۱۹ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۳
کد خبرنگار: 908
کد خبر: 83588621
۰ نفر

برچسب‌ها

شرح رساله‌ای از پزشک نام‌آور قرن سوم ترجمه و وارد بازار کتاب شد

تهران- ایرنا- کتاب شرح رساله قرابادین اثر پزشک نام‌آور قرن سوم هجری ابویوسف یعقوب بن اسحاق الکندی، که به داروشناسی در پگاه تمدن اسلامی پرداخته به قلم قربان بهزادیان‌نژاد ترجمه و توسط انتشارات پژوهشکده تاریخ اسلام منتشر شد.

داروشناسی و داروسازی از جمله صنایعی است که در دنیای اسلام و تمدن برآمده از آن، رونق بسیار زیادی یافت و دیرتر از دیگر علوم از نوآوری، جذب و پیشرفت باز ایستاد. این علم در گذر زمان، از یک سو با پزشکی و درمانگری و از سوی دیگر با صنعت، تجارت و کشاورزی و در نهایت با ماوراء الطبیعه و علوم رمزی رابطه تنگاتنگی برقرار کرد. 
ابویوسف یعقوب الکندی فیلسوف و پزشک نام آور قرن سوم قمری، در ترجمه و جذب علوم مختلف به دنیای اسلام نقش آفرینی کرده و در این فرایند بسیار حائز اهمیت بوده است. او ۲۸ اثر پزشکی دارد و رساله قرابادین (کتاب حاضر) جزو آثار پزشکی منتسب به وی است.

نسخه منحصر به فرد این رساله را محقق برجسته مارتین لوی تصحیح کرده و به زبان انگلیسی برگردانده است. در مجموع، در این کتاب تصویر کاملی از داروشناسی در پگاه تمدن اسلامی ارائه شده است. تصویری که زمینه را برای محققان تاریخ پزشکی و مردم شناسی فراهم می آورد تا جایگاه ملل مختلف از جمله ایران را در نضج گیری این علم روشن تر سازند و به پژوهشگران پزشکی کمک می کند تا داده های فیلسوف پزشک عرب و اطلاعات گسترده ای را که مصححان از کشورهای مختلف به دست آورده اند، به محک آزمایش و تجربه بگذارند.

قربان بهزادیان‌نژاد از مترجمان پر کار سالهای اخیر حوزه کتابهای پزشکی است که پیش از این،‌ ۱۴ عنوان کتاب از او دیگر تالیف، ترجمه‌ و منتشر شده است. این اثر پانزدهمین کتاب این استاد سابق دانشگاه تربیت مدرس مترجم آثار تاریخ جنون و طاعون، در حوزه پزشکی است.

 کتاب‌های منتشر شده وی طی سال‌های اخیر عبارتند از:
 آنتی بیوتیک ها و درمان بیماریهای عفونی (انتشارات بنی صالح)، ایمنی و عفونت، (انتشارات مهراوش)، کنترل کیفیت در آزمایشگاه میکروبیولوژی،‌ (انتشارات مهراوش)، پزشکی اسلامی در دوره میانه، امیلی ساواژ اسمیت و پیتر ای‌پورمن، (انتشارات پژوهشکده تاریخ اسلام)، طاعون و افول تمدن اسلامی، مایکل دالس، (انتشارات پژوهشکده تاریخ اسلام)، تاریخ جنون در جامعه اسلامی، دوره میانه مایکل دالس میانه، (انتشارات پژوهشکده تاریخ اسلام)، نوسازی پزشکی در کشورهای شرقی، هرمز ابراهیم نژاد، (انتشارات روزنامه اطلاعات)، نوسازی پزشکی و بهداشت در ایران دوره قاجار، هرمز ابراهیم نژاد، (انتشارات پژوهشکده تاریخ اسلام)، پزشکی و اسلام در هند مستعمره، سیما علوی، (انتشارات پژوهشکده تاریخ اسلام)، پزشکی و سنت علمی در تمدن اسلامی، پیتر ای پورمن، (انتشارات پژوهشکده تاریخ اسلام)، پزشکی و علوم زیستی در تمدن اسلامی، پیتر ای پورمن، (انتشارات پژوهشکده تاریخ اسلام)، اندیشه جهانی و آزادی باورها در پزشکی تمدن اسلامی، ماکس مایرهوف، (انتشارات پژوهشکده تاریخ اسلام)، رساله قرابادین الکندی، مارتین لوی، (انتشارات پژوهشکده تاریخ اسلام)، اخلاق پزشکی امروزی با همکاری صادق ربانی (انتشارات دانشگاه تهران).
از این مترجم همچنین شرح رساله قرابادین سمرقندی و تاثیر پزشکی عربی بر اروپای دوره میانه آثار مارتین لوی در دست انتشار است. همچنین سه کتاب پزشکی اسلامی در دوره میانه، طاعون و افول تمدن اسلامی و تاریخ جنون در جامعه اسلامی دوره میانه نیز تاکنون به چاپ دوم رسیده اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =