میانگین بارش در کهگیلویه و بویراحمد ۲۲۱ میلیمتر کاهش یافت

یاسوج- ایرنا - کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: میانگین میزان بارش باران در استان در سال زراعی ۱۳۹۸-۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲۱ میلیمتر کاهش یافته است.

ولی بهره مند روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میزان بارش سال زراعی اخیر (۹۸-۹۹) ۱۴۸.۸ بوده و میزان بارش مدت مشابه آن (سال گذشته) ۳۶۹.۷ میلیمتر بوده است.

وی افزود: میانگین بلند مدت بارش تا امروز ۱۲۸.۶ میلیمتر بوده و تفاوت سال زراعی جاری از میانگین بلند مدت بارش تا امروز ۲۰.۲ بوده است.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: بارش سال زراعی گذشته (۹۷-۹۸) ۸۹۱ میلیمتر بوده است.

بهره مند ابراز داشت: میانگین بارش سال زراعی بلند مدت ۵۴۲.۸ میلیمتر و درصد تفاوت بارش سال زراعی نسبت به کل بارش بلند مدت ۷۲ - میلیمتر بوده است.

وی با اشاره به وضعیت هوا برای امروز، گفت: آسمان استان روز سه شنبه نیمه ابری تا ابری، در پاره ای از نقاط با احتمال بارش پراکنده، مه صبحگاهی و وزش باد پیش بینی می شود.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: فردا نیز آسمان استان تا حوالی ظهر نیمه ابری تا ابری، در پاره ای از نقاط با احتمال بارش پراکنده و مه صبحگاهی و وزش باد خواهد بود.

بهره مند افزود: ظرف ۲۴ ساعت گذشته گرمترین و سردترین نقاط کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب گچساران ۱۹ و یاسوج ۰ درجه سانتی گراد بوده اند.

وی ابراز داشت: روز جمعه نیز سیستم بارشی جدیدی وارد استان خواهد شد که تا پایان روز جمعه فعالیت خواهد کرد و بارش های مطلوبی برای آن پیش بینی می شود.

دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران کهگیلویه و بویراحمد را در سال زراعی ۹۷ و ۹۸ از نظر میانگین بارندگی استان‌ها در رتبه دوم پربارش ترین ها اعلام کرد.

کهگیلویه و بویراحمد با ۷۲۳ هزار نفر جمعیت یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.
 این استان یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =