سناتور آمریکایی، پاکستان را عامل ادامه جنگ افغانستان دانست

تهران – ایرنا – سناتور آمریکایی لیندزی گراهام در یک گفت و گوی تلویزیونی با تاکید بر لزوم مذاکره آمریکا با پاکستان درباره افغانستان مدعی شد: اگر پاکستان به گروه طالبان پناهگاه ندهد جنگ افغانستان ظرف چند هفته به پایان خواهد رسید.

،‌سناتور لیندزی گراهام در گفت و گو با شبکه خبری فاکس‌نیوز آمریکا گفت: آمریکا برای پایان دادن به جنگ در افغانستان باید بجای مذاکره با گروه طالبان ، با دولت پاکستان گفت‌وگو کند.

این سناتور آمریکایی افزود: تا جایی که به مذاکره به طالبان مربوط می‌شود ، ما دچار اشتباه شدیم. به گمانم کاری که باید شروع کنیم این است که باید با پاکستان مذاکره کنیم. اگر پاکستان مکان امنی در اختیار طالبان قرار ندهد جنگ در افغانستان ظرف مدت چند هفته تمام خواهد شد.

این درحالی است که در پی قطع مذاکرات آمریکا با گروه طالبان به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سه ماه پیش ، آمریکا از روز شنبه گفت‌وگو با  طالبان را در قطر ازسر گرفت.

سناتور گراهام همچنین گفت که او خواستار تغییر رفتار پاکستان است. وی گفت: من می‌خواهم برای تغییر رفتار پاکستان از طریق یک توافق تجارت آزاد و مرتبط کردن آن با عملکرد امنیتی پاکستان تلاش کنم.

وی تاکید کرد: تنها پس از این کار باید با طالبان مذاکره کنیم و پیش از آن باید حداکثر اهرم‌ها را برای اعمال فشار بر طالبان به منظور پایان دادن به این جنگ داشته باشیم.

در همین حال آلیس ویلز معاون وزارت خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی و آسیای جنوبی گفته که صلح اولویت دولت این کشور در افغانستان است. معاون وزارت خارجه امریکا این سخنان را در هشتمین نشست پروسه استانبول – قلب آسیا مطرح کرده است.

این مقام آمریکایی در نشست روند استانبول – قلب آسیا همچنین از همه‌ طرف‌های دخیل در افغانستان خواسته است تا از اقداماتی که می‌تواند منجر به کاهش خشونت و مذاکرات بین‌الافغانی شود، حمایت کنند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که مذاکرات صلح میان امریکا و گروه طالبان در قطر از سر گرفته شده است. کاهش خشونت‌ها و فراهم‌سازی زمینه‌ی آتش‌بس و سرانجام گفت‌وگوهای بین‌الافغانی از اجندای محوری این مذاکرات اعلام شده است. تاکنون مقامات رسمی و دخیل در این مذاکرات در مورد نتایج و برنامه مورد بحث جزییاتی منتشر نکرده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =