سازماندهی ۳۱ واحد مراقبت بهداشتی برای خدمات‌رسانی در حوادث

تهران - ایرنا - سرپرست معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر، از سازماندهی ۳۱ واحد مراقبت‌های پایه بهداشتی (Basic Health Care Unit) در کشور به منظور ارائه خدمات بهداشت و درمان اولیه در حوادث و سوانح خبر داد.

بهمن سبحانی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: خدمات بهداشتی درمانی هلال احمر از سوی واحدهای مراقبت های پایه بهداشتی این جمعیت و پس از وقوع حوادث و سوانح در مناطق آسیب دیده و متأثر از آنها ارائه می شود.

وی توضیح داد: این واحدها، خدماتی از قبیل بهداشت روان، بهداشت مادر و کودک، خدمات درمان سرپایی و خدمات بهداشت محیط را به افراد بازمانده ارائه می دهند.

سرپرست معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر اضافه کرد: این واحدهای بهداشتی در صدد هستند با ثبت و پایش بیماری ها، قبل از شیوع بیماری های عفونی از گسترش آنها جلوگیری کنند.

سبحانی ادامه داد: هدف از ارائه خدمات بهداشتی و درمانی از سوی گروه های مراقبت های پایه بهداشتی این است که این گروه ها تا زمان استقرار واحدهای درمانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بازگشت وضع اضطراری پیچیده به وضع اضطراری عادی، در منطقه آسیب دیده به ارائه خدمات یاد شده بپردازند.

وی با بیان اینکه واحد مراقبت‌های پایه بهداشتی در حقیقت واحدی است که نسبت به ارائه خدمات درمانی سرپایی در استان‌های مختلف کشور اقدام می‌کند، افزود: ارائه خدمات فوریت‌های پزشکی به مجروحان و مصدومان از دیگر وظایف تعریف شده برای واحدهای مراقبت‌های بهداشتی جمعیت هلال احمر کشور است.

سبحانی گفت: پس از وقوع زلزله بم در سال ۸۲ جمعیت هلال احمر زیرساخت های ارائه خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی را در جریان حوادث و سوانح آغاز کرد و در ۱۶ سالی که از آن زلزله ویرانگر و مخرب می گذرد، خوشبختانه توانسته به جایگاه نسبتا مناسبی در این رابطه دسترسی داشته باشد به طوری که اکنون ۳۱ استان کشور واحدهای اضطراری ارائه خدمات بهداشتی و درمانی پایه (بی.اچ.سی.یو - B.H.C.U) دارند.

 سرپرست معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر اضافه کرد: این تیم های ۱۵ نفره مراقبت‌های بهداشتی شامل یک نفر پزشک، پرستار، مسئول بهداشت‌ روان، ‌مسئول بهداشت محیط، متخصص تغذیه، مامایی، امدادگر، تکنسین دارویی، کارشناس ارتباطات و مسئول راه‌اندازی تجهیزات است.

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند.

این اهداف عبارت از تلاش برای تسکین آلام بشری، تامین احترام انسان ها و کوشش در راستای برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.
جمعیت هلال احمر اکنون در زیرمجموعه خود دارای چهار سازمان فعال و گسترده در زمینه های مختلف امداد و نجات، جوانان، داوطلبان، تدارکات پزشکی، یک معاونت در زمینه خدمات درمانی و توانبخشی، یک شرکت در زمینه تولید محصولات نساجی و ملزومات امدادی، یک مؤسسه علمی کاربردی و یک مرکز پزشکی ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج و زائران عتبات عالیات است. همچنین دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران نیز با محوریت جمعیت هلال احمر فعالیت می کند.
جمعیت هلال احمر با سابقه ای بیش از ۹۰ سال در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تاسیس خود تا به حال در مسیر اهداف انسان دوستانه و اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده و اکنون دارای ۱۴ مرکز درمانی فعال در ۱۴ کشور دنیا است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =