازم، از نو آغاز خواهد شد.

به گفته وی، این فاز از طرح مرمت با اعتبار ۵۰۰ میلیون ریال، توسط استادکاران متخصص و با استفاده از مصالح کاملا سنتی متناسب با بنا صورت پذیرفته است.

گنبد مرکزی کاخ ساسانی سروستان

کاخ ساسانی سروستان در ۹ کیلومتری جنوب غربی سروستان، در میان دشتی وسیع و در مسیر روستای نظر آباد قرار دارد.

این بنا شامل یک ایوان ورودی و گنبدی در مرکز و حیاط است و نسبت به بناهای دیگر دوره ساسانی از فن معماری و نقشه پیچیده و کامل‌تری استفاده شده است.

نمای اصلی بنا در ضلع جنوبی قرار دارد که شامل یک ایوان مرکزی و ۲ ایوان کوچک‌تر در ۲ طرف است.

برخی از پژوهشگران معماری ساسانی، بر این باورند که این بنا با توجه به تکنیک پیشرفته‌تر در طراحی کلی و جزییات آن، متعلق به اواخر دوران ساسانیان است.

این یادمان تاریخی تیرماه سال ۹۷ در قالب پرونده منظر باستان شناسی ساسانیان فارس در فهرست سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) به ثبت جهانی رسیده است.

سروستان در فاصله ۸۰ کیلومتری شرق شیراز قرار دارد.

سلسله ساسانیان که آخرین حکومت پادشاهی ایران قبل از ظهور اسلام است، از سال ۲۲۴ تا ۶۵۱ میلادی به مدت ۴۲۷ سال بر ایران حکومت کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =