۱۹ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۵
کد خبرنگار: 851
کد خبر: 83588690
۰ نفر

برچسب‌ها

مادران گیلانی گلستان سعدی خواندند

رشت – ایرنا – مادران عضو کتابخانه خاتم الانبیاء شهر فرهنگی رشت به بازخوانی گلستان سعدی دعوت شدند و با حضور کارشناسان ادبیات فارسی و با آرمان انتقال این داشته فرهنگی به نسل نو ، گلستان خواندند.

رالف والدو امرسون شاعر آمریکایی اشعار سعدی ما را به سان هومر و  شکسپیر دانسته  و گفته است : سعدی‌ به‌ زبان‌ همۀ ‌ملل و اقوام‌ عالم سخن‌ می‌گوید و سخنانش همیشه‌ تازگی‌ دارد و امروز مادران این سرزمین برای خوانش و درک بهتر از فخر سرزمینشان گرد هم آمدند تا  با دریافت از سعدی حس فخر این داشته فرهنگی را به فرزندانشان منتقل کنند.

الهه حاجتی کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه گیلان، معتقد است : سعدی سهل سخن است و همین نکته در گفتارش موجب شده  قرن‌های متمادی پدربزرگان و مادربزرگانمان پندهای خویش را به کلامش بیارایند و بر جان نسل نو بنشانند.
وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: درک غزلیات سعدی  به درک بهتر زندگی جان تازه ای می بخشد و این که این نگاه مثمر در یکی از کتابخانه های رشت شکل گرفته موجب خرسندیست چرا که مادران الگو ساز فرزندان هستند و برگزاری چنین برنامه هایی منجر خواهد شد نسل جدید به هویت داشته های خویش افتخار کند .
وی اظهار داشت: ذات اشعار سعدی به عشق و محبت سرشته‌ شده ،همه مطالب  را به بهترین وجه ادا می‌کند، اما چون به عشق می‌رسد، شور دیگر در می‌یابد؛ عشق او بازیچۀ هوا و هوس نیست عشق تمامی است که برای مطلوب از وجود می ‌گذرد و خود را برای او می‌خواهد .
سپیده صادقی دندانپزشک است و می گوید :علاوه بر اینکه گلستان سعدی از کتاب های دائم قفسه کتاب در مطب هست تلاش می کنم برای فرزند کوچکم سعدی را به زبان کودکانه واگویه کنم .
وی می گوید: در عصر هجوم اطلاعات بسر می بریم و کودکانمان در محاصره خوب و بد فضای مجازی قرار دارند بایستی هوشیار بود و با تکیه بر داشته های خودی فرزندانمان را به هویت غنی خویش آگاه کنیم .
صادقی ادامه می دهد : عادت به خواندن دو صفحه گلستان سعدی نه تنها روحبخش است بلکه گسترۀ واژگانمان را روزبه‌روز افزایش می‌دهد و در سخن گفتن نیز یاری بخش خواهد بود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان می گوید: قصد نداریم برنامه های کتابخانه های عمومی گیلان را تنها به واسپاری کتاب محدود کنیم بلکه تلاش می کنیم برگزاری برنامه های فرهنگی و نویی که بر کیفیت زندگی بیافزاید را به بخشی از فعالیت های کتابخانه های عمومی  این اداره تبدیل کنیم.
پریسا کرمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از دغدغه مندان حوزه فرهنگ و خیران، کتابخانه سازی و تامین منابع کتابخانه های استان را مورد اهتمام ویژه قرار دهند.

وی اظهار داشت: خیران علاقمند به  فرهنگ، علاوه بر مسجدسازی و مدرسه سازی به کتابخانه سازی و تامین منابع برای کتابخانه ها نیز همت گمارند ؛ کتابخانه های استان با وجود دارا بودن یک و نیم میلیون جلد کتاب ، با کمبود منابع کتابخانه ای روبه روست،
کرمی ادامه داد: براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ نهاد کتابخانه های عمومی، باید بیش از چهار میلیون جلد کتاب در کتابخانه های عمومی استان موجود باشد .
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به راه اندازی سامانه «samanpl.ir» در کتابخانه های عمومی سراسر کشور و گیلان یادآور شد: اعضای کتابخانه های عمومی با عضویت در یکی از کتابخانه های عمومی می توانند از خدمات کتابخانه ای در کلیه کتابخانه های عمومی کشور بهره مند شوند.
در مجموع ۹۹ باب کتابخانه شامل ۸۲ باب کتابخانه نهادی، ۱۶ باب کتابخانه مشارکتی و یک باب کتابخانه مستقل در گیلان فعال است . کتابخانه های عمومی گیلان یک و نیم میلیون جلد کتاب و بیش از ۷۰ هزار نفر عضو دارند.

 امروز در اتفاقی خوشایند مادران اعضای کتابخانه خاتم الانبیا(ص) گرد هم آمدند و سعدی خواندند و بر این نکته اتفاق نظر یافتند که حکایت‌های گلستان سعدی گرچه با توجه به دوران زندگی سعدی نوشته شده و دیدگاه او را به جامعه و افراد پیرامونش نشان می‌دهد ولی می‌توان آن را به تمام دوران و جوامع پس از آن نیز تعمیم داد  و چنین گفتند :هرکس با سعدی مأنوس می‌شود ناچار به محبت او می‌گراید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =