ثبت ماشین‌سازی و ایستگاه راه‌آهن اراک در فهرست میراث صنعتی کشور

اراک - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: برای نخستین بار در این استان، شرکت ماشین‌سازی و ایستگاه راه‌آهن اراک در فهرست میراث صنعتی کشور به ثبت رسیدند.

«محسن کریمی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ۶ اثر میراث صنعتی استان مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت که از این تعداد اثر یک اثر در زمره صنایع مادر،  ۴ اثر در زمینه صنعت ریلی و یک اثر مربوط به کوره های آجرپزی است.

وی اظهار داشت: در بررسی کارشناسی آثار ارائه شده،  ۴ اثر منابع آب ایستگاه راه آهن اراک و شازند، پل راه آهن انانگرد آشتیان و کوره آجرپزی سوسن‌آباد اراک واجد ارزش تاریخی و فرهنگی شناخته شد.  

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: حفظ صنایع استان، برنامه‌ریزی پژوهشی فنی، رونق تولید و معرفی این آثار به علاقمندان این حوزه از مزایای ثبت در فهرست ملی است.

کریمی افزود: راه‌اندازی موزه صنایع تاریخی استان در ماشین‌سازی اراک در دستور کار میراث فرهنگی است که قرار است  با همکاری این شرکت عملیاتی شود.

وی اظهار داشت: برگزاری همایش‌های ملی و جهانی با هدف معرفی توانمندی صنایع استان از دیگر مزایای ثبت در فهرست میراث صنعتی کشور است.

شرکت ماشین‌سازی اراک (سهامی عام) به منظور پشتیبانی از صنایع بنیادین و برآورده کردن نیازهای صنعتی کشور، در سال ۱۳۴۶ در زمینی به مساحت ۱۳۴ هکتار در شهر اراک تاسیس شد و در سال ۱۳۵۰ به عنوان نخستین صنعت سنگین کشور به بهره‌برداری رسید.

ایستگاه راه آهن همزمان با بهره‌برداری بخشی از خط آهن سراسری در سال ۱۳۱۷ به بهره‌برداری رسیده‌است و مجموعه‌ای از ساختمان ایستگاه، منازل مسکونی سازمانی، انبار و سایر تاسیسات مربوط به صنعت ریلی است و ساختمان ایستگاه از یک عیوان ورودی و سالن انتظار تشکیل شده‌است.

بیش از ۲ هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که ۸۷۳ اثر تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌ است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =