مهم‌ترین محور تارنماهای خبری/ نوزدهم آذر ۱۳۹۸

تهران- ایرنا- «احتمال ارائه لیست های متعدد اصولگرایان در انتخابات، چرا مردم به معافیت مالیاتی هنرمندان حساس شدند؟، "ژن‌های خوب" به مجلس می‌روند؟ و شرایط جدید استراماچونی، سرمربی ایتالیایی استقلال» از جمله مهم‌ترین عناوین گزارش های رصد شده از تارنماهای خبری داخلی، در طول ۲۴ ساعت گذشته است.

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم و به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی منتشر شده در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و با عنوان «مهم‌ترین محور تارنماهای خبری» منعکس کرده است.

احتمال ارائه لیست های متعدد اصولگرایان در انتخابات

ناصر ایمانی، تحلیلگرمسائل سیاسی و فعال سیاسی اصولگرا در گفت وگو با پایگاه خبری تحلیلی انتخاب در ارتباط با آرایش سیاسی اصولگرایان در انتخابات گفت: «حتی قبل از مطرح شدن موضوع ثبت‌نام‌ها، بارها بر این موضوع تاکید کرده‌ام که حضور اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در قالب چند لیست محتمل به نظر می‌رسد. اساسا دیگر، این تفکر سنتی که هر جناح سیاسی باید یک لیست خروجی داشته باشد، به نوعی خدشه‌دار شده است. این روند نه تنها برای این انتخابات، بلکه در انتخابات آینده نیز احتمالا اتفاق خواهد افتاد. واقعیت این است که دو جناح سیاسی اصلی کشور آن ‌قدر بزرگ شده‌اند که دیگر امکان جمع‌کردن تمامی جریان‌ها کنار یکدیگر تا حدودی سخت و پرهزینه به نظر می‌رسد. لذا در انتخابات مجلس آینده این امکان وجود دارد که اصولگرایان لیست‌های متعددی داشته باشند، اگر چه شاید برخی افراد در چند لیست به صورت مشترک قرار بگیرند. در واقع، امکان دارد برخی لیست‌ها حتی ۶۰ تا ۷۰ درصد با یکدیگر همپوشانی داشته باشند. اگر هم یک جناحی احساس کند که احتمال رای‌آوریش در انتخابات بیشتر خواهد بود، تشتت را بیشتر خواهد کرد.»

وی درباره  شانس موفقیت اصولگرایان در انتخابات اسفند ماه تصریح کرد: «بر خلاف آن‌چه که برخی باور دارند که جریان اصولگرا احتمالا بیشترین کرسی مجلس آینده را در اختیار خواهد داشت و شاید در رابطه با طرح این موضوع، اغراض سیاسی وجود داشته باشد، من چنین حسی را ندارم. این بدین معنا نیست که اصولگرایان اکثریت کرسی‌ها را کسب  نخواهند کرد اما واقعیت این است که رای‌آوری اصولگرایان بیشتر از اصلاح‌طلبان و مستقلین، قابل پیش‌بینی نیست.»

چرا مردم به معافیت مالیاتی هنرمندان حساس شدند؟

وحید شقاقی شهری کارشناس امور اقتصادی در رابطه با وضعیت معافیت‌های مالیاتی در ایران در گفت و گو با خبرآنلاین گفت:‌ درآمدهای نفتی همواره سبب شده است دولت ها در حوزه صدور معافیت های مالیاتی دست و دلباز عمل کنند و در قانون بخش مهمی از اقتصاد از پرداخت مالیات معاف باشند .

در بحث مالیات ما سه بحث مهم داریم؛ یکی فرار مالیاتی، دیگری معافیت‌ها و سرآخر هم شناسایی پایه‌های جدید است. اگر بناست هزینه‌های کشور از طریق مالیات به دست بیاید راهی جز تغییراتی در این سه بخش وجود ندارد.

این کارشناس اقتصادی به اشاره به شرایط حساس فعلی کشور سازماندهی نظام معافیت ها را از مسائل حساس امروز کشور نام برد و تاکید کرد: امسال مردم به معافیت هنرمندان حساس شده‌اند. این در شرایطی است که توده مردم ایران زیر فشار فقر قرار دارند و همین امر حساسیت‌ آنها را دو چندان کرده است. به هر روی برای اقشار فرودست ساده نیست که خود مالیات بدهند اما هنرمندانی با درآمدهای فراوان مالیات ندهند.

"ژن‌های خوب" به مجلس می‌روند؟

به گزارش تارنمای خبری فرارو، در میان ثبت نامی ها، نام علی رضایی میرقائد، فرزند محسن رضایی میرقائد، دبیرکنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام، توحید نوبخت فرزند محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهورو رئیس سازمان برنامه بودجه و کامبیز مهدی زاده داماد حسن روحانی دیده می‌شود.

عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت وگو با تارنمای خبری فرارو، گفت: "مفهوم شایسته سالاری در نظام مدیریتی ما، در یک بازه زمانی خود را نشان داد. اما تقریباً از اواسط دهه ۸۰ به بعد کمرنگ شد. "

وی ادامه داد: "شایسته سالاری در دولت اصلاحات و تا حدودی در دولت سازندگی مورد توجه بود. اما عملاً این مفهوم از دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد در عرصه اجرایی و نهادهای انتخابی تغییر کرد. "

 "کم رنگ شدن شایسته سالاری، موجب شد تا نیروهای شایسته حتی اگر زمینه‌ای هم برای ورود به عرصه مدیریتی و انتخاباتی داشتند از این حوزه کنار بکشند و استدلال شان هم این بود که عرصه مدیریت و انتخابات بسیار سطحی شده است. البته این مورد را در ثبت نام‌های اخیر انتخابات مجلس به وضوح دیده شد که نگران کننده است. "

"مقوله ژن خوب یا عدم استقلال چهره‌های منسوب به مسئولین در یک، دو دهه اخیر بسیار پر رنگ شده است. در حال حاضر نیز برخی از آن‌ها برای انتخابات مجلس ثبت نام کرده اند و اگر تعدادی از این افراد موفق به حضور در مجلس شوند، در دوره‌های بعد ژن‌های ناپخته بیشتری به خودشان جرات حضور در انتخابات را می‌دهند. "

شرایط جدید استراماچونی، سرمربی ایتالیایی استقلال 

به گزارش پایگاه خبری خبرآنلاین، رفتن استراماچونی تیری بر قلب هواداران استقلال بود؛ عصر یکشنبه بیانیه‌ استراماچونی در خبرگزاری‌ها منتشر شد که در آن، مرد ایتالیایی صحبت از رفتن کرده بود.

بعد از رسیدن خبر فسخ استراماچونی، اسماعیل خلیل‌زاده، رئیس هیات مدیره باشگاه استقلال مدعی شد که این سرمربی ایتالیایی مطالباتش را دریافت کرده است و نمی‌تواند قرارداد خود را فسخ کند.

باتوجه به تحریم‌ها باشگاه استقلال پول استراماچونی را از طریق صرافی‌ها به حسابش انتقال می‌داد و همین موضوع هم باعث شد تا حساب‌ این سرمربی ایتالیایی بلوکه و او به‌ جرم‌های مثل پول‌شویی و اتفاقات این‌چنینی متهم شود. همین موضوع درکنار شرایط خوب تیم از لحاظ نتیجه‌گیری و پرداخت نشدن حقوقش برای مدتی که به استراماچونی اجازه فسخ را می‌داد باعث شد تا استراماچونی دست بالا را نسبت به مسئولان ایرانی داشته باشد و به آن‌ها اعلام کند که سه شرط را برای او فراهم کنند، سه شرطی که بعد از بازی پیکان هم اگر مدیران استقلال آن را فراهم کنند، می‌توانند امیدوار باشند که استراماچونی به تهران بازگردد؛ کاهش مدت قرارداد به یک‌سال، رفع شدن مشکلات محل سکونت و فراهم شدن زمین تمرین.

حالا او در ایمیلی به استقلال برای همکاری شرایط جدید را گفته شرایط همکاری کوتاه با هزینه بیشتر و درج خواسته هایی که تا به حال جدی گرفته نشدن .

در اعتراضات اخیر مرتبطین با گروهک‌ها از جوانان هیجان زده و بیکار تفکیک می شوند 

سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دوره دوم احمدی نژاد و عضو کنونی شورای مرکزی ائتلاف نیروهای انقلاب در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی جماران گفت: در خصوص بازداشتی‌های حوادث اخیر ضمن لحاظ کردن رأفت اسلامی، مسئولان در حال بررسی هستند تا افراد عادی را از  مقصران تفکیک کنند. همچنین باید مرتبطین با گروهک‌ها مثل منافقین و سلطنت‌طلب ها را از جوانان هیجان زده و بیکار تفکیک کرد.

بخشی از گفت وگوی سیدمحمد حسینی که برای انتخابات مجلس یازدهم نیز نامزد شده است، با جماران را در ادامه بخوانید؛

آقای دکتر! می دانیم که اصولگرایان در هر انتخاباتی همواره خود را حامی فرودستان و مستضعفین جامعه معرفی می‌کنند و عمده اعتراضات اخیر نیز به گفته جامعه شناسان، اعتراض حاشیه نشینان بوده است؛ اما چرا جریان اصولگرا در تحلیل وقایع اخیر کشور غایب است؟ تحلیل شما از این مسأله چیست؟

اصولگرایان در تحلیل وقایع اخیر غایب نبودند و گروه‌های مختلفی از آنها موضع‌گیری کرده‌اند. از جمله «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب» که بیانیه‌ای صادر نمود و از زمان و شیوه اجرای طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین انتقاد کرد. این شورا در بیانیه خود نحوه و زمان اجرای طرح را موثر در اعتراضات دانسته است، در عین حال رفتار خشونت آمیز آشوبگران که خسارات عمده‌ای به بار آورد، تقبیح شده است و از مسئولان خواسته شده که با افراد آموزش دیده و سازمان یافته برخورد قاطع نمایند.

چگونه می توان اعتراضات را از آشوبگری تفکیک کرد؟ چون در سال ۸۸ نیز شاهد بودیم که موضوع اعتراضات به آشوبگری تقلیل پیدا کرد؟

اعتراض حق مردم است و آنها باید بتوانند حرف خود را بزنند. ما نیز باید شنوای سخن مردم باشیم. آنها می‌توانند اعتراض خود را به اشکال مختلف مطرح کنند. در خصوص بازداشتی‌های حوادث اخیر ضمن لحاظ کردن رأفت اسلامی، مسئولان در حال بررسی هستند تا افراد عادی را از  مقصران تفکیک کنند. همچنین باید مرتبطین با گروهک‌ها مثل منافقین و سلطنت‌طلب ها را از جوانان هیجان زده و بیکار تفکیک کرد.

با اینکه اشاره کردید که اصولگرایان درکنار مردم هستند و سیاست هایی را که به نفع جامعه نیست، همزمان با مردم نقد می کنند؛ آیا آنها در دوره مدیریتی خودشان نیز چنین حساسیتی را داشتند؟

در آن دوره نیز بنای ما بر حمایت از اقشار مستضعف جامعه و نقد کاستی‌ها بود. اقدامات قابل توجهی به نفع مردم صورت گرفت از جمله پروژه «مسکن مهر» که بسیار عظیم بود. همچنین طرح هدفمندی یارانه‌ها برای حمایت از اقشار ضعیف جامعه و حرکت به سوی عدالت بود. رویکرد ما در آن دوره توجه به توده‌های مردم و گره گشایی از گرفتاری‌های آنان بود. سفرهای استانی نیز به همین منظور انجام می‌شد و شاهد بودیم  باوجود فتنه سال ۸۸ طبقات متوسط و ضعیف جامعه حامی دولت باقی ماندند و با اغتشاشات همراهی نکردند.


هشدار محبیان به اصولگراها: به خاطر وحدت، به افراطیون باج ندهید

پایگاه خبری خبرآنلاین در گفت و گو با امیر محبیان، فعال سیاسی اصولگرا آورده است: انتخابات مجلس از دست اصلاح طلبان و اصولگرایان بیرون آمده است. وی تاکید دارد احمدی نژادی ها با طبقه معترض خشمگین اشتراکی دارند و ممکن است به مجلس بعدی منتقل کنند.او همچنین گلایه مند است از رادیکال ها و می گوید این افراد به جای عقل شان از حنجره شان بهره می برند

بخشی از این گفت و گو را بخوانید:

آقای محبیان! باتوجه به کاندیداتوری چهره هایی چون قالیباف از طیف نواصولگرایان، آقاتهرانی از جبهه پایداری و چهره هایی چون مصباحی مقدم، موسی پور و میرسلیم از طیف سنتی، شانس سرلیستی اصولگرایان را با چه کسی می دانید؟

تلاش هایی دارد صورت می گیرد که به نوعی از همگرایی و سرلیست واحد برسند که البته ضمن امیدواری برای رسیدن به این هدف نسبت به امکان آن شدیدا مشکوک هستم. جریان اصیل اصولگرا سال هاست در انفعال محض است و تعریفش از وحدت باج دادن به افراطی هاست. بازی که افراطی ها برای آنها تعریف کرده اند بسیار ساده است؛ ایجاد توهم درباره جایگاه اجتماعی افراطیون، انداختن اصولگرایان سنتی به انفعال و تلاش برای تامین نظر افراطی ها و نهایتا در آخرین لحظه بر هم زدن بازی.

اصولگرایان سنتی هم با خوشبینی افراطی همیشه در برابر این بازی تسلیم شده اند. این بار هم به نظرم همین مدل ساده ،اصولگرایان سنتی را که بالاترین سطح توان تشکیلاتی منسجم را دارند؛ در دام خود گرفتار خواهد کرد.

فاطمه راکعی: اصلاحات یک فرآیند مستمر است و در هر شرایطی اصلاح طلبان باید در صحنه باشند

به گزارش خبرآنلاین، فاطمه راکعی، دبیرکل مجمع زنان مسلمان نواندیش و نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی که در یازدهمین دوره انتخابات مجلس اعلام کاندیداتوری کرده است، درباره حضور کمرنگ اصطلاح طلبان و همچنین زنان در انتخابات مجلس یازدهم، نظر خود را اینطور بیان کرد: «پس از وقایع اخیر احساسات تا حدودی جریحه‌دار شده است و برخی بسیار ناامیدانه به اوضاع و شرایط نگاه می‌کنند. در واقع تلاش‌های اصلاح‌طلبانه را به دلایل مختلف نمی‌گذارند پیش برود و نتیجه بدهد.»

«به همین دلیل برخی فکر می کنند حضورشان تاثیر مثبتی بر بهبود اوضاع نداشته باشد، من فکر می کنم اصلاحات یک فرآیند مستمر است و در هر شرایطی اصلاح طلبان باید در صحنه باشند و ما باید حرکتی را که از مشروطیت شروع شده و استمرار پیدا کرده است، ادامه دهیم. ما راهی جز قانون و حضور در انتخابات‌های مختلف نداریم تا اینکه قانون بالاخره حرف اول را در کشور بزند و احترام به حقوق شهروندی در جامعه عملی شود. »

راکعی همچنین درباره انصراف عارف از حضور در انتخابات بیان کرد: «من فکر می کنم آقای عارف هم از مسایلی که در فراکسیون امید پیش آمد ناراضی هستند، ایشان به هر حال شخصیت اخلاقی و آکادمیک دارند که اهل برخوردهای تند و رادیکال نیستند، افرادی مشکل اصلی را در این فراکسیون ایجاد کردند که با نام اصلاح طلب روش‌های غیراصلاح طلبانه را در پیش گرفتند. من فکر می کنم ایشان از قبل برای حضور نداشتن در انتخابات مجلس تصمیم خود را گرفته بودند، اما علت آن را بیان نکردند.»

فرصت طلبی با وکالت مردم...

جامعه خبری تحلیلی الف در مطلبی آورده است: اعتراضات به تصمیم بنزینی که توسط شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا اتخاذ شده بود، فرصتی در اختیار برخی افراد گذاشته تا دوباره با اپوزیسیون نمایی به زعم خود از آب گل آلود ماهی بگیرند. البته بهتر است همین ابتدا گفته شود این سخن هرگز به معنای این نیست که می توان از تصمیماتی که در چند هفته گذشته گرفته شده دفاع کرد که اتفاقاً بارها انتقادات بعضاً تندی نیز در این باره مطرح شده است. در این باره می توان به لزوم انتشار مستندات کارشناسی اخذ تصمیم درباره نحوه گران شدن بنزین، تکذیب پی در پی مقامات دولتی و اذعان به عدم گران شدن، اجرای شوک درمانی بدون اقناع و صحبت با مردم، رسیدگی به آسیب دیدگان، جدا کردن صف معترضان از آشوب گران و ...  اشاره کرد.

اما بیان مسائل فوق به معنای این نیست کینه های فروخفته غلیان کند و بدون سنجش جوانب و با سیاسی کاری کل نظام سیاسی را به عنوان مقصر معرفی کرد. این همان صدایی است که در روزهای گذشته در خارج از کشور نیز بارها شنیده شده است.

در روزهای اخیر نیز  فردی که بیش از سه سال قبل در مصاحبه ای به صراحت عنوان کرده بود در انتخابات بعدی شرکت نمی کند تلاش دارد نیامدن خود را به اعتراضات مردم ارتباط دهد. اما در شرایط فعلی متهم کردن همه به غیر از دوستان و هم حزبی ها و خود را در جایگاه وکیل مدافع مردم نشان دادن و ژست قهرمان بازی، آورده ای برای فرد و جناح سیاسی به همراه ندارد.


روح‌الله حسینیان: اکثریت مجلس آینده در اختیار اصولگرایان انقلابی و معتقد به ولایت است

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز با حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان، فعال سیاسی اصولگرا درباره اوضاع انتخاباتی به گفت و گو پرداخت و آورد: «به‌نظر می‌رسد باتوجه به عملکرد اصلاح‌طلبان و نیروهای رادیکال، اکثریت مجلس آینده ازآنِ اصولگرایان است اما نه اصولگریان مشهور بلکه طیفی که واقعا معتقد به انقلاب و ولایت است. در مجموع انشالله مجلس در اختیار نیروهای انقلابی خواهند بود.»

حسینیان درخصوص میزان احتمال رئیس‌مجلس شدن قالیباف تصریح کرد: «این موضوع بستگی به آینده دارد که چه طیف‌هایی از اصولگرایان رأی بیاورند و چه طیفی بتواند اکثریت را در اختیار بگیرد. البته مشورت‌ها و ارزیابی‌ها انجام خواهد شد. اکنون مهم این است که نیروهایی به مجلس بروند که نه صرفا اسماً اصولگرا محسوب شوند، بلکه عمیقا به ولایت و انقلاب داشته باشند».

نماینده رشت: موج های زودگذر دیگر نمی توانند برای مجلس تعیین تکلیف کنند

غلامعلی جعفرزاده نماینده مجلس در گفت و گو با سایت خبری تحلیلی عصر ایران در مورد پیش بینی خود از ترکیب مجلس یازدهم گفت: در حال حاضر و به صورت ظاهری اصولگرا ها خیلی امیدوار هستند که بتوانند کرسی های زیادی از مجلس آینده را به خودشان اختصاص دهند حتی اصولگراهای تند و جبهه پایداری هم امیدوار هستند که کرسی های بیش‌تری را بگیرند اما فکر می کنم این اتفاق به صورت صددرصدی برای اصولگراها رخ نمی دهد.

چه  در جریان اصلاح طلب ها و چه در جریان اصولگراها افراد عقلا و عاقل بیش‌تر شانس پیروزی در مجلس را دارند، موج های زودگذر دیگر نمی توانند برای مجلس تعیین تکلیف کنند و مردم دقیق تر رای می دهند.

اطلاعات من می گوید که آقای قالیباف نباید خیلی امیدوار باشد که سرلیست تهران باشد و جریان سازی کند. فضای بیرون مجلس با فضای داخل مجلس متفاوت است و نمی شود از بیرون یک آهنگی را بزنید و بیاید داخل مجلس همان آهنگ‌را قطعی کنید، مستند این سخن آقایان حدادعادل و عارف هستند. کسی که اینگونه آهنگ می نوازد  و شیپور می زند معلوم می شود که نمی داند چه چیزی را می خواهد فتح کند و از ابتدا اطلاعاتش اشتباه است.

گزارشگری مردم، راهی برای نجات محیط اداری از فساد

پایگاه خبری تابناک در گفت و گو با مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در خصوص دعوت مردم برای گزارشگری فساد آورده است: برای دست یافتن به شهرداری پاک، شفاف و عاری از فساد، نمی‌توان تنها به حسابرسان، ذیحسابان و دستگاه‌های نظارتی اکتفا کرد، بلکه برای مبارزه با فساد در دستگاه‌های اجرایی اعم از شهرداری یا دولت و دیگر قوا  نیازمند مشارکت مردم در گزارشگری فساد هستیم.

تنها با گزارشگری مردم و پیگیری این گزارش ها، می‌توان به کشف فساد و ناامن کردن محیط اداری برای عناصر فاسد پرداخت.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در ادامه با بیان اینکه کارآمدترین سازوکارهای نظارتی در دنیا مبتنی بر دخیل کردن مردم در فرآیند نظارت است، گفت: براساس آمارهای بین‌المللی، اصلی‌ترین ابزار کشف و کاهش فساد «مردم» و «گزارشگری مردم» است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =