شرکت‌های دانش بنیان ظرفیت ایجاد بیش از سه تا چهار میلیون شغل دارند

تهران - ایرنا - سخنگوی هیات رییسه مجلس با بیان اینکه شرکتهای دانش بنیان ظرفیت ایجاد سه تا چهار میلیون شغل دارند، گفت: تنها راه نجات اقتصاد کشور از درآمد نفت، اقتصاد دانش بنیان است و مجلس عزم جدی در حمایت از این مشاغل نوپا، نوآور و نوآفرین دارد.

«اسدالله عباسی»  در جمع خبرنگاران درباره دستور جلسه امروز مجلس شورای اسلامی با موضوع «بررسی موانع راهکارهای ایجاد کسب و کارهای نوپا، نوآفرین، نوآور و شرکت های دانش بنیان» پرداخت و گفت: مقرر شده بود تا جلسه امروز به صورت غیرعلنی برگزار شود، اما تصمیم تغییر کرد و شاهد برگزاری علنی این جلسه بودید. در نتیجه برخی سخنانی که قرار بود غیرعلنی بیان شود، علنی مطرح شد و برخی دیگر از سخنان نیز در این جلس مطرح نشد.

وی با اشاره به حضور معاون فناوری رییس جمهور، وزیر اقتصاد، وزیر علوم؛ رییس سازمان ثبت، برخی فعالین سازمان‌های مردم نهاد و همچنین فعالین کسب و کارهای نوآور و نوآفرین، افزود: امروز در کشور ۴۷۰۰ شرکت نوپا و نوآور و دانش بنیان داریم که ۹۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی این شرکت‌ها است و ۶۰۰ هزار نفر هم به صورت مستقیم در این کسب و کارها فعال هستند. این شرکت‌ها ظرفیت ایجاد ۳ تا ۴ میلیون اشتغال دارند.

عباسی با اشاره به موانع سر راه فعالیت کسب و کارهای نوپا و نوآور، خاطر نشان کرد: برخی مشکلات کلان هستند که از جمله آن ها می توان به نبود راهبرد برای توسعه این نوع از کسب و کارها، ضعف آموزش و پرورش در پرورش مهارت های کارآفرینی، چند نرخی بودن ارز، فقدان برنامه های بلند مدت برای بازار داخلی اشار کرد.

سخنگوی هیات رئیسه اظهار داشت: برخی موانع نیز به سطح زیست بوم برمی‌گردد که از آن موارد می توان از مشکلات بیمه تامین اجتماعی، عدم تعریف نظام مالی برای این مشاغل نوپا، خلاء قانونی توسعه سرمایه گذاری و فقدان صندوق های حمایتی نام برد.

وی تاکید کرد: تنها راه نجات اقتصاد کشور از درآمد نفت، اقتصاد دانش بنیان است و مجلس عزم جدی در حمایت از این مشاغل نوپا، نوآور و نوآفرین دارد.

عباسی در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله طرح استیضاح سه وزیر در مجلس پرداخت و گفت: موضوع این سه استیضاح در کمیسیون‌های مربوطه در حال بررسی است و وزرای مورد سوال نیز در کمیسیون‌ها حاضر شده اند، اما تا این لحظه نتیجه این جلسات به هیات رئیسه وصول نشده است.

سخنگوی هیات رییسه با تایید خبر یوسف نژاد دیگر عضو هیات رییسه مجلس مبنی بر اعلام طرح ۳۸ استیضاح در طول فعالیت مجلس دهم، خاطر نشان کرد: از تمام استیضاح‌های مطرح شده، استیضاح آقایان کرباسیان و ربیعی در مجلس با رای عدم اعتماد نمایندگان همراه شد و همچنین آقایان آخوندی، ربیعی و حجتی هم تواستند مجددا از مجلس رای اعتماد بگیرند.
به گفته عباسی، سایر استیضاح ها نیز پیش از طرح در جلس علنی مجلس به عللی متوقف شدند و البته شاهد استعفای ۴ وزیر هم در همین رابطه بودیم.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha