دانشگاه‌های علامه‌طباطبایی و مطالعات پکن تفاهم‌نامه امضا کردند

تهران- ایرنا- تفاهم نامه همکاری های مشترک دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه مطالعات بین المللی پکن در نشست مشترک رؤسای دو دانشگاه به امضا رسید.

به گزارش روز سه شنبه دانشگاه علامه طباطبایی، رییس دانشگاه مطالعات بین المللی پکن و هیات همراه ۱۸ آذر با حضور در دانشگاه علامه طباطبایی در دیدار با رییس دانشگاه، معاون پژوهشی و رییس دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی در خصوص ظرفیت های همکاری های مشترک بین دو دانشگاه گفت و گو کردند و در پایان این دیدار، تفاهم نامه همکاری مشترک به امضای روسای دو دانشگاه رسید.

حسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی در این نشست با اعلام آمادگی دانشگاه برای همکاری های گسترده در سطح بین المللی گفت: امروز در حوزه علوم انسانی و اجتماعی، بسیاری از دانشگاه های دنیا به تکرار کننده سخنان و نظریات عده ای از افراد و یا دانشگاه های دنیا تبدیل شده اند؛ همان طور که در حوزه سیاست و اقتصاد یک نوع انحصار در دنیای امروز به وجود آمده است.

وی افزود: به همین دلیل فکر می کنیم استادان و دانشجویان ما باید نظرات خودشان را داشته باشند و تحقیقات اصیل را انجام دهند.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر این که در تعاملات بین المللی به دنبال دانشگاه هایی هستیم که هویت مستقل و چنین نگرشی داشته باشند، اضافه کرد: به همین دلیل معتقد هستیم دانشگاه های چین به ویژه دانشگاه مطالعات بین المللی پکن شریک علمی بسیار خوبی برای ما هستند.

سلیمی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام آمادگی دانشگاه علامه طباطبایی برای همکاری های آموزشی، پژوهشی و دانشجویی با دانشگاه مطالعات بین المللی پکن بیان داشت: اجرای پروژه های تحقیقاتی مشترک در مورد روابط بین ایران و چین و نیز در حوزه اقتصاد، جامعه و فرهنگ دو کشور به خصوص اگر منتهی به تولید منابع مرجع برای جامعه علمی ایران درباره شناخت چین شود؛ برای ما بسیار اهمیت دارد.

به گفته سلیمی، راه اندازی دوره های مشترک در رشته زبان فارسی و زبان چینی و هم چنین در حوزه مطالعات چین شناسی و ایران شناسی در حوزه های مختلف علوم انسانی و اجتماعی از دیگر زمینه های همکاری مشترک بین دو دانشگاه است. 

وی با دعوت از استادان دانشگاه مطالعات بین المللی پکن برای برگزاری کارگاه های مشترک و نیز گذراندن فرصت های مطالعاتی خود در دانشگاه علامه طباطبایی گفت: امید است شاهد همکاری های پرثمری باشیم.

۵۰ دانشجو در رشته زبان فارسی دانشگاه تحصیل می کنند

در ادامه این دیدار، "جی جین بیاو" رییس دانشگاه مطالعات بین المللی پکن نیز به معرفی این دانشگاه و ظرفیت های آن پرداخت و افزود: این دانشگاه با هدف تامین نیروهای متخصص مورد نیاز در حوزه روابط بین المللی از سال ۱۹۶۹ تاسیس شد و آموزش زبان های خارجی، مدیریت اقتصادی و مدیریت گردشگری از جمله رشته های اصلی این دانشگاه است.

وی افزود: آموزش زبان فارسی در این دانشگاه از سال ۲۰۱۷ آغاز شد و درحال حاضر ۵۰ دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی در رشته زبان فارسی مشغول به تحصیل هستند. در سال‌های اخیر این دانشگاه همکاری های بسیار خوبی با دانشگاه های ایران داشته است.

سلیمی با تأکید بر اجرای پروژه «یک جاده یک کمربند» از سوی دولت چین گفت: با اجرای این پروژه، گسترش ارتباط با کشورهای منطقه از اولویت ویژه‌ای برخوردار است و در این راستا این دانشگاه تعداد رشته‌های زبان خارجی خود را از ۱۱ به ۲۶ رشته رسانده است.

وی با اشاره به فعالیت چند مرکز تحقیقاتی زبان‌های خارجی و نیز رسانه در این دانشگاه افزود: در این مراکز، تحولات چین در حوزه‌های مختلف به ۷۰ زبان ترجمه می‌شود و مورد تحقیق و بررسی قرار می‌گیرد.

رییس دانشگاه مطالعات بین المللی پکن در خصوص توسعه همکاری مشترک با دانشگاه علامه طباطبایی گفت: امید است با امضای این تفاهم‌نامه همکاری مشترک، شاهد توسعه روزافزون همکاری در زمینه‌های مختلف بین دو دانشگاه باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =