خانزادی: مقابله با توطئه‌های دشمنان هوشمندی کشورهای همسایه را می‌طلبد

تهران-ایرنا- فرمانده نیروی دریایی ارتش با تاکید بر این که بسیاری از دولت‌های خارجی تلاش می‌کنند که ظرفیت‌های منطقه فعال نشود، گفت: این ظرفیت‌ها در تقابل با منافع آنهاست برای همین ما همواره شاهد اقدامات تفرقه انگیزانه بین کشورها هستیم که مقابله با این توطئه‌ها هوشمندی کشورهای همسایه را می‌طلبد.

به گزارش روابط عمومی ارتش، امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که به دعوت رسمی فرمانده نیروی دریایی پاکستان به این کشور سفر کرده است، در دیدار با وی ضمن تقدیر از موضوعات مطرح شده پیرامون تعامل دو نیروی دریایی ایران و پاکستان اظهار داشت: چنانچه ستادهای دو طرف به توافق برسند، همکاری بیشتری خواهیم داشت و ما از هم اکنون آماده اعزام ناو به بنادر پاکستان هستیم و معتقدیم این اراده برای تعامل دو طرف نیز وجود دارد.

امیر دریادار حسین خانزادی با اشاره به ریاست نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در اجلاس آیونز، گفت: ما تلاش‌های زیادی در این دوره انجام داده ایم و در این فضا همکاری‌های پاکستان نیز بسیار موثر بوده است و منتظریم تا پاکستان نیز در رزمایش امنیت دریایی حضور یابد.

فرمانده نیروی دریایی، موضوع دریا را برای دو کشور پاکستان و ایران بسیار مهم توصیف کرد و گفت: در موضوع ارتباط دو کشور در دریا، تنها نفت و رابطه از طریق نفت مطرح نیست بلکه موضوع ژئوپلیتیک منطقه و ظرفیت‌های ویژه‌ای که در اختیار دارد و ظرفیت گذرگاه ها خیلی مهم است.

دریادار خانزادی افزود: گوادر، چین را به اقیانوس هند متصل و ظرفیت‌های خوبی برای پاکستان فراهم کرده است و بندر چابهار نیز چنین فضایی را برای ایران فراهم کرده است.  این دو ظرفیت نه تنها یکدیگر را تضعیف نمی کنند بلکه تقویت کننده هم هستند که تاثیر آن نیز در آینده برای دولت ها نمایان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از دولت های خارجی تلاش می کنند تا این ظرفیت ها فعال نشوند چرا که بهره گیری از این ظرفیت ها منزلت منطقه ای و جهانی برای دو کشور ایجاد می کند و این در تقابل با منافع آنهاست برای همین ما همواره شاهد اقدامات تفرقه انگیزانه بین کشورها هستیم که مقابله با این توطئه ها هوشمندی کشورهای همسایه را می طلبد.

دریادار خانزادی با تاکید بر اینکه عدم حضور بیگانگان منطقه را امن تر می کند، افزود: مردم منطقه در حال هوشیار شدن هستند و کشورها روحیه همگرایی را تقویت می کنند. ما هم تمام تلاش خود را می کنیم تا کشورهای منطقه را تقویت کنیم.

دریاسالار ظفر محمود عباسی فرمانده نیروی دریایی پاکستان نیز در این دیدار اظهار داشت: ما برای این سفر ارزش زیادی قائل هستیم چراکه ما دو کشور جمهوری اسلامی هستیم و اشتراکات زیادی در حوزه های فرهنگی و مذهبی داریم و این اولین سفر فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی به پاکستان است.

وی افزود: ما مشترکاتی در کریدور دریایی چین و پاکستان داریم تا به سطح درآمد مسلمانان منطقه کمک کند. وجود این کریدور فرصت خوبی برای استفاده اقتصادی است و ایران می تواند نقطه اتصال خوبی برای شرق و غرب باشد.

فرمانده نیروی دریایی پاکستان ادامه داد: نقطه اتحاد این کریدور دو بندر چابهار و گواتر هستند که می توانند بجای رقابت، رفاقت کنند و دو نیروی دریایی می توانند در دریا دست به دست هم دهند.

محمودعباسی ضمن تشکر از نیروی دریایی ایران برای شرکت در رزمایش مشترک، گفت:  سطح روابط دو نیروی دریایی کافی نیست و ما باید در این منطقه نقش خود را بیشتر کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha