حضور گسترده و متکثر کاندیداها و امیدواری به مشارکت پرشور در انتخابات

تهران- ایرنا- عبور پرشور از خوان اول انتخابات مجلس شورای اسلامی یعنی مرحله ثبت‌نام کاندیداها، این پیام را به جریانات و بازیگران سیاسی کشور می‌دهد که با برنامه‌ریزی دقیق و کارنامه قابل قبول می‌توانند شاهد مشارکت مردم و داغ‌شدن تنور انتخابات شوند.

به گزارش گروه نشریات خبری ایرنا؛ افزایش چشمگیر ثبت‌نام کنندگان اگرچه از یک سو ناشی از خلاء قانونی ارزیابی می‌شود اما بنا به تحلیل ناظران و فعالان سیاسی، خود می‌تواند حاکی از وجود انگیزه و امیدواری در میان آحاد مردم برای بهتر کردن شرایط و ساختن آینده‌ای روشن برای کشور باشد.

بررسی فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور نشان می‌دهد که این نکته مورد امعان نظر و تاکید هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگراست. اگرچه اصولگرایان در این میان و به شیوه سلبی می‌کوشند چنین وانمود کنند که این استقبال مردمی نتیجه رویگردانی از جبهه رقیب است.

اردوگاه اصلاح‌طلبان

 آرمان ملی: تعداد ثبت نام کنندگان در روزهای سخت بی‌اعتمادی، تنها امید برای حضور مجدد مردم در پای صندوق‌های رای انتخابات دوم اسفند است. در این دوره انتخابات آنچه که مسلم است کسی با مرام‌نامه و جناح‌بندی سیاسی نمی‌تواند رای مردم را به دست آورد. فقط کارنامه شخص و انگیزه او برای آینده کشور می‌تواند ملاک انتخاب مردمی باشد.موانع، توصیه‌ها و راهبردهای انتخاباتی

حسین کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار به تارنمای خبرآنلاین می‌گوید:  نظارت استصوابی و سازوکار گزینشی شورای نگهبان باعث شده است که بسیاری از چهره‌های شاخص و اثرگذار اصلاح طلب حاضر به کاندیداتوری نشوند. در چنین شرایطی نمی‌توان انتظار تشکیل مجلسی پویا و کارآمد را داشت.

فیاض زاهد، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در یادداشتی در روزنامه آرمان ملی نوشته است: عوامل زیادی دست به دست هم داد تا سرانجام آن اتفاقی که در ایام ثبت نام‌های انتخاباتی شاهد بودیم رخ دهد و اغلب نیروهای شناسنامه‌دار جریان اصلاحات برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی حضور پیدا نکنند... به نظر می‌رسد کشور دچار شرایط بغرنجی است. ایران ما نیاز به تفکرات میانه‌روانه دارد و با توجه به شرایط موجود، افکار عمومی نیازمند پاسخ است. به همین دلیل فکر می‌کنم که شخصیت‌های اصلاح‌طلب تصمیم گرفتند به خواست و مطالبه جامعه احترام بگذارند و برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی چندان پیش قدم نشدند.

فاطمه راکعی، دبیرکل مجمع زنان مسلمان نواندیش و نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی که در یازدهمین دوره انتخابات مجلس اعلام کاندیداتوری کرده است به تارنمای خبرآنلاین گفت:‌ اصلاحات یک فرآیند مستمر است و در هر شرایطی اصلاح طلبان باید در صحنه باشند و ما باید حرکتی را که از مشروطیت شروع شده و استمرار پیدا کرده است، ادامه دهیم. ما راهی جز قانون و حضور در انتخابات‌های مختلف نداریم تا اینکه قانون بالاخره حرف اول را در کشور بزند و احترام به حقوق شهروندی در جامعه عملی شود.

این فعال سیاسی ادامه داد:‌ ما به این نتیجه رسیدیم که با شخصیت اصلاح طلبانه خود به صورت کامل و روشن به انتخابات بیاییم و ائتلاف نکنیم تا مسئول کامل سخنان، موضع‌گیری و برنامه‌های خود در مجلس باشیم. من فکر می‌کنم اقلیت قوی که بر مواضع خود می ایستد، با شهامت حرف می‌زند، به روش‌های اصلاح طلبانه مقید است و ... خیلی بهتر از اکثریتی است که به نام اصلاح طلبان یا لیست ائتلافی به مجلس بیایند و کاری کنند که ما درباره عملکردشان به مردم پاسخگو باشیم.

این در حالی است که محمد کیانوش‌راد، یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت و گو با روزنامه همدلی توصیه می‌کند: شرایط فعلی سیاسی به گونه‌ای نیست که ائتلاف را نفی ‌کنیم. باید بر اساس برنامه و به‌صورت شفاف نسبت به ائتلاف توجه داشت. اگر کسانی قائل به شرکت در انتخابات هستند، نمی‌توانند با رد برخی از چهره‌های آنها، فورا از انتخابات کناره‌گیری کنند. نباید در حالی که بسیاری از فعالان ملی مذهبی را پیشاپیش رد صلاحیت می‌کنند، برخی خود را ملاک شرکت یا عدم شرکت در انتخابات بدانند، اگر تایید شدند، فراخوان بدهند و اگر تایید نشدند کناره‌گیری پیشه کنند. اینگونه عملِ سیاسی، باز هم به ریزش بیشتر بدنه اصلاحات کمک می‌کند.

علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت در گفت‌وگو با خبرگزاری  ایلنا با تاکید بر اینکه تحریم انتخابات موجه نیست و ما هیچ‌گاه و هیچ وقت بحث تحریم انتخابات را مطرح نکردیم، گفت: حاکمیت باید خودش را با مردم هماهنگ کند نه اینکه آنان را به هر سمتی که می‌خواهد بکشد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا ابراز نگرانی می کند که فضای افراطی در مجلس آینده شکل بگیرد و به جای صلح و توسعه کشور را به سمت جنگ ببرند؛ این خطری تهدید کننده است.

وی آرایش سیاسی مجلس آینده را منوط به نحوه حضور جناح‌های سیاسی در انتخابات دانست و تصریح کرد:‌ امیدوارم مجلس غیرسیاسی، معتدل و اقتصادی داشته باشیم اما نگران فضای افراطی مجلس یازدهم هستم.

روزنامه اعتماد در یادداشتی آورده است:‌ عزلت‌نشینی و عدم شرکت در انتخابات راه‌حل نیست، بلکه برعکس، باید به این وضعیت خاتمه داد؛ آن هم با حضور در انتخابات و انتخاب افراد شایسته. بایکوت و تحریم انتخابات، بدترین کنش ممکن است و این نشان‌دهنده این است که ما به تغییر مسالمت‌آمیز و دموکراتیک باور نداریم. باید به سمت انتخابات حزبی رفت و از احزاب، طلب مطالبات کرد لذا با سلیقه افراد حقیقی نمی‌توان انتظار پاسخگویی داشت. باید مجلس و هر نهاد منتخب ملت، منافع کشور را بر منافع شخصی و انتخاباتی خود ترجیح دهد و برای مخالفت و موافقت در انتخاب خود دلیل کارشناسی داشته باشد.

روزنامه آرمان ملی در یادداشتی می‌نویسد: در چند روز گذشته شاهد بودیم که نزدیک به 14 هزار نفر که عمدتا از قشر جوان و گمنام جامعه بودند برای جلب اعتماد مردم و نشستن بر روی 290 کرسی مجلس، ثبت نام کردند و این موضوع در روزهای سخت بی‌اعتمادی، تنها امید برای حضور مجدد مردم در پای صندوق‌های رای انتخابات دوم اسفند است. در این دوره انتخابات آنچه که مسلم است کسی با مرامنامه و جناح بندی سیاسی نمی‌تواند رای مردم را به دست آورد چون با اتفاقات چند سال اخیر دست آنها برای مردم رو شده و هیچ کس تعلق خاطر به فرد یا جناح خاصی ندارد و فقط کارنامه شخص و انگیزه او برای آینده کشور می‌تواند ملاک انتخاب مردمی باشد.

در این شرایط کسانی می‌توانند به بهارستان راه پیدا کنند که شیوه زندگی‌شان نزدیک‌تر به مردم عادی باشد و اشرافی‌ها که عمدتا در دوران مسئولیت‌شان ثروت اندوخته‌اند نمی‌توانند انتخاب مناسبی برای مردم در این شرایط سخت معیشتی باشند. بهترین کاندیداها همان‌هایی هستند که از میان مردم به بهارستان راه پیدا می‌کنند و به تعبیری از مردم، برای مردم و در خدمت مردم باشند.

رصد جریان مقابل

روزنامه آرمان ملی در گزارشی با تیتر ماموریت انتخاباتی احمدی‌نژاد مونث! نوشت:‌ همیشه باید نشانی از آنها باشد؛ در هر انتخاباتی و... اکنون هم برخلاف برخی گمانه‌زنی‌ها محمود احمدی‌نژاد برای ورود به مجلس ثبت نام نکرد  اما خواهرش یعنی پروین احمدی‌نژاد برای حوزه گرمسار کاندیدا شد. خواهری که در هر حالت مدافع برادر است. پروین احمدی‌نژاد در برخی رفتارها مانند برادر است و برای شنیده شدن نام خانوادگی احمدی‌نژاد در مجلس از گرمسار کاندیدا شد که مشخص نیست تایید صلاحیت شود یا رای بیاورد. پروین احمدی‌نژاد را کسی نمی‌شناخت، اگر خواهر رئیس دولت‌های نهم و دهم نبود. نسبت خونی، این خواهر و برادر را، هم در ظاهر به هم شبیه کرده است، و هم در رفتار و گفتار.

اردوگاه اصولگرایان

روزنامه جوان :‌ حضور پرنشاط و متکثر و احساس مسئولیت مردم در عرصه ثبت نام، نوید انتخاباتی گسترده، پرشور و در تراز انتخابات‌های پیشین را نوید می‌دهد.پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌های انتخاباتی

سیدمحمد غروی، عضو جامعه مدرسین در گفتگو با خبرآنلاین با تاکید براینکه بدون شک پتانسیل جوانان بالاست و باید از آنها بهره گرفت این را هم گفت که این موضوع یک خطر هم دارد، تجربه جوانان محدود است و این می‌تواند مشکل‌ساز شود. نمی‌توان مجلس را با نیروهای کم‌تجربه چینش کرد، درست آن است که ترکیب مجلس ترکیبی از جوانان و افراد باتجربه باشد. منظور ما از باتجربه افراد از کار افتاده نیست، افرادیست که بتوانند جایگاه و شان مجلس را در کنار جوانان متخصص و کارآمد حفظ کنند. نباید افراد پخته را کنار زد و کشور را به دست جوانان داد به هر دوی این نیروها نیاز است.

حمیدرضا ترقی، عضو حزب موتلفه که حزبش تاکید بر جوان‌گرایی دارد، به تارنمای خبرآنلاین گفته است: تعداد کاندیداهای جوان این دوره از انتخابات زیاد هستند، امیدواریم مجلس آینده تلفیقی از نیروهای جوان و باتجربه باشد. معتقدم در مجلس فقط نمی‌توان به نیروی جوان تکیه کرد، استفاده از افراد باتجربه در امر قانونگذار حتما در کارآمدی و توانمندتر شدن مجلس تاثیرگذار است.

مرتضی طلایی، عضو سابق شورای شهر تهران و فعال سیاسی اصولگرا به تارنمای نامه‌نیوز گفته است:‌ تقریبا همه جریانات اصولگرا در ائتلاف، روی سرلیست بودن آقای قالیباف اتفاق نظر دارند. این چیز عجیبی نیست. حتی قبل از ثبت نام آقای قالیباف، چیزی که در میان شورای ائتلاف مطرح بود، این بود که می‌گفتند ما منتظریم ببینیم آقای قالیباف ثبت نام می‌کند یا خیر؟ اگر ثبت نام کند، به‌عنوان سرلیست واحد قرار می‌گیرد. اکنون نیز این اتفاق افتاده و به نظرم آقای قالیباف سرلیست اصولگرایان خواهد بود.

این در حالی است که محمدجواد ابطحی، عضو جبهه پایداری ضمن رد اجماع همه اصولگرایان بر سرلیستی قالیباف به تارنمای نامه‌نیوز می‌گوید: دوستان و نزدیکان آقای قالیباف این موضوع را بیان کردند اما هنوز درباره سرلیست به نتیجه نرسیده‌اند.

وی در ادامه افزود:‌ همواره جبهه پایداری به آن تأکید داشته، بحث تکلیف گرایی و انتخاب اصلح است. دائم نمی‌توان از جبهه پایداری توقع داشت که انعطاف‌پذیر باشد و از موضعش عقب نشینی کند. خود دوستان اصولگرا نیز باید انعطاف‌پذیر باشند. همه‌اش گفته می‌شود که چرا جبهه پایداری انعطاف نشان نمی‌دهد؟ خوب چرا آنها انعطاف به خرج نمی دهند؟ اگر از نظر برخی جبهه پایداری محلی از اعراب ندارد، اقبال عمومی متوجه اش نیست، چه ترس و واهمه ای وجود دارد که می‌گویند جبهه پایداری رأی ما را کم کرده و ضربه زده است. این حرف‌ها نشان می‌دهد که جبهه پایداری اقبال دارد.

امیر محبیان، فعال سیاسی اصولگرا در گفت وگو با تارنمای خبرآنلاین اظهار داشت: تلاش‌هایی دارد صورت می‌گیرد که به نوعی از همگرایی و سرلیست واحد برسند که البته ضمن امیدواری برای رسیدن به این هدف نسبت به امکان آن شدیدا مشکوک هستم. جریان اصیل اصولگرا سال‌هاست در انفعال محض است و تعریفش از وحدت باج دادن به افراطی‌هاست. بازی که افراطی‌ها برای آنها تعریف کرده اند بسیار ساده است؛ ایجاد توهم درباره جایگاه اجتماعی افراطیون، انداختن اصولگرایان سنتی به انفعال و تلاش برای تامین نظر افراطی ها و نهایتا در آخرین لحظه بر هم زدن بازی.

به گفته وی اصولگرایان سنتی هم با خوشبینی افراطی همیشه در برابر این بازی تسلیم شده اند. این بار هم به نظرم همین مدل ساده ،اصولگرایان سنتی را که بالاترین سطح توان تشکیلاتی منسجم را دارند؛ در دام خود گرفتار خواهد کرد. ضمن آن که شخصا قالیباف را در زمره افراطی ها دسته بندی نمی کنم؛گرایش قالیباف نوعی تکنوکراتیسم است که البته با شعارهای جهادی و انقلابی آمیخته شده است.

روح‌الله حسینیان، فعال سیاسی اصولگرا در گفت وگوی با تارنمای نامه نیوز پیش‌بینی می‌کند:‌ به نظر می‌رسد باتوجه به عملکرد اصلاح‌طلبان و نیروهای رادیکال، اکثریت مجلس آینده ازآن اصولگرایان است اما نه اصولگریان مشهور بلکه طیفی که واقعا معتقد به انقلاب و ولایت است.

علیرضا خجسته پور، قائم مقام دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب نیز در گفت و گو با روزنامه رسالت ابراز امیداواری کرد جریان نیروهای انقلاب در کشور موفقیت چشمگیرتری را نسبت به دیگر جریانات داشته باشد، زیرا حرف‌های بیشتری برای گفتن دارند و از عملکردهای قبلی خود در مقابل عملکردهای فعلی نمایندگان بیشتر می توانند دفاع کنند.

غلامعلی جعفرزاده، نماینده مجلس در گفت‌وگو با عصر ایران خاطر نشان کرد: در حال حاضر و به صورت ظاهری اصولگرا ها خیلی امیدوار هستند که بتوانند کرسی های زیادی از مجلس آینده را به خودشان اختصاص دهند حتی اصولگراهای تند و جبهه پایداری هم امیدوار هستند که کرسی های بیش‌تری را بگیرند اما فکر می کنم این اتفاق به صورت صددرصدی برای اصولگراها رخ نمی دهد.

وی بیان کرد: چه  در جریان اصلاح طلب ها و چه در جریان اصولگراها افراد عقلا و عاقل بیش‌تر شانس پیروزی در مجلس را دارند، موج‌های زودگذر دیگر نمی توانند برای مجلس تعیین تکلیف کنند و مردم دقیق‌تر رای می‌دهند.

رییس فراکسیون اصولگرایان مستقل در مورد احتمال سرلیستی قالیباف در تهران و ریاست مجلس آینده  گفت: اطلاعات من می گوید که آقای قالیباف نباید خیلی امیدوار باشد که سرلیست تهران باشد و جریان سازی کند.

محمد مهاجری فعال، رسانه‌ای اصولگرا در گفت وگو با خبرگزاری ایسنا با اشاره به اینکه تعداد کاندیداهای اصولگرایان از اصلاح طلبان بیشتر است، خاطرنشان کرد: در انتخابات مجلس یازدهم مشارکت زیاد نیست اما رای اصولگرایان از اصلاح طلبان بیشتر است زیرا پایگاه رای اصولگرایان همیشه پای صندوق رای حاضر هستند.

وی همچنین با بیان اینکه در مجلس یازدهم مهره‌های مهم که توانایی سازماندهی و تشکل‌سازی داخلی مجلس را داشته باشند، وجود ندارد، گفت: اصولگرایان دست بالا را در مجلس خواهند داشت.

روزنامه جوان در مطلبی از تعداد ثبت نام کنندگان استقبال کرده و می‌نویسد: ثبت نام ۱۶ هزار نفر برای نامزدی انتخابات مجلس یازدهم اگرچه نشان از خلأ‌های قانونی انتخاباتی دارد و صرف نظر از صلاحیت‌ها و خاستگاه‌های فردی، حزبی و اجتماعی، نشانگر افزایش شور و نشاط سیاسی در بین آحاد مردم، غلبه رویش‌های انقلاب بر ریزش‌ها، احساس مسئولیت جوانان و باور ملی به پاسداشت قانون اساسی و حراست از نظام جمهوری اسلامی است...برخلاف نظرسنجی‌ها، گمانه زنی‌ها و عملیات روانی دشمن، حضور پرنشاط و متکثر و احساس مسئولیت مردم در عرصه ثبت نام، نوید انتخاباتی گسترده، پرشور و در تراز انتخابات‌های پیشین را نوید می‌دهد.

رصد جبهه رقیب

محمدکاظم انبارلویی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه صبح‌نو مدعی شد:‌ جبهه اصلاحات در انتخابات آتی حرفی برای گفتن نخواهد داشت... اصلاح‌طلبان نشان دادند که به‌دلیل پیری و فرتوتی و فرسودگی، امکان اینکه بتوانند مطالبات مردم را پاسخ دهند، نداشتند.

تارنمای مشرق‌نیوز در گزارشی مدعی شده است:‌ اصلاح‌طلبان مدام از ناامید شدن مردم و ضرورت حق اعتراض سخن می‌گویند! و با همین نگاه نیز به انتخابات آینده می‌نگرند و از ماه‌ها قبل دست به تحریم خاموش انتخابات زده‌اند.

تارنمای جهان‌نیوز در تحلیلی متناقض به رویکرد اصلاح‌طلبان در مرحله ثبت نام برای انتخابات پرداخته و در مورد افرادی که ثبت نام نکرده اند، می‌نویسد:‌ این افراد پیام انتخابات آینده را به خوبی درک کرده اند که حتی از حضور در ساختمان وزارت کشور به عنوان داوطلب خودداری کرده اند. این تارنما در مورد ثبت نام کنندگان نیز مدعی می شود:‌ به نظر می‌رسد باقی اصلاح‌طلبان از جمله سلفی بگیران مجلس دهم نیز پیام انتخابات را اگرچه دیر اما در همان روز انتخابات درک خواهند کرد... این افراد با فرض بر اینکه جامعه با آلزایمر سیاسی روبرو می شود و با فضاسازی و جنجال سازی در بحبوحه انتخابات مردم عملکرد آنان را فراموش می کنند، به انتخابات امید بسته اند

روزنامه کیهان در ستون نگاهی به دیروزنامه‌های زنجیره‌ای مدعی شد: واکنش اصلاح طلبان و اعتدالیون نسبت به قطعی اینترنت یک عقبه افکارسنجی انتخاباتی دارد و این جریان در ماه‌های منتهی به انتخابات تلاش دارد به مانند همیشه از یک ضرورت و نیاز عمومی سوءاستفاده کرده جریان مقابل را دشمن اینترنت و خود را ناجی آن معرفی کنند. همچنین به زعم این روزنامه رویکرد اصلاح طلبان درخصوص روند تعیین صلاحیت‌ها، گردن‌کشی مقابل قانون با ژست دروغین مردم سالاری است.

خبرگزاری تسنیم در تحلیلی می‌نویسد:‌ علیرغم ‌آنکه اصلاح‌طلبان حضور روشنی در ثبت‌نام انتخابات مجلس یازدهم داشته‌اند، اما نزاع‌های پس از ثبت‌نام برخی عناصر این جناح نشان می‌دهد که با مسائل عدیده‌ای روبرو هستند.

روزنامه سیاست روز نیز در این میان به مردم تکلیف می‌کند:‌ مردم ورود غربگرایان به مجلس را ممنوع کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =