۱۹ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۳
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 83588359
۰ نفر

برچسب‌ها

بارندگی‌ها در استان اردبیل ۹ درصد افزایش یافت

اردبیل _ ایرنا _ مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: امسال میزان بارندگی‌ها در این استان در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۹ درصد افزایش یافته است.

سیاوش محمدی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حالی که میانگین بارندگی‌ها از اول فروردین سال گذشته  تا به امروز در این استان ۱۸۳ میلیمتر بوده این میزان در سال جاری به ۲۰۰ میلیمتر افزایش یافته است.

او اظهارداشت: با این حال میانگین بارش امسال در مقایسه با میانگین بلند مدت ۳۳ ساله استان اردبیل که ۲۲۰ میلیمتر می‌باشد، ۱۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی گفت: امسال بیشترین مقدار بارش‌ها از شهرستان‌های بیله‌سوار و پارس‌آباد در شمال استان و ۲۵ درصد شهرستان کوثر در جنوب استان با ۳۰ درصد افزایش نسبت به میانگین بارش‌های سال گذشته گزارش شده است.

او از افزایش ۲۴ درصدی میزان بارندگی‌ها در شهرستان خلخال در سال جاری در مقایسه با سال گذشته خبر داد و افزود: در حالی که محموع بارندگی در خلخال از اول فروردین سال گذشته تا به امروز ۱۵۴ میلیمتر بوده ، در سال جاری ۱۹۰ میلیمتر برف و باران در این شهرستان باریده که این میزان در مقایسه با بلند مدت ۳۳ ساله این منطقه که ۲۳۰ میلیمتر است ۱۷ درصد کاهش دارد .

وی با بیان اینکه در حال حاضر علاوه بر ایستگاه خودکار سینوپتیک هواشناسی مرکز شهر خلخال ۱۱ ایستگاه باران‌سنجی سنتی و یک ایستگاه خودکار در گردنه الماس این شهرستان فعالیت دارند، از تلاش برای راه‌اندازی سه ایستگاه جدید هواشناسی در این شهرستان خبر داد.

محمدی اظهارداشت: ایستگاه‌های پایش گرد و غبار ،سنجش باران اسیدی و ایستگاه هواشناسی جاده‌ای در جاده ارتباطی خلخال - اردبیل از جمله ایستگاه‌های در نظر گرفته شده برای راه‌اندازی در این منطقه است.

او همچنین با بیان اینکه در سال جاری ۱۷ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و ۱۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی برای تعمیر و تجهیز و راه‌اندازی ایستگاه‌های جدید هواشناسی استان اختصاص یافته ، افزود: با توجه به نیاز تعویض پنج ساله سنسورهای سنجش هوا در ایستگاه‌های هواشناسی مناطق مختلف استان اعتبارات تخصیصی سالانه جوابگوی نیاز هواشناسی برای بروز رسانی تجهیزات نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =