کارشناسان پاکستانی: ایران درکاهش تعهدات برجامی گام‌های صحیح برداشته است

اسلام آباد - ایرنا - دو نفر از کارشناسان امور خلع سلاح و مسائل امنیتی در پاکستان با تمجید از مواضع تهران درخصوص کاهش تعهدات برجامی، تاکید کردند: جمهوری اسلامی ایران پس از اقدام یکطرفه آمریکا در خروج از برجام و بازگرداندن تحریم ها ، خواهان لغو آن ها بوده و هیچ مسئولیتی در قبال کارشکنی های آمریکا در توافق هسته ای ندارد.

«ضمیر اکرم» نماینده سابق پاکستان در دفتر ژنو سازمان ملل و کنفرانس خلع سلاح روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد گفت: ایران گام‌های صحیحی در خصوص کاهش تعهدات برجامی برداشته است زیرا تاکنون طرف های دیگر این توافق اقدام عملی برای اجرای دقیق آن نشان نداده اند.

وی تاکید کرد: شرط ایران برای توقف کاهش تعهدات برجامی و بازگشتن به وضعیت قبلی، لغو کامل تحریم هاست که این موضوع یک درخواست کاملا معقول و حق طرف ایرانی است.

نماینده سابق پاکستان در سازمان ملل با استقبال از اظهارات اخیر دکتر حسن روحانی درخصوص بهبود روابط میان ایران و عربستان، گفت: سخنان رئیس جمهوری ایران پیشرفت بسیار مثبتی است و پاکستان نیز مانند همیشه از هرگونه ابتکار برای پیشبرد گفت وگوها میان تهران و ریاض حمایت می کند.

دکتر «ظفر اقبال چیما» رئیس اندیشکده چشم انداز راهبردی (SVI) در اسلام آباد نیز گفت: ایران همواره آماده عادی سازی روابط با عربستان است اما باید مراقب رفتار عناصر بیرونی از جمله آمریکا بود.

وی اظهار داشت: با توجه به وابستگی سعودی ها به آمریکا، باید گفت آمریکایی ها مخالف تجدید روابط میان تهران و ریاض هستند.

این کارشناس امور امنیتی در پاکستان افزود: پاسخ ایران به عدم اجرای کامل برجام قابل ستایش و خواسته آنان مبنی بر لغو تحریم ها نیز صحیح و به جا بوده است.

وی درعین حال گفت : به نظر می رسد، درصورتی که انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا تحولی در شرایط دولت آمریکا ایجاد کند احتمال بازگشت واشنگتن به برجام مطرح می شود.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون در چهارگام از تعهدات برجامی خود شامل عبور از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی‌شده، افزایش سطح غنی‌سازی به ۴.۵ درصد و برداشتن محدودیت‌ها روی فعالیت‌های تحقیق و توسعه (R & D) کاسته است.

گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران از صبح روز پانزدهم آبان امسال با گازدهی به سانتریفیوژهای نصب‌شده در تأسیسات فردو و غنی‌سازی ۴.۵ درصدی در این تاسیسات (از نیمه شب شانزدهم آبان) آغاز شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha