بهره‌وری در اراضی کشاورزی حوضه دریاچه‌ ارومیه افزایش یافت

تبریز- ایرنا - معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: بر اثر اجرای طرح‌های مختلف کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه بهره‌وری تولید در این منطقه افزایش یافت.

فیروز باقرزاده روز سه شنبه در جلسه ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه بحث احیای این دریاچه از مباحث حساس و پرچالش ۱۲ شهرستان اطراف دریاچه در آذربایجان شرقی است، افزود: اجرای طرح های کانال کشی آبیاری عمومی در ۷ پایاب شهرستان های بناب، عجب شیر، مراغه، هریس، سراب و شبستر، اصلاح الگوی کشت و ساماندهی چاه های غیرمجاز از عوامل موثر در صرفه جویی از منابع آبی و افزایش بهره وری تولید در اراضی کشاورزی حوضه دریاچه ارومیه است.

وی با تاکید بر اینکه تغییر الگوی کشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه یک ضرورت است و همگام با آن پیش بینی تسهیلات لازم و تخصیص اعتبارات باید هوشمندانه صورت بگیرد، اظهار داشت: سیاست گذاری های مسوولان و مدیران استانی باید به گونه ای طرح ریزی و هدفگذاری شود که نتایج ثمربخشی برای دریاچه به همراه داشته باشد.

باقرزاده ادامه داد: کشاورزی حفاظتی، آموزش و ترویج، نظام های بهره برداری، توسعه صنایع و توسعه گلخانه ها به عنوان سیاست های اجرایی وزارت جهادکشاورزی در راستای احیای دریاچه ارومیه در دستور کار قرار دارد.

وی اضافه کرد: با اعطای تسهیلات و حمایت از سرمایه گذاران بخش کشاورزی باید از کشاورزی سنتی و نیاز آبی زیاد در اراضی زراعی حوضه دریاچه ارومیه ممانعت به عمل آورد.

باقرزاده با اشاره به اهمیت مشارکت های مردمی در خصوص احیای دریاچه ارومیه، ورود به مسائل فرهنگی در راستای احیای این پهنه آبی را یکی از موضوعات مهم و نیازمند توجه دستگاه های دولتی به ویژه نهادهای فرهنگی دانست. 

وی با تاکید بر اینکه مردم باید نسبت به ضرورت برنامه های احیای دریاچه ارومیه توجیه شوند، یادآوری کرد: احیا و نجات دریاچه ارومیه نیازمند عزم، اراده و همدلی همه مردم و مسئولان است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی بر ضرورت اجرای سیستم های نوین آبیاری در راستای احیای دریاچه ارومیه تاکید و اضافه کرد: مسئولان استان باید در این مسیر گام برداشته و روحیه همکاری و مشارکت را در بین کشاورزان برانگیخته کنند.

به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه در شمال غربی ایران میان دو استان آذربایجان غربی و شرقی قرار گرفته ‌است.

مساحت این دریاچه در تابستان ۲۰۱۵ میلادی حدود ۶ هزار کیلومتر مربع بود که در ردیف بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار می ‌گرفت و  بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه بزرگ آب شور دنیا محسوب می شد.

آب این دریاچه بسیار شور بوده و بیشتر از رودخانه‌های زرینه‌رود، سیمینه‌رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می‌ شود.

دریاچه ارومیه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و در همین راستا کارگروه ملی نجات با مدیریت معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شد.

                                                                                                                                                                                                                                        

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =