ترکیه به حضور خود در افغانستان ادامه می‌دهد

آنکارا- ایرنا- وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که اگر نیاز باشد به حضور خود در افغانستان جهت ادامه حمایت‌ها خواهیم ماند.

به گزارش رسانه‌های ترکیه در روز سه‌شنبه، مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در نشست خبری مشترک با ادریس زمان سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان در کاخ دولمه‌باغچه استانبول گفت: تا زمانی که افغانستان به ترکیه و ناتو نیاز داشته باشد، به حمایت و حضور خود در این کشور ادامه می‌دهیم.

وی افزود: افغانستان در یک مرحله حساس قرار دارد و اقدامات زیادی در سطح بین الملل برای صلح این کشور انجام شد، اما متاسفانه اقدامات قبل از انتخابات در باره صلح به ناکامی انجامید. امیدواریم زمینه آغاز یک روند بهتر برای همه طرف‌ها در افغانستان فراهم شود.

اردوغان: افغانستان دوره حساسی را طی می کند

این در حالی است که رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه نیز دیروز دوشنبه گفت: افغانستان دوره حساسی را طی می کند و جامعه جهانی باید کمک های مادی و معنوی ۱۸ سال خود به افغانستان را افزایش دهد.

 اردوغان در مراسم افتتاحیه هشتمین کنفرانس وزیران خارجه "قلب آسیا" موسوم به روند استانبول این مطلب را عنوان کرد.

اردوغان با تاکید بر اینکه روند استانبول "قلب آسیا" در زمینه حمایت منطقه ای از صلح نیز بسیار مفید بود، گفت: برای اینکه منطقه جنوب آسیا و  مناطق نزدیک به آن از مسایل و مشکلات خود رهایی یابند، همکاری و همیاری منطقه ای لازم است.

رییس جمهوری ترکیه در زمینه مبارزه جدی با گروه تروریستی داعش در افغانستان نیز گفت: یک صلح ماندگار در افغانستان، موجب خواهد شد که مجادله با ترور قدرت یابد و ما آنچه را که برای ریشه کن کردن داعش در افغانستان لازم باشد، انجام خواهیم داد و نباید اجازه داد که ویروس داعش در افغانستان ریشه بدواند.  

وی با تاکید بر اینکه حل مسایل منطقه ای در گرو همکاری بین کشورهای آن است بر لزوم همکاری های منطقه ای در آسیا تاکید کرد و گفت: بیانیه ای که در پایان نشست استانبول تصویب خواهد شد نتیجه این دیدگاه خواهد بود.

رییس جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه در سایه برخی موفقیت ها در افغانستان نمی توان این کشور را از نظر دور داشت، گفت: اهمال و از نظر دور داشتن افغانستان نتایج غیرقابل جبرانی در پی خواهد داشت و در وضعیت فعلی همه مجبور به حمایت گسترده از افغانستان هستیم.

اردوغان با بیان این که روند استانبول تنها نشستی است که در آن تمام طرف های ذیربط در افغانستان گردهم می آیند، گفت: افغانستان از درگیری بین برادران رنج بسیاری دیده است و این جنگ ها برنده ای ندارد.

پارلمان ترکیه لایحه‌ای را تصویب کرده که بر اساس آن نیروهای نظامی این کشور تا چند سال آینده در چارچوب ماموریت حمایت قاطع در افغانستان حضور خواهند داشت.

نظامیان ترکیه در قالب پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) و بر بنیاد ماموریت حمایت قاطع در افغانستان مصروف آموزش و مشورت دهی به نیروهای امنیتی افغانستان هستند.

در لایحه تصویب شده به مواردی چون تشکیل نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت افغانستان (آیساف) که با هدف بهبود شرایط امنیتی دولت افغانستان و کمک به تشکیل قابلیت‌های امنیتی خود در سال ۲۰۰۱ صورت گرفت و واگذاری مسئولیت فرماندهی استراتژیک، کنترل و هماهنگی آن به ناتو بر اساس مصوبه شورای دایمی ناتو اشاره شده است.

اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد که در حال حاضر۵۳۲ سرباز ترک در افغانستان در قالب مأموریت ناتو حضور دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =