استعفای مبهم مقام فرانسوی در اوج اعتراض‌ها به حقوق بازنشستگی
ژان پل دلوایه، کمیسر عالی حقوق بازنشستگی فرانسه

تهران- ایرنا - مناطق مختلف فرانسه در حالی از چند روز گذشته شاهد موج اعتراض‌ها به برنامه اصلاح نظام بازنشستگی دولت امانوئل مکرون است که کمیسر عالی حقوق بازنشستگی این کشور امروز(دوشنبه ۱۸ آذر) در اقدامی شبهه‌ برانگیز از مسئولیت دوم خود به عنوان رئیس یک موسسه {خصوصی} در زمینه آموزش حرفه‌ای بیمه استعفا کرد.

موسسه آموزش حرفه‌ای بیمه(IFPASS) با داشتن بیش از ۶ هزار کارآموز در سال، یکی از بزرگترین مراکز آموزشی و بازیگر اصلی در این بخش است. این موسسه در مدت ۷۰ سال گذشته از طریق تداوم آموزش‌های حرفه‌ای یا آموزش‌های اولیه در سراسر فرانسه، در آموزش کارمندان در پُست‌ها یا ورودی‌های جدید مشارکت می‌کند.

در حالی که اعتراض‌ها به برنامه اصلاح نظام بازنشستگی دولت از پنجشنبه گذشته(۱۴ آذر) از سر گرفته شده و امروز نیز در برخی مناطق از جمله نانت در حوالی و محوطه فرودگاه این شهر تداوم داشت، روزنامه « لو فیگارو » فرانسه از استعفای « ژان پل دلوایه » کمیسر عالی حقوق بازنشستگی خبر داده و نوشته،‌ او فراموش کرد که درباره پیوندهای خود با موسسه آموزش حرفه‌ای بیمه بگوید.

به گزارش این روزنامه، کمیسر عالی حقوق بازنشستگی که در اعلامیه خود «عدم نظارت» را پذیرفته، امروز از وظیفه داوطلبانه خود در موسسه آموزش حرفه‌ای بیمه استعفا کرده است. «از مسئولیت‌هایش در جایگاه ریاست موسسه «برای پایان دادن به هرگونه جنجالی» کناره‌گیری کرد.»

دلوایه دیروز(یکشنبه ۱۷ آذر) برای شرکت در نشست کاخ الیزه درباره برنامه اصلاح نظام بازنشستگی و پیامدهای آن از جمله اعتراض‌های گسترده در فرانسه به همراه وزیران مربوطه از سوی امانوئل مکرون فراخوانده شده بود.
استعفای امروز او در جدال بین دولت که اصرار بر اجرای طرح اصلاح نظام بازنشستگی دارد و مردم فرانسه که حاضر به عقب‌نشینی از اعتراض‌های خود نسبت به این طرح نیستند، بحث‌برانگیز شده است.

روزنامه « لو پاریزین » فرانسه نیز امروز در گزارشی نوشت: دلوایه در اعلامیه خود که روز شنبه(۱۶ آذر) از سوی سازمان عالی شفافیت زندگی عمومی (HATVP) منتشر شد، یادش رفت آن را به عنوان یکی از مدیران موسسه آموزش حرفه‌ای بیمه از سال ۲۰۱۶ به این سو امضا کند.
گرچه دلوایه در بیانیه امروز خود گفته، نقش او در موسسه « داوطلبانه و شامل حضور در نشست‌های هیات مدیره» بود اما به نوشته روزنامه لوموند، از زمان انتصابش به عنوان کمیسر عالی اصلاحات حقوق بازنشستگی در اکتبر(مهر-آبان) ۲۰۱۷ تا نوامبر(آذر) ۲۰۱۹ او گفته، فقط در سه نشست هیات مدیره موسسه شرکت کرده است؛‌ با این حال این استعفا در اوج اعتراض‌ها به برنامه اصلاح نظام بازنشستگی این پرسش را مطرح کرده که چه پیوندی بین دو مسئولیت او وجود داشته که تاکنون از آن استعفا نداده بوده است. 

اعتراض‌ها و اعتصاب‌های مردم فرانسه به این طرح بازنشستگی دولت،‌ مشکلات زیادی برای دولتمردان کاخ الیزه ایجاد کرده به گونه‌ای که امروز بیش از ۶۰۰ کیلومتر ترافیک در شمال فرانسه ایجاد شد.
معترضان همچنین به دنبال فراخوان صادر شده، اعلام کردند که فردا(سه‌شنبه) نیز اعتصاب‌ها و تظاهرات خود را در سراسر این کشور بویژه پاریس و «ایل دو فرانس» از سر خواهند گرفت.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =