ورزشکار نابینای کازرونی و پنج سال انتظار پاداش

شیراز- ایرنا- ورزشکار نابینای کازرونی و عضو تیم ملی گلبال بانوان ایران گفت:پنج سال است که در انتظار دریافت پاداش بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۳ مالزی هستم.

مریم آهون اعلام کرد که این پاداش در اختیار صندوق حمایت از قهرمانان قرار گرفته و از وزیر ورزش و جوانان می خواهم پیگیر رسیدن این حق به من باشد. 

تیم ملی گلبال دختران جوان ایران در مسابقات پاراآسیایی ۲۰۱۳ که درکشور مالزی برگزارشد، به مقام سوم دست یافت و بر این اساس کمیته ملی پارالمپیک به پاس این مقام مصوب کرد که به هرکدام ازاعضای تیم ملی گلبال نابینایان ۲ سکه طلا هدیه بدهد.

حواله پاداش طی مراسمی در سال ۹۳ به ورزشکاران اهدا شد اما این گلبالیست نابینا همچنان منتظر پاداش است و تاکنون به هردری زده موفق به دریافت آن نشده است.  

رییس و دبیر فدراسیون نابینایان، رییس پیشین  و کنونی هیات ورزش نابینایان فارس و همچنین مریم آهون ورزشکارنابینا بارها به مسوول و معاون صندوق حمایت از ورزشکاران  نامه نوشتند  و چندین بار هم تماس گرفتند اما پاسخی قانع کننده دریافت نکردند تا همچنان پاداش این ورزشکار نابینا که رقم زیادی هم نمی شود در هاله ای  از ابهام قرار گیرد.

 ماحصل پیگیری خبرنگارایرنا در شیراز و تماس با معاون صندوق منجر به این شد که دوباره مریم آهون کتبا پیگیری  کند تا شاید به آرزوی ۶ ساله اش این بار برسد.

مریم آهون که اهل شهرستان کازرون است سهشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: در سال ۹۳ یک روز قبل از مراسم تجلیل از ورزشکاران،مربی تیم ملی با من تماس گرفت و گفت: برای دریافت پاداش در این مراسم شرکت کنید.

پول قرض کردم 

وی اضافه کرد: برای سفر به تهران پول قرض کردم تا در مراسم شرکت کنم ، پس از آن حواله ۲ سکه طلا به من دادند و گفتند برای دریافت آن بیست روز دیگر مراجعه کنید.

آهون ادامه داد: ازآنجا که قادر نبودم به دلیل مشکلات مالی برای دریافت هدیه دوباره به تهران سفر کنم، حواله و شناسنامه ام  را به محمد عجم نوازی رییس آن زمان هیات ورزش نابینایان فارس که برای انجام کاری قرار بود به تهران برود، دادم اما پس از مراجعه رییس هیات، مسوول صندوق حمایت از ورزشکاران گفته بود حتما باید خود آهون مراجعه کند.

این ورزشکارنابینا افزود: نمی توانستم هزینه کنم و وکالت بدهم با این حال  سه سال با فردی به نام صفایی معاون صندوق حمایت از ورزشکاران در تماس بودم و او هم تایید کرد حواله شما نزد صندوق است.   

صندوق خالی است

مریم آهون با بیان اینکه تمام ورزشکاران هدایای خود دریافت کردند، اظهارداشت: هدیه من به صورت امانت نزد صندوق بوده اما پس از پیگیری زیاد که اشاره کردم معاون صندوق گفت: خزانه خالی است؛ مگر می شود حواله من  که بودجه آن از سوی دولت تامین شده و دراختیار صندوق قرارگرفته، بگویند صندوق خالی است؟

 وی ادامه داد: این وعده و نویدها هیچ گاه در روحیه من تاثیر منفی نگذاشت و همچنان به ورزش به رغم محدودیت ها و نامرادی ها ادامه دادم و امیدوارم پیگیری های چندساله ام منتج به نتیجه شود چرا که اگر بیش از ۱۰ سال هم گذشته بود همچنان صندوق باید به صورت امانت نزد خود نگه می داشت.

بیکارم   

این ورزشکارنابینا که در رشته مشاوره در دانشگاه مشغول درس خواندن است و ترم پایانی خود را پشت سرمی گذارد گفت: هم اینک بیکارم وبرای گذران زندگی نیاز به شغل دارم و مکاتباتی هم برای این امرانجام داده ام که نتیجه ای نداشته است.

آهون ادامه داد:به فرمانداری شهرستان کازرون و همچنین به اسلام موسوی معاون توسعه منابع اداره کل ورزش و جوانان نامه زده ام و هنوز پاسخی دریافت نکرده ام و حاضرم در صورتی که موافقت کنند برای شغلم حتی در شیراز زندگی کنم.

فدراسیون نابینایان : خیلی امیدوارنیستم

نایب رییس فدراسیون ورزش نابینایان و کم بینایان هم با بیان اینکه بارها مکاتبه کرده ایم اما خیلی امیدوار نیستم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: تمام مدارک مربوط به پاداش این ورزشکار  همراه با نامه رییس فدراسیون  و همچنین با سید مصطفی ابطحی مسوول صندوق حضوری مذاکره کردم قول دادند، موضوع را پیگیری کنند.

علی اصغر هادی زاده ادامه داد: دولت حواله ۲ سکه را به صندوق داده و نزد آنها امانت بوده است و باید پرداخت می شد که متاسفانه تاکنون این امر محقق نشده است.

وی اضافه کرد: این امانت شامل مرور زمان نمی شود و هر چه زودتر باید به این ورزشکار تحویل دهند چرا که اعتبار آن در همان سال تامین شده و رقم زیادی هم نمی شود که بخواهند پرداخت نکنند.

هادی زاده اضافه کرد: با این حال بازهم نامه خواهم زد و بازهم حضوری پیگیری می کنم تا شاید این ورزشکار به حقش برسد.

رییس هیات ورزش نابینایان فارس: معاون صندوق گفت معلوم نیست کی پرداخت شود

رییس هیات ورزش نابینایان وکم بینایان فارس هم دراین باره به خبرنگار ایرنا گفت: حدود یک ماه است که از این موضوع اطلاع پیداکردم و متعاقب آن هم از طریق فدراسیون با ارسال نامه ای پیگیر شدم اما معاون صندوق موضوع را تایید کرد وگفت معلوم  نیست کی پرداخت شود و زمان مشخصی هم تعیین نکرد.

سید محمدرضا هاشمی نژاد ادامه داد: حرف اصلی ما این است که حواله ای که مصوبه دولت دارد و بودجه آن تامین شده چرا پنج سال طول کشیده است و جواب قانع کننده ای هم نمی دهند.

وی افزود: ورزشکار نابینایی که قادر نبوده به تهران سفر کند که نباید پاداش او حیف و میل شود، پاداشی که خسروی وفا رییس کمیته ملی پارالمپیک هم آن را تایید کرده است.

معاون صندوق حمایت از ورزشکاران: دوباره نامه بزنند

اما پس از اینکه خبرنگار ایرنا چندین بار تماس گرفت و پیامک داد سرانجام صفایی معاون صندوق پاسخ داد و گفت: مریم آهون کتبا به سید مصطفی ابطحی مدیرعامل صندوق حمایت از ورزشکاران نامه بزند و من هم بر حسب وظیفه پیگیری خواهم کرد.

وی افزود: بر اساس مصوبه هیات دولت ورزشکارانی  که در مسابقات، آسیایی، پارآ آسیایی، جهانی  و المپیک مدال کسب کنند پاداش قهرمانی شامل آنها می شود که مریم آهون هم ۲ سکه طلا طلبکار است.

صفایی ادامه داد: برای پرداخت آن مراحل اداری باید طی شود و من هم وظیفه دارم موضوع را دنبال کنم.

گلبال رشته ای که در آن بازیکنان هر دو تیم که هر تیم سه نفر است در جلو دروازه ای با طول ۹ متر در حالی که چشم های خود را با ماسک بسته اند ، یک نفر اقدام به پرتاب توپ با دست می کند.
بازیکنان حریف با صدای زنگ توپی که به سمت دروازه آنها میآید بر اساس صوت توپ به سمت آن می روند و از گل شدن توپ و رفتن آن به دروازه جلوگیری می کنند و در صورت عدم تشخیص توپ ، توپ وارد دروازه شده و گل محسوب می شود.
طول زمین گلبال ۱۹ متر در ۹ متر (۱۹٫۷ در ۹٫۸ یارد) است و وزن توپ گلبال هم یک کیلو و ۲۵۰ گرم است که دارای هشت سوراخ است که موقعِ حرکت صدا می‌دهد. قطر توپ ۷۵ سانتی‌متر است.

        

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها