مصارف هدفمندی لایحه بودجه ۱۴۲ درصد رشد داشت

تهران– ایرنا– مصارف هدفمندی یارانه در لایحه بودجه ۱۳۹۹ با رقم یک هزار و ۵۲۰ میلیارد و ۲۶۳ میلیون ریال به ۹ ردیف تقسیم شده و در مقایسه با قانون بودجه امسال (معادل ۶۲۶ میلیارد و ۶۱۵ میلیون ریال) ۱۴۲ درصد رشد داشت.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، مصارف هدفمندی یکی از بخش‌های مهم پرداخت‌های دولت در بودجه هر سال است. مصارف هدفمندی لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده چهار ردیف بیشتر است. اجرای طرح حمایت معیشتی، تغذیه و امور رفاهی دانشجویان، حمل و نقل ریلی، تولید اشتغال و نهاده‌های کشاورزی از جمله ردیف‌هایی اضافه شده به مصارف هدفمندی است.

امسال از محل مصارف هدفمندی یارانه‌ها برای پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی خانوار ۴۱۱ میلیارد ریال در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که این رقم در لایحه پیشنهادی سال آینده با ۱۷ میلیارد ریال رشد، ۴۲۸ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

کاهش فقر مطلق خانوارها از جمله مصارف هدفمندی است که اعتبار پیشنهاد شده این ردیف در لایحه بودجه سال آینده نسبت به قانون بودجه امسال افزایش یافته است. اعتباری پیشنهادی در این بخش معادل ۱۵۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است در حالی که در قانون بودجه امسال ۸۱ میلیارد ریال تصویب شده بود.

همواره کاهش هزینه‌های سلامت و ایجاد دسترسی عادلانه مردم به بخش سلامت مورد توجه بوده و در واقع در این سال‌ها بخشی از مصارف هدفمندی را به خود اختصاص داده است. اعتباری که برای این بخش در قانون بودجه امسال تصویب شد ۴۹ میلیارد ریال بود که این رقم در لایحه پیشنهادی سال آینده سه میلیارد ریال رشد داشت.

مقایسه اعتبار تصویب شده در قانون بودجه ۱۳۹۸ و لایحه بودجه ۱۳۹۹ در ردیف یارانه نان و خریدی تضمینی گندم نشان می‌دهد که این ردیف ۲ برابر رشد داشته است.  اعتبار تصویب شده این ردیف در قانون بودجه امسال معادل ۶۶ میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال بود که دولت پیشنهاد داد در سال آینده به ۱۲۱ میلیارد ریال برسد.

در مصارف هدفمندی یارانه لایحه بودجه ۱۳۹۹ یک ردیف تا حدودی تغییر کرده است. در این ردیف حق بیمه اشخاص خاص همچون رانندگان درون شهری و برون شهری، قالی بافان و کمک به رزمندگان معسر همچون سال گذشته درج شده است اما افزایش سرمایه و منابع صندوق کارآفرینی امید و اجرای قانون جامع حمایت از معلولین حذف شده است. در قانون مصوب بودجه امسال برای این ردیف ۲۶ میلیارد و ۱۶۵ میلیون ریال اعتبار تعیین شد که در لایحه پیشنهادی سال آینده این رقم ۵۵ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

همان‌طور که گفته شده از ردیف‌های اضافه شده به مصارف هدفمندی در لایحه بودجه پیشنهادی، طرح حمایت معیشتی دولت بود که ۳۱۰ میلیارد ریال پیشنهاد شده است. ردیف بعد تغذیه و امور رفاهی دانشجویان که چهار میلیارد ریال و برای تولید اشتغال، حمل و نقل ریلی، مسکن و نهاده‌های کشاورزی نیز ۱۰۲ میلیارد ریال در نظر گرفته شد.

در تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۱۳۹۹ که به قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اختصاص دارد،  در مجموع ۲ میلیون و ۵۰۷ هزار میلیارد ریال برای این بخش پیش‌بینی شده است.

همچنین در این لایحه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف شد با استفاده از همه بانک‌های اطلاعاتی که در اختیار دارد سه دهک بالای درآمدی را شناسایی و حذف کند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، صبح روز یکشنبه لایحه بودجه ۴۸۴ هزار میلیارد تومانی سال ۹۹ را به مجلس ارائه کرد.

بودجه سال ۹۹ کل کشور از نظر منابع حدود ۱۹ میلیون و ۸۸۷ هزار و ۳۷۰ میلیارد و ۹۱۰ میلیون (۱۹.۸۸۷.۳۷۰.۹۱۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و مصارف بودجه نیز معادل همین رقم تعیین شده است.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha