۱۹ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۷
کد خبرنگار: 795
کد خبر: 83588749
۰ نفر

برچسب‌ها

اعتراض مردم نیجریه به حمایت فرانسه از تروریسم در آفریقا

تهران - ایرنا - روزنامه دیلی پست نیجریه گزارش داد کهنه سربازان نیجریه ای به سیاست‌های مداخله‌ جویانه پاریس به ویژه از طریق حمایت تسلیحاتی از تروریست های کشورشان اعتراض کردند.

براساس این گزارش، روز گذشته گروهی از فعالان "جنبش رهایی بخش آفریقا" که بسیاری از آن‌ها از کهنه سربازان نیجریه هستند با تجمع مقابل کنسولگری فرانسه در شهر لاگوس، امانوئل مکرون رییس جمهوری آن کشور را به دخالت در امور داخلی کشورشان به ویژه از طریق حمایت تسلیحاتی از گروه تروریستی بوکوحرام متهم کردند.

آنها با تعیین یک فرصت سه هفته ای به مکرون برای دست کشیدن از سیاست های مداخله جویانه برای تضعیف نیجریه، با صدور بیانیه ای به وی هشدار دادند که حمایت از گروه تروریستی بوکوحرام به نفع منافع نیجریه و آفریقا نیست و فرانسه نباید هیچگونه سلاحی به این گروه تروریستی بفروشد.

این بیانیه همچنین پاریس را به حمایت از تروریسم در قاره آفریقا از طریق همدستی با بوکوحرام و دیگر گروه‌های تروریستی متهم کرده است.

خبر موضع گیری کهنه سربازان نیجریه علیه دولت فرانسه در حالی انتشار می یابد که ارتش نیجریه نیز دیروز اعلام کرد که ۳۱ تن از شهروندان این کشور را از اسارت گروه تروریستی بوکوحرام در ایالت "بورنو" نجات داده و آزاد کرده است.


خبرگزاری آناتولی ترکیه  به نقل از "آمینو ایلیاسو" سخنگوی عملیات ارتش نیجریه اعلام کرد که در عملیات نجات هفته گذشته، ۱۴ زن و ۱۷ کودک از اسارت تروریست‌های بوکوحرام نجات یافتند.

طبق اعلام سازمان ملل، در یک دهه از فعالیت‌های تروریستی بوکوحرام در این کشور، بیش از ۳۰ هزار نفر کشته و نزدیک به ۳ میلیون نفر دیگر آواره شده‌اند.

پیش از این، ارتش نیجریه از عملیات موفق هوایی علیه مواضع تروریست‌های بوکوحرام در شمال شرقی این کشور و کشته شدن شماری از آن‌ها خبر داده بود.

بوکوحرام یک گروه تکفیری است که در غرب آفریقا فعالیت دارد. این گروه تروریستی  طی سال‌های گذشته به نظامیان و غیرنظامیان در کشورهای نیجریه، نیجر و مالی حمله کرده و صدها نفر را کشته و یا زخمی کرده است.  

شایعه حمایت فرانسه از گروه‌های تروریستی در آفریقا مدت‌هاست که در محافل غیررسمی در این قاره مطرح است.

سال گذشته انتشار تصاویری از حضور یک بالگرد فرانسوی در یک منطقه تحت کنترل بوکوحرام در کامرون، بیش از پیش به این شایعه دامن زد.

پاریس به شدت این ادعا را رد کرده و می‌گوید حضورش در آفریقا با هدف مبارزه با تروریسم صورت می‌گیرد. با این وجود، برخی فعالان آفریقایی می‌گویند پاریس با تسلیح گروه‌های تروریستی زمینه را برای ادامه حضورش در این قاره فراهم می‌کند.
با این وجود سال گذشته بود که رییس جمهوری فرانسه، در اولین سفر دوره ای  خود به آفریقا در دیدار با مقامات نیجریه در ابوجا و با شرکت در یک کنفرانس مطبوعاتی در حضور جمعی از مقامات نظامی و امنیتی نیجریه گفت: طی سال های گذشته شاهد رشد و منظم شدن گروه های تروریستی در شمال این کشور بوده ایم که می توانم از آن جمله به تشکیلات تروریستی بوکوحرام اشاره کنم.

به گزارش پایگاه خبری ژون افریک، وی در این خصوص گفت: "لازم به ذکر می دانم که فرانسه مایل است برای مبارزه با تروریسم، روابط خود را با نیجریه تقویت کند و من در اینجا اعلام می کنم که با موافقت رییس جمهوری این کشور و سران ارتش، پاریس آمادگی خود را جهت احداث پایگاه نظامی در ابوجا اعلام می کند".

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =