سرچشمه بسیاری از بزه‌های اجتماعی مواد مخدر است

قم – ایرنا – آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، سرچشمه بسیاری از جنایات و بزه‌های اجتماعی را مواد مخدر دانست و گفت: به لحاظ سیاسی، دشمن تلاش دارد به‌وسیله ترویج فرهنگ مواد مخدر، نیروی فعال جامعه را به نابودی بکشاند.

به گزارش مرکز خبر حوزه، وی روز سه‌شنبه در دیدار اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: ریشه‌های مصرف مواد مخدر و قاچاق آن باید بررسی شود؛ زیرا نتایج این بررسی‌ها، به برنامه‌ریزی بهتر و عملکرد موثرتر مسئولان کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: مواد مخدر پدیده‌ای چندوجهی است و همه ابعاد اجتماعی، بهداشتی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی را در بردارد.

این مرجع تقلید اضافه کرد: برخی افراد از روی ناآگاهی به سمت مصرف یا تجارت قاچاق مواد مخدر می‌روند، در اینجا رسانه‌ها نقش مهمی در آگاهی‌رسانی و آگاهی‌دهی به مردم دارند و باید پیامدها و خطرات اعتیاد را به مردم بازگو کنند. همچنین صداوسیما باید با تولید فیلم و اشاره غیرمستقیم به تبعات مخرب اعتیاد بپردازد.

وی بابیان اینکه بحمدالله مبارزه با مواد مخدر روبه‌پیشرفت است، گفت: امروز اگر یک ریال در حوزه پیشگیری از اعتیاد هزینه شود، جلوی ده‌ها هزار ریال هزینه در حوزه مبارزه با مواد مخدر را می‌گیرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی همچنین بر کارآموزی افراد در مراکز ترک اعتیاد تاکید کرد و گفت: این اقدام موجب می‌شود آنان بعد از دوره درمان، در سطح جامعه تولیدکننده و کارآفرین شوند.

وی بابیان اینکه آمارهای گرایش به آسیب‌های اجتماعی در قم نسبت به سایر شهرها پایین‌تر است، تصریح کرد: اعتقادات دینی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی نقش مهمی دارد و یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در پیشگیری از گرایش به گناه و آسیب‌های اجتماعی ازجمله اعتیاد مواد مخدر می‌باشد؛ چراکه جوان متدین کمتر به سمت مواد مخدر و اعتیاد می‌رود.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: افراد زیادی در مبارزه با مواد مخدر به شهادت رسیده‌اند و شمار زیادی نیز مجروح شده‌اند، بهترین کار آن است که از دوران دبستان، دبیرستان و دانشگاه، بدون اشاره مستقیم، از پیامدهای اعتیاد به مواد مخدر صحبت شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =