حرکت رو به تعالی شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه خواهد داشت

تهران - ایرنا - شورای عالی انقلاب فرهنگی در بیانیه‌ای ضمن گرامی‌داشت سی‌وپنجمین سالگرد تشکیل این شورا تاکید کرد: حرکت رو به رشد و تعالی این شورای عالی با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب استمرار و ادامه خواهد داشت.

به گزارش روز سه شنبه مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در متن این بیانیه آمده است: ۱۹ آذر ۱۳۶۳ یکی از نقاط عطف تاریخ فرهنگ و علم در کشورمان است چون در این روز شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور سیاست گذاری، برنامه ریزی و سامان دهی حوزه فرهنگ و علم با فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی «ره» تشکیل شد.

این شورا اعلام کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز سه شنبه ۳۵ ساله شد و می توان تاثیر شکل دهی ساختار علمی و فرهنگی کشور توسط این شورا را مشاهده کرد.
در این بیانیه شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: شاید در آن روز بعضی نسبت به لزوم این کار دچار ابهام بودند و این توجه به فرهنگ و علم در بحبوحه دفاع مقدس را عجیب می‌دانستند؛ اما سیر تحولات بعدی نشان داد که این تصمیم راهبردی تا چه اندازه صحیح و موثر در شکل دهی به ساختار فرهنگی و علمی کشور بوده است.
این شورا یادآور شد: امسال و با گذشت ۳۵ سال از تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی و در آغاز دهه پنجم حیات نظام مقدس جمهوری اسلامی و در پرتوی سند مهم "بیانیه گام دوم انقلاب" لازم است با توجه به مفاد این سند عملکرد و اقدامات شورای عالی انقلاب فرهنگی تشریح و برنامه‌های پیش‌روی این شورا ترسیم شود.
شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه این بیانیه خاطرنشان کرد: در بیش از سه دهه حیات این شورا و با استناد به فهرست متنوع مصوبات این نهاد راهبردی نکته‌ای که بسیار روشن است نقش شورای عالی انقلاب فرهنگی در ایجاد، ترمیم و اصلاح ساختارهای علم و فناوری کشور در قالب دانشگاه‌ها، موسسات علمی و پژوهشی است.
این شورا تصریح کرد: در گام بعدی و پس از ایجاد زیرساخت‌های مستحکم علمی و فناوری، توجه به موضوعات مهم دیگری مانند فرهنگ عمومی، نخبگان و خانواده در دستور کار شورا قرار گرفت و در این موضوعات نیز شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبات مهمی مانند تشکیل شورای فرهنگ عمومی، سیاست‌های مربوط به نخبگان، سیاست‌های تحکیم خانواده و ... را به تصویب رساند.
این نهاد عالی فرهنگی یادآور شد: در مرحله سوم از فعالیت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی و با توجه به تاکیدات رهبر انقلاب اسناد راهبردی بخش‌های فرهنگی، علم و تعلیم و تربیت توسط شورا تدوین، تصویب و اجرایی سازی شده است.
در این بیانیه شورای عالی انقلاب فرهنگی با یادآوری یکی از اسناد مهم و بالادستی کشور افزود: سند نقشه مهندسی فرهنگی کشور به عنوان سند بالادستی بخش فرهنگ که با توجه به شرایط فعلی و وضعیت مطلوب و با لحاظ کردن همه عوامل و متغیرهای مادی و معنوی موثر بر بخش‌های مختلف مقوله کلان فرهنگ توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین و تصویب شده و هم اکنون در مرحله اجراء قرار دارد.
 براساس این بیانیه سند نقشه جامع علمی کشور نیز به عنوان سند راهبردی حوزه علم و فناوری کشور و اسناد ذیل این سند بالادستی در مرحله اجرایی سازی قرار دارد و خوشبختانه همکاری و تعامل همه نهادهای ذی‌ربط به این روند سرعت مطلوبی داده است.
شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: فعالیت‌ها و تلاش‌های این شورا به این دو سند مهم محدود نمانده و هم اکنون مسائل مهمی مانند نخبگان، نوسازی نظام آموزشی، اصلاح مقررات مربوط به آموزش عالی مانند ضوابط ارتقا اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، آمایش آموزش عالی، به روز رسانی اسناد مهم با توجه به مقتضیات روز در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد.
در بخش دیگری از بیانیه آمده است: با توجه به مشکلات اقتصادی پیش آمده برای کشور و تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر تحقق اقتصاد دانش‌بنیان، شورای عالی انقلاب فرهنگی در این حوزه نیز ورود موثر داشته و تلاش کرده است با ایجاد فضای تفاهم و گفتگو میان فعالان اقتصادی و کنشگران بخش علم و فناوری، زمینه ایجاد زیست بوم همکاری این دو بخش بر اساس الزامات اسناد راهبردی بخش علم و فناوری فراهم گردد.
این شورا درباره آموزش عالی در کشور یادآور شد در زمینه آمایش آموزش عالی و با توجه به لزوم ساماندهی کمّی و کیفی این بخش، شورای عالی انقلاب فرهنگی با همکاری نهادهای ذی‌ربط و با رصد وضع فعلی و آینده نگری مبتنی بر نیازهای کشور در سال‌های آینده، قصد دارد سند جامع و کاملی در این زمینه تدوین و تصویب کند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: دبیرخانه این شورا با بازمهندسی ساختاری دبیرخانه، تمرکز قرارگاهی  را با محوریت ستاد علم و فن آوری و ستاد فرهنگ و ارتباط موضوعی شوراهای تخصصی و کمیسیون های مربوطه، شرایط کارآمدتری را برای راهبری علم و فنآوری و فرهنگ کشور فراهم آورده است.
در بخش پایانی این بیانیه آمده است: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن گرامیداشت سی و پنجمین سالگرد تشکیل این شورا و ادای احترام به مقام رفیع بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی «ره» و همه شهدا و ایثارگران انقلاب اسلامی و تجدید بیعت با رهبر حکیم انقلاب بر این نکته تاکید می‌کند که حرکت رو به رشد و تعالی شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به منویات معظم له استمرار و ادامه خواهد یافت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =