توافق گازی مسکو و کی‌یف؛ تنش بین پوتین و مرکل

تهران– ایرنا– « ولودومیر زلنسکی » رئیس جمهوری اوکراین پس از نشست موسوم به « نورماندی » در پاریس که با حضور ولادیمیر پوتین همتای روس و سران فرانسه و آلمان برگزار شد، گفت، مسکو و کی‌یف بر سر مساله انتقال ترانزیت گاز به توافق رسیدند.

رئیسان جمهوری روسیه و اوکراین دیروز (دوشنبه ۱۸ آذرماه) برای نخستین بار در قالب گروه نورماندی برای حل اختلاف میان مسکو و کی‌یف دیدار کردند. گروه تماس اوکراین (نورماندی) شامل نمایندگان چهار کشور آلمان، روسیه، اوکراین و فرانسه است که با هدف پایان دادن به جنگ در شرق اوکراین در ششم ژوئن ۲۰۱۴ پایه‌گذاری شد.

براساس گزارش امروز(سه‌شنبه 19 آذر) خبرگزاری رویترز، زلنسکی پس از این نشست درباره توافق با پوتین بر سر اختلاف‌های انتقال گاز گفت، کارشناسان هر دو کشور قرار است روی جزئیات این توافق کار کنند.
پوتین نیز در این باره گفت، چنانچه هر دو طرف با یکدیگر همکاری کنند، گاز (روسیه) برای اوکراین ارزان تمام خواهد شد.

تنش بین مسکو و برلین
براساس این گزارش، در حاشیه این نشست، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان از رئیس جمهوری روسیه خواستار همکاری مسکو در زمینه قتل یک شهروند گرجستانی در برلین شد.
« زلیم خان خانقوشویلی -  Zelimkhan Khangoshvili » شهروند گرجستانی که در ماه اوت(مرداد-شهریور) گذشته در پارکی در برلین به قتل رسید، دولت آلمان خواستار همکاری روسیه دراین زمینه شده بود و در پاسخ به عدم همکاری کرملین،  دو دیپلمات مظنون روس را از این کشور اخراج کرد.

به گفته صدر اعظم آلمان،در گفت‌وگوی دوجانبه با پوتین اظهارداشته آلمان انتظار دارد روسیه اطلاعاتی درباره این فرد گرجستانی ارائه دهد که اکنون تحقیقات پیرامون قتل او در جریان است.

این رسانه انگلیسی ادامه داد: دادستانی آلمان به دست داشتن روسیه و یا چچن در این ماجرا مظنون است. این درحالی بود که پوتین پس از این نشست و در جریان نشست خبری در این باره آلمان را مقصر دانست و در پاسخ به پرسشی در این زمینه گفت، فرد گرجستانی کشته شده در برلین، آدم‌کش بود.
رئیس جمهوری روسیه افزود: فردی که در برلین به قتل رسیده، خود مرتکب اقدامی خونبار در خاک روسیه شده بود و بر این اساس مسکو خواستار استردادش از آلمان شد که به این درخواست پاسخی داده نشد.

وی درباره اقدام دیپلماتیک برلین در اخراج دو دیپلمات روس بر سر ماجرای قتل این فرد نیز گفت: شما دیپلمات‌های ما را اخراج کردید ما هم دیپلمات‌های شما را.
رویترز در ادامه نوشت: پوتین این فرد را یکی سازمان‌دهندگان بمب‌گذاری در مترو مسکو دانست.

به گزارش ایرنا، سران روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان پس از نشست در قالب «گروه نورماندی» در بیانیه مشترکی بر اجرای کامل آتش‌بس، تبادل همه زندانیان و همچنین اجرای توافق‌های مینسک در شرق اوکراین توافق کردند.

در این بیانیه کوتاه گروه تماس چهارجانبه موسوم به نورماندی، برای تثبیت اوضاع در مناطق مناقشه در شرق اوکراین، تلاش برای اجرای مفاد سیاسی توافق‌های مینسک و پیگیری درستی اجرای توافق حاصل شده در نشست، در دیدارهای بعدی مقام‌های این گروه توافق شد.
اجرای کامل و جامع توافق آتش‌بس تا پایان سال جاری میلادی، بروزرسانی طرح مین‌روبی از مناطق درگیر و  افزودن سه ناحیه عدم تماس در این مناطق، از دیگرموارد مورد توافق این گروه چهارجانبه در بیانیه پایانی بود.

مسکو، کی‌یف، پاریس و برلین پیرامون تبادل همه زندانیان شناسایی شده در یک مهلت 30 روزه و اعطای وضعیت ویژه خودمختاری به مناطق لوهانسک و دونتسک براساس توافق‌های مینسک نیز توافق کردند.
همچنین توافق شد که وزیران خارجه و مشاوران سیاسی چهار کشور در چهار ماه آینده نشست دیگری برای پیگیری اجرای توافق‌های به دست آمده در نشست پاریس برگزار کنند.

مقدمات برگزاری این نشست، پیشتر در جریان دیدار مردادماه گذشته امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و پوتین در حاشیه اجلاس سران گروه هفت در شهر بیاریتز فرانسه پی‌ریزی شد.
آخرین دور از نشست سران چهار کشور گروه نورماندی در اکتبر(مهر-آبان) سال ۲۰۱۶ برگزار شد. از سال ۲۰۱۴ تاکنون افزون بر ۱۳ هزار نفر در جنگ و درگیری‌های شرق اوکراین کشته شده‌اند.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =