۱۸ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۳۸
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 83587942
۰ نفر

برچسب‌ها

عراق سفیران چهار کشور غربی را فراخواند

تهران- ایرنا- وزارت خارجه عراق روز دوشنبه سفیران کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان و کانادا را به دلیل دخالت در امور داخلی این کشور فراخواند.

به گزارش پایگاه خبری «سومریه نیوز»، وزارت خارجه عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد: این وزارتخانه برونو اوبیر سفیر فرانسه، استیفان هیکی سفیر انگلیس، یوخان مولر کاردار آلمان و سفیر کانادا را به دلیل صدور بیانیه مشترک علیه  عراق احضار کرد. این سفرا با عبدالکریم هاشم معاون وزیر خارجه عراق دیدار کردند.

طبق بیانیه، عبدالکریم  هاشم گفت: مناسبات دیپلماتیک عراق با کشورهای جهان مبتنی بر اصل تلاش برای تحقق منافع مشترک و رویارویی با خطرات مشترک است. بر همین اساس،  عراق مناسبات خوبی با بسیاری از کشورهای دنیا دارد که اصل عدم دخالت در امور آنها  و حفظ حاکمیت شان را رعایت می کند و این امر ستودنی است.

سفیران چهار کشور اروپایی روز گذشته (یکشنبه) در بیانیه ای مشترک از عادل عبدالمهدی رئیس جمهوری مستعفی عراق خواستند که با تضمین حمایت از جان تظاهرکنندگان، تحقیقات لازم را برای تعقیب و مجازات عواملان قتل معترضان عراقی  به سرعت آغاز کند.

این مقام عراقی در ادامه، بیانیه مشترک چهار کشور اروپایی درباره عراق را مردود توصیف کرد و آن را دخالت در امور داخلی این کشور و در تناقض با توافق وین درباره تنظیم مناسبات میان کشورها دانست.

هاشم همچنین ماموریت سفیران در بغداد را تحکیم مناسبات و تقویت آنها بدون دخالت در امور داخلی عنوان و تاکید کرد که اگر نیاز به صدور بیانیه ای درباره عراق باشد، باید این اقدام با هماهنگی وزارت خارجه صورت بگیرد.

وی ادامه داد: عراق طی سال های گذشته و با تجاربی که داشته ثابت کرده که مردم بالغ و عاقلی دارد و کسی حق ندارد در امور داخلی انها دخالت یا اظهار نظر کند و یا بخواهد نظر خود را بر آنها تحمیل کند. همه نمایندگی موجود د ربغداد نیز باید به معیارهای دیپلماتیک در تنظیم روابط کشورها پایدار باشند.

بیش از دو ماه از تظاهرات مردم عراق می گذرد. تظاهراتی که در اعتراض به اوضاع سیاسی و اقتصادی این کشور آغاز شد. طی هفته های اخیر این تظاهرات در برخی استان ها به خشونت کشیده شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =