۱۹ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۲
کد خبرنگار: 1086
کد خبر: 83588739
۰ نفر

برچسب‌ها

پنجمین دوره جایزه شعر احمد شاملو برگزیده نداشت

تهران- ایرنا- هیأت داوران مرحله دوم پنجمین دوره‌ جایزه‌ شعر احمد شاملو در بیانیه‌ای اعلام کرد این جایزه امسال برگزیده‌ای نداشت و تنها سه اثر در این جایزه شایسته تقدیر شناخته شدند.

به گزارش روابط عمومی پنجمین دوره جایزه شعر احمد شاملو، در بیانیه هیات‌ داوران آمده است: جایزه‌ شعر احمد شاملو، در پی کشف افق‌های تازه در شعر معاصر است. افقی که تنها به داشتن نگاهی تازه به جهان و زبان بسنده نمی‌کند، بلکه در پی منظری هستی‌شناختی است که در آن شاعر درد و امید مردم را با استخوان خویش پیوند می‌زند. او شاهد صادق زمانه‌اش است و از این طریق به حضور خود در جهان معنا می‌بخشد؛ مسئولیتی سنگین برآمده از حقیقتی که شعر را نه یاسمین و سنبل گلخانه‌ فلان که تأمل‌انگیز، ژرف و فرزند اصیل جامعه می‌خواهد.

هم‌سنگ تعهد اجتماعی، تعهد در قبال زبان، شناخت آن و احاطه و به کارگیری امکانات و ظرفیت‌های آن، بخشی مهم از کار شاعر است که شعر، جهان را از طریق زبان تجربه می‌کند. اگر فکر کنیم که شعر در زبانی زاده می‌شود که از خلال روابط قاموسی کلمات و ایجاد روابط من‌درآوردی و غیر منطقی در اجزای جمله به وجود می‌آید، بی‌راهه رفته‌ایم. در سنت شعری که نیمای شاعر بنیان نهاد و احمد شاملو پی گرفت، جهان شعر در مواجهه‌ عمیق و تکینه‌ شاعر با تجربه‌ زندگی بنا می‌شود، مسیری که به اجتماعی کردن من فردی شاعر می‌انجامد. سنتی که در آن شعر برداشت‌هایی از زندگی نیست، بلکه یکسره خود زندگی است.

 داوران افزوده اند: در پایان، با نظر به این که آثار رسیده به مرحله‌ دوم این دوره از نظر اکثریت هیأت داوران پنجمین دوره‌ جایزه‌ شعر احمد شاملو به تمام و کمال واجد شاخص‌ها و معیارهای یادشده نبوده و از سوی دیگر هیچ یک از این آثار به حد نصاب امتیازی که از سوی دبیرخانه در نظر گرفته شده است دست نیافته‌اند، اثری به عنوان مجموعه‌شعر برگزیده‌ پنجمین دوره‌ جایزه‌ شعر احمد شاملو معرفی نمی‌شود. اما هیأت داوران دو مجموعه شعر و من فقط نگاه می‌کنم سروده‌ افسانه مرادی و  سفرِ سَفر سروده وحید داور را شایسته‌ تقدیر می‌دانند.

هیأت داوران پنجمین دوره‌ جایزه‌ شعر احمد شاملو شامل علیرضا آبیز، حسین پاینده، مشیت علایی، محمدرضا فرزاد است.

همچنین آثار ذیل غیر از دو اثر یادشده شایسته تقدیر به مرحله دوم راه یافته بودند:

از رنج اشیا، نگین فرهودی، نشر حکمت کلمه

بهار بیداری خرس‌هاست، حمید میرتقی، انتشارات هزاره‌ ققنوس

 لالکی، علی اسداللهی، نشر ارمغان کلمه

 و احتمال چاقوی ابراهیم، سیدرضا ملکی، نشر مانیا هنر

جایزه احمد شاملو

جایزه‌ شعر احمد شاملو از سال ۱۳۹۴ به همت و با تلاش اعضای موسسه‌ «الف. بامداد» بنیان گذاشته شد که موسسه‌ای است فرهنگی پژوهشی، به مدیریت آیدا شاملو، همسر احمد شاملو و به یاری چند تن از دوستان و علاقمندان این شاعر اداره می‌شود.
جایزه‌ شعر شاملو هر سال از میان مجموعه‌ شعرهای نو چاپ اول منتشرشده در سال قبل که برای دبیرخانه‌ این جایزه ارسال می‌شود، مجموعه‌ شعر برگزیده‌ سال را انتخاب و معرفی می‌کند. این جایزه‌ شامل تندیس، لوح تقدیر و جایزه‌ نقدی است که در مراسمی در سال‌روز تولد احمد شاملو، ۲۱ آذر، به برنده اهدا می‌شود ولی امسال برگزار نخواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =