حجم فروش جهانی تسلیحات حدود پنج درصد افزایش یافت

تهران– ایرنا– تازه‌ترین گزارش موسسه بین‌المللی پژوهش صلح استکهلم (سیپری) که روز دوشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد: حجم جهانی فروش تسلیحات در سال گذشته (۲۰۱۸) نسبت به سال پیش از آن با ۴.۶ درصد رشد به ۴۲۰ میلیادر دلار رسیده که شرکت‌های آمریکایی همچنان در آن پیشتازی می‌کنند.

بر اساس این گزارش؛ شرکت های تسلیحاتی آمریکا شامل لاکهید مارتین، بوئینگ، نورثروپ، گرومن، ریتون و جنرال داینامیکز در صدر  فهرست ۱۰۰ شرکت عمده فروشنده تسلیحات جهان قرار دارند.حجم کلی فروش این شرکت ها در سال گذشته (۲۰۱۸) ۱۴۸ میلیارد دلار بوده است که ۳۵ درصد حجم کل فروش تسلیحات جهان را تشکیل می دهد.

حجم کلی فروش تسلیحاتی شرکت های آمریکایی حاضر در این فهرست رده بندی در سال گذشته با ۷.۲ افزایش (نسبت به سال ماقبل) به ۲۴۶ میلیارد دلار یا ۵۹ درصد کل فروش تسلیحات جهان رسیده است.

"سیپری" می افزاید: روند فزاینده ادغام شرکت های تسلیحات دفاعی و نظامی در سال ۲۰۱۸ به رخداد عمده ای تبدیل شده است.

به گفته آیود فلورانت مدیر برنامه هزینه تسلیحاتی و نظامی سیپری؛ شرکت های ایالات متحده آماده اجرای برنامه تازه نوسازی تسلیحاتی می شوند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در سال ۲۰۱۷ اعلام کرده است. شرکت های بزرگ تسلیحاتی آمریکا به منظور کسب توانایی تولید نسل نوین سامانه های تسلحیاتی ادغام می شوند تا بتوانند در رقابت برای جذب قراردادهای دولت آمریکا، در جایگاه بهتری قرار گیرند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =