نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار خراسان شمالی گشایش یافت

بجنورد- ایرنا- نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار خراسان شمالی به مناسبت هفته پژوهش روز دوشنبه در محل برگزاری نمایشگاه بین‌المللی استان در بجنورد گشایش یافت.

رییس پارک علم و فناوری خراسان شمالی در آیین گشایش این نمایشگاه با بیان اینکه امسال علاوه بر واحدهای فناور و دانش بنیان،  ۲۵ دستگاه اجرایی در این نمایشگاه شرکت کرده اند، گفت: برای این منظور ۵۳ غرفه در سالن اول و ۱۶ غرفه در سالن دوم تدارک دیده‌ شده است که نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد رشد دارد.

مهران گرمه اظهار داشت: باتوجه به شرایط اقتصادی، برگزاری نمایشگاه به سختی ممکن شد اما در بخش پژوهش هر چه هزینه شود سرمایه گذاری است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار تهران در سال گذشته  نیز اشاره کرد و گفت: واحدهای فناور و دانش بنیان خراسان شمالی با کسب رتبه های برتر در این نمایشگاه خوش درخشیدند.

 دبیر اجرایی نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار استان اظهار داشت: تنها بانوی فناور برگزیده در کشور مدیر عامل شرکت سورنا صنعت خراسان شمالی بود و هم چنین فناوران برتر این نمایشگاه که در حوزه برق و انرژی فعالیت دارند از این استان انتخاب شدند.

گرمه افزود: فناوران خراسان شمالی در نمایشگاه پژوهش کشور، ۲۰ هزار میلیارد ریال فروش و ۳۵۰ میلیارد ریال جذب سرمایه داشته اند.

وی با بیان اینکه شمار شرکت های دانش بنیان استان هم اکنون ۱۶ شرکت است اظهار داشت:  این خطه در زمینه صنایع خلاق روستایی پیشرو است به طوریکه هم اکنون، ۱۱ شرکت صنایع خلاق در استان شکل گرفته است.

دبیر اجرایی نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی فناوری و فن بازار خراسان شمالی افزود: ۸۵ شرکت فناور در پارک علم و فناوری و مراکز رشد خراسان شمالی مستقر است و ۳۱۴ نفر نیز در این شرکت ها به کار اشتغال دارند.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی  استاندار خراسان شمالی نیز در این آیین با بیان این که کلید توسعه آینده کشور پژوهش و تحقیق است اظهار داشت: پژوهش اثر بخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید شعار امسال هفته پژوهش است که با توجه به این امر پژوهش های ما باید در راستای حل مشکلات مردم و توسعه استان باشد.

علی بیگ زاده  تاکید کرد: نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار استان محل اتصال پژوهشگران با بخش های مختلف مانند صنعت است.

وی با بیان این که در کارگروه پژوهش و فناوری، برگزاری نمایشگاه پژوهش در سایت ارکان مصوب شد افزود: بعد مسافت و وضعیت فیزیکی نمایشگاه مناسب نیست و در این مورد باید مسئولان استان شرایطی را فراهم کنند که حداقل ایاب وذهاب برای مردم تسهیل شود.

رییس دانشگاه بجنورد نیز در این آیین با بیان این که کمیته هایی برای برگزاری این نمایشگاه شکل گرفته است اظهار داشت: کمیته علمی بررسی  دستاوردهای پژوهشی و فناوری را بر عهده داشت تا در نمایشگاه ارائه شود.

احمد محقر این نمایشگاه را بهترین محل و فرصت برای عرضه دستاوردهای پژوهشی استان دانست و افزود: با توجه به این که این نمایشگاه هر سال به طور چرخشی در مکان های مختلف برپا شده است تصمیم گرفته شد تا از این پس در محل نمایشگاه های دائمی شرکت نمایشگاه های بی المللی خراسان شمالی برگزار شود.

وی با بیان این که مسئولان حمایت های همه جانبه ای از برگزاری نمایشگاه در محل دائمی شرکت نمایشگاه های بین المللی دارند اظهار داشت: این انتظار نیز وجود دارد که محیط نمایشگاه و به ویژه فضای بیرونی و بصری در خور شان مردم باشد اما،  در این سال ها هیچ تغییری در این فضا ایحاد نشده است و زیبنده نیست مردم استان در چنین فضایی از نمایشگاه دیدن کنند.

شرکت خصوصی نمایشگاه های بین المللی خراسان شمالی در سال ۸۵ تاسیس و محل دائمی آن در سایت ارکان در همان سال  به بهره برداری رسید و با وجود این که مدت طولانی از بهره برداری آن می گذرد هنوز این محل محوطه سازی و امکاناتی مانند عابر بانک، آبخوری، نماز خانه و سرویس های بهداشتی ندارد.

در آیین گشایش نمایشگاه پژوهش فناوری و فن بازار بارندگی موجب شد تا ورودی این محل با آب گرفتگی مواجه شود که این وضعیت رفت و آمد میهمانان و بازدید کنندگان را مشکل کرده بود.

 نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار خراسان شمالی از ۱۸ تا ۲۱ آذر ماه جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان  در حال برگزار  است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =