انتقال سود به آخرین زنجیره مصرف برای رقابت بین واحدهای صنعتی است

زنجان - ایرنا - معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: واحدهای صنعتی و تولیدی برای رقابت با یکدیگر و جذب نقدینگی، تلاش می‌کنند سود را به آخرین زنجیره مصرف منتقل کنند.

اسماعیل مسلمی شامگاه دوشنبه با بیان مطلب فوق به خبرنگاران، اظهار داشت: بخشی از این سودها متعارف اما بخشی دیگر، تخلف بوده که یا در استان زنجان رسیدگی می‌شود و یا برای رسیدگی به استان‌های مربوطه آن واحد تولیدی، معرفی می‌شود.

وی در خصوص حاشیه سود بالایی که برخی شرکت‌ها به محصولات خود اِعمال می‌کنند، گفت: سه گروه برای محصولات تولیدی، قیمت‌گذاری می‌کنند.

مسلمی خاطرنشان کرد: گروه اول به صورت متمرکز از ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان کشور برای کالاهایی مانند روغن و شکر اعلام می‌شود و غیرقابل تغییر است.

وی اظهار داشت: گروه دوم از سوی انجمن‌های تخصصی تولید همان کالا مانند مواد شوینده، شکلات و بیسکویت قیمت‌گذاری می‌شود.

مسلمی افزود: گروه سوم به صورت استانی یا شهرستانی است که توسط واحدهای تولیدی، اِعمال می‌شود.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان تصریح کرد: این گروه واحدهای تولیدی مشمول قیمت‌گذاری خاصی نیستند اما باید دستورالعمل نرخ‌گذاری سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان را رعایت کنند.

وی گفت: در صورت مشاهده اِعمال حاشیه سود، مراجعه و بررسی می‌کنیم که در برخی موارد متعارف بوده اما در برخی دیگر تخلف است که رسیدگی می‌شود.

به گزارش ایرنا، پیش از این نیز رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در جلسه کارگروه تنظیم بازار استان گفته بود: هم‌اکنون روزانه ۲۵۰ مورد بازرسی از واحدهای صنفی، تولیدی و خدماتی استان صورت می‌گیرد که نسبت به یک ماه گذشته ۲.۵ برابر افزایش یافته است.

استان زنجان ۴۰ هزار واحد صنفی دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =