۱۹ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۲
کد خبرنگار: 2186
کد خبر: 83587748
۰ نفر

برچسب‌ها

زمستان مازندران در شهر چشمه‌های آبگرم

ساری - ایرنا - زمستان مقاصد گردشگری را برای همه محدود می‌کند اما مازندران دارای جاذبه‌های گردشگری متنوعی است که سفر به این استان را چهار فصله کرده که یکی از انها چشمه‌های آبگرم است.

چشمه های آبگرم از جمله مقصد های تفریحی و گردشگری در فصل زمستان است که هواخواه بسیاری دارد و در این روزهای سرد دلچسب است.

اگر در تهران ، مازندران و یا در استان های مرکزی کشور زندگی می کنید نیازی نیست برای تنی به آبگرم زدن در دور دست ها به دنبال چشمه آبگرم بگردید ، زیرا در دامنه سر به آسمان کشیده دماوند شهری قرار دارد که به آبگرم هایش معروف است.

آری دماوند. این دیو سپید پای در بند همواره و در تمامی فصل شما را شگفت زده می کند و در کنار زیبایی خیره کننده در دل خود چشمه های آبگرم فراوانی را جای داده است.  

برای استفاده از چشمه های جوشان دماوند باید به شهر "رینه" سفر کنید. رینه یکی از شهرهای استان مازندران است که در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد. 

رینه با ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا سومین شهر مرتفع و از زیبا ترین شهرهایی است که شاید در زندگی خود دیده باشید. 

همچنین رینه نزدیک ترین شهر به قله دماوند و از سرزمین های اسطوره ای ایران محسوب می شود و بسیاری از افسانه های دماوند از این شهر آغاز می شود که در گذشته به شکل آبادی بوده است.

بهار سر سبز ، تابستان پوشیده از شقایق های وحشی ، پاییز هفت رنگ چمن زارها و زمستانی سفید پوش از ویژگی های چهار فصل شهر رینه است.

اما رینه در تمام فصول به چشمه های آبگرم خود می‌بالد. چشمه هایی که از عمق قلب دماوند می جوشند و به اعتقاد بسیاری از پزشکان و کارشناسان خواص دارویی بسیاری دارند.

آبگرم رینه کجاست؟

از هر کجای ایران که به سوی چشمه‌های آبگرم رینه سفر کنید ، مسیرتان باید از جاده هراز بگذرد. جاده ۷۷ یا هراز که هزاران قصه و صدها جاذبه گردشگری در دل خود جای داده است. 

اگر از تهران وارد جاده هراز می شوید ۱۰۸ کیلومتر و بیش از ۲ ساعت راه در پیش دارید. البته باز به شانس شما و روزی که حرکت می کنید بستگی دارد زیرا اگر به ترافیک این جاده برخورید، چندساعتی بیشتر باید وقت بگذرانید.

بعد امام‌زاده هاشم و پلور را پشت سر بگذاریم و به آب اسک برسیم. ۳کیلومتر جلوتر تابلوی راهنمای رینه را می‌بینیم. تابلو را که دنبال می‌کنیم، بعد از روستای "مون" و روستای "انهه" به مقصد می‌رسیم.

در مسیر آبگرم رینه چه چیزی انتظار شما را می کشد؟

البته ابتدا باید از پردیس، بومهن، رودهن و آبعلی بگذرید. توصیه می شود صبح زود حرکت کنید زیرا فرصت می کنید یک وعده صبحانه دلچسب در هوای کوهستانی و بدون آلودگی جاده هراز نوش جان کنید. در مسیر عبور از شهر رودهن به سمت امامزاده هاشم آرام رانندگی کنید و مواظب گردنه و پیچ های طولانی جاده باشید تا خدایی ناکرده حادثه ای کام شما را تلخ نکند.

یک توصیه دیگر ، در امامزاده هاشم توقف کنید ، زیرا انواع آش‌های خوشمزه در آنجا انتظار شما را می کشد. البته نباید از منظره مرتفع ترین جاده بین المللی ایران بگذرید ، زیرا از امامزاده هاشم استان مازندران و تهران را در یک قاب تماشا کنید.

راه دیگر این‌است که وارد روستای پلور شویم. در پلور به میدانی می‌رسیم که مجسمه‌ کوهنوردی در آن قرار گرفته. جاده‌ای فرعی دور میدان وجود دارد که آسفالت است و مستقیم به مقصدمان می‌رسد. البته این‌ مسیر کمی کوهستانی‌ست و برای فصل سرما پیشنهاد نمی‌شود.

یک راه دیگر هم وجود دارد. در جاده هراز از آب اسک که گذشتیم، نیاک و پول مون را رد کنیم تا به شهر گزنک برسیم. قبل از ورودی شهر، جاده‌ای فرعی و باصفا در سمت چپ هست که به روستای گزانه می‌رود. این مسیر را باید دنبال کنیم تا به امیرآباد و بعد آبگرم رینه برسیم.

از سرپایینی امامزاده هاشم که پایین می روید دنیا متفاوت می شود. پس از عبور از کنار آبشاری که سمت چپ جاده قرار دارد به دشت وسیعی وارد می شوید که نام آن گویای همه چیز است، "منظریه".

منظریه در کنار زیبایی خیره کننده که شما را وادار به توقف و عکس های سلفی می کند، به رستوران ها و دیزی سراهای خود معروف است که بد نیست یکی از آنها را امتحان کنید.

جاده را ادامه دهید تا از روستای اسک گذر کنید و سپس در روبروی تابلوی روستای "نوا" ، خروجی در سمت چپ جاده می بینید که با تابلوی " رینه " تزیین شده است. 

در اینجای جاده نیز مراقب گردنه و دره‌های خطرناک باشید. در کنار خطر جاده در سربالایی های مسیر شهر رینه دنیا تغییر می کند و کوه هایی که به شما حس کوچک بودن می دادند اکنون زیر پاهای شما هستند. 

هر چه بیشتر ارتفاع می گیرید زیبایی خیره کننده تر می شود اما مواظب باشید این زیبایی ها به قیمت جانتان تمام نشود.

پس از چند کیلومتر به شهر رینه می رسید و از آنها از هرکسی سراغ چشمه های آب گرم را بگیرید به شما ادرس خواهد داد.

از آب گرم لذت ببرید

رینه با چشمه های آب گرمی که دارد بیشتر شناخته می شود و اکثر گردشگران به خاطر بهره مندی از خواص درمانی آبگرم چشمه ها به رینه می آیند.

خانه‌ های این روستا هر کدام خود استخرهای آبگرم دارند که می توانید با اجاره هر کدام، از استخر آب گوگردی با حرارت ۶۰ درجه سانتیگراد استفاده کنید.

همچنین خانه‌ های روستایی ته دره با حوضچه هایی از آبگرم با فشار کمی قوی تر از بقیه خانه ها به مسافران امکان دسترسی به این آب های گرم پر خاصیت را می دهند.

شاید مهمترین ویژگی رینه، نزدیک بودن آن به تهران است. البته نمی توان برخورداری این شهر زیبا از هوای تمیز و عالی زیر سایه پرشکوه دماوند را نادیده گرفت.

در این شهر علاوه بر استخرهای خصوصی موجود در خانه ها، استخرهای عمومی نیز وجود دارد که از مهمترین و قدیمی ترین آنها استخر شاه عباسی است که موقوفه شاه عباس صفوی بوده و جزو آثار ثبت شده در میراث فرهنگی می‌باشد.

امیدواریم از این سفرتان لذت ببرید ...

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =